in

Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web sitesi açmak isteyenlerin bilmesi gereken konulardan biri de hosting’dir. Hosting seçimi sadece firma seçimi demek değildir. Windows  ve Linux olmak üzere hosting türünüze de karar vermeniz gerekmektedir.

Windows ve Linux hosting arasındaki farkları sizin için inceledik. Hosting kararını vermeden önce yazımızı okuyun, en doğru kararı verin.

İlk Kriter: Web Sitenizin Formatı

Windows hosting’in de, Linux hosting’in de kendine göre sunduğu özellikler ve imkanlar vardır. Burada önemli olan, sizin bu özellikleri bilerek ve isteyerek seçmenizdir. Bu seçimi belirleyecek maddelerin başında web sitenizin formatı gelir. Örneğin web siteniz portal, forum veya benzeri olacaksa PHP tabanlı Linux sizin için doğru seçim olacaktır. MSSQL veritabanı kullanan ASP.NET tabanlı bir yazılım kullanmak istiyorsanız Windows Hosting sizin için doğru adrestir.

Gelelim diğer özelliklere… Hem Linux, hem de Windows hosting’in özellikleri ve aralarındaki benzerlikleri madde madde sıraladık.

Windows Hosting ve Linux Hosting Özellikleri

Her iki hosting’in de performans, fiyat, güvenlik olmak üzere farklı özellikleri ve farklı avantajları vardır. Özetlemek gerekirse;

-Her iki hosting de HTML ve JavaScript gibi popüler dosya tipleriyle uyumludur. Her iki sistem içerisinde bulacağınız en uygun araç FTP sunucusudur.

-HTML ve Flash her ikisinde de çalışır.

-PHP her iki sistemde de çalışır ancak en iyi sonucu Linux hosting ile alırsınız.

-Her iki platformda da MYSQL vardır. Ancak Linux ile daha uyumlu çalışır.

-E-mail alıp göndermek için hosting türlerinden birini seçmenize gerek yoktur; çünkü her iki hosting’te de rahatlıkla e-mail özelliğini kullanabilirsiniz.

– Linux hosting, PHP ve MYSQL kullanımı için en uygun sistemdir. Windows hosting’in ise ASP.NET ve MSSQL kullanımı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Yakın zamanda çıkacak olan .net Core 1.0 ile tasarlanacak olan yeni web siteleri için yine en uygun çözüm Windows hostinglerdir.

Sonuç olarak Windows hosting ile Linux hosting arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, web sitenizin özelliklerine, beklediğiniz performansa ve uzmanından alacağınız tavsiyeye göre hareket etmenizi öneririz. Vargonen destek ekibi, aradığınız desteği size her aşamada, en hızlı biçimde verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.