You are currently viewing LinkedIn Nedir? Linkedin’i Nasıl Etkili Kullanabilirsiniz?

LinkedIn Nedir? Linkedin’i Nasıl Etkili Kullanabilirsiniz?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

İletişim ve bilgi çağında sosyal paylaşım platformlarının popülerliği giderek artıyor. Kişisel paylaşımlarda bulunma, haber alma, eğlence amaçlarıyla kullanılabilen sosyal ağların içerisinde odak noktası kariyer olan LinkedIn, dünya çapında ilgi görüyor. Bu bağlamda LinkedIn, iş dünyasındaki insanların CV oluşturup kolaylıkla sergilmesini, meslektaşlarla iletişime geçilmesini ve bilgi paylaşılmasını sağlayan bir platformdur.

Üyelerinin deneyimlerini, yetkinliklerini, sunumlarını ve dosyalarını sergilemesine imkan veren LinkedIn, İş dünyasında yer alan insanlar arasında bilgi transferi ve iş başvurusu yapılabilmesini sağlar. Aynı sektörlerde yer alan insanların fikir paylaşımlarıyla sektörler hakkında detaylı bilgilere ulaşılmasına yardımcı olur. Kariyer imkanlarına ulaşılması, ideal işe alımların yapılması, iş bağlantılarının güçlendirilmesi için fırsatlar sunar.

linkedin-nedir

Hazırlanan CV aracılığıyla kariyerin etkili bir özeti erişilebilir olur. Meslek deneyimlerinin ve yetkinliklerinin yer aldığı profiller sayesinde hedeflenen meslek öncülerine ve binlerce insana ulaşmak kolaylaşır. İş bulma süreçlerinde hızlı bir şekilde ilerleme, güçlü ve güvenli bağlantılarla kariyer yapma avantajları bulunur. Etkileşimi yüksek olan bir profil ile sadece mevcut bağlantılar değil, ikinci dereceden bağlantılar da kurulabilir.

2003 yılından itibaren dünyanın pek çok bölgesinde milyonlarca insanın kariyer planlarına etkili bir destek sağlayan LinkedIn kullanımı sayesinde hedeflerinize rahatlıkla ulaşırken aradığınız fırsatları da bulmanız mümkün oluyor. Kendinizle ilgili yazılı bilgilerin haricinde fotoğraf, video, ses kaydı, makale gibi farklı paylaşımlarda da bulunarak iletişiminizi güçlendirmeniz olanaklı kılınıyor.

linkedin-nedir2

LinkedIn Nasıl Kullanılır?

LinkedIn’e kaydolmak oldukça kolay bir işlem. Diğer sosyal paylaşım platformlarında da olduğu gibi e-posta adresinizle kayıt olabilirsiniz. Ad, soyad ve şifre bilgilerinden sonra profilinizi hızla oluşturabilirsiniz. Size özel ve sizi en iyi şekilde yansıtan bir profil oluşturarak hedeflediğiniz kişilere ulaşabilir, mesleğinizle ilgili detaylı paylaşımlara erişebilirsiniz.

LinkedIn profilinizi oluştururken kişisel bilgilerinizden görünmesini istemediğiniz bilgileri gizleyebilirsiniz. Değişiklik yapmak istediğiniz zaman ekleme veya çıkarma işlemlerini yapabilirsiniz.  Kişisel bilgilerinizin haricinde profilinizde eğitim bilgilerinize, deneyimlerinize, sertifikalarınıza, başarılarınıza, yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza yer verebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili detaylı bir CV profili ile potansiyel bağlantıların dikkatini çekebilirsiniz.

linkedin-nasıl-kullanılır

İş potansiyelini arttıran, iş dünyası ile iletişim kurmanıza yardımcı olan size özel profil oluşturmak önemlidir. Kolay ve anlaşılır, kariyer özetinizi ve hedeflerinizi sunan sayfanız aracılığıyla çalışanlardan iş verenlere kadar çeşitli bağlantılar kurabilirsiniz. Mesleğinizle ve firmalar ile ilgili güncel bilgilere ve paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Kariyer fırsatlarına hızlı bir şekilde, kısa zamanda erişerek değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz.

Sizi ifade eden bir profile sahip olduktan sonra LinkedIn araçlarını kullanarak ek avantajlardan da yararlanabilirsiniz. İşletme sayfaları, medya araçları, tanıtım özelliği, yer imi paylaşımları, LinkedIn önerileri gibi kolay kullanılabilen eğlenceli araçlar ile etkili bir kullanım yapabilirsiniz. İş ortamınızı oluşturabilir, pazarlama alanında faaliyet gösterebilirsiniz. Dilerseniz ücretli uygulamaları da kullanarak etki alanınızı genişletebilirsiniz.

linkedin-nasıl-kullanılır2

LinkedIn Nasıl Etkin Kullanılır?

Kariyer gelişiminizle ilgili fırsatları değerlendirmek ve güçlü bir iletişim kurmak istiyorsanız aktif bir LinkedIn kullanımıyla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Detaylı CV profili oluşturulması, aktif bir şekilde etkileşimde bulunulması, güncel ve gerekli bilgiler verilmesi ile bağlantılar sağlamlaştırabilir. Etkili bilgi paylaşımı sayesinde görünürlüğünüzü arttırabilir, oluşan fırsatlardan hızla haberdar olabilirsiniz.

Yapmanız gereken eklemeleri, iş hayatınızdaki değişiklikleri ekleyerek profilinizi güncel tutabilirsiniz. Güncellemelerinizin ağınızdaki insanlar tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. LinkedIn başlığınızı yenileyerek görüntülenme sayınızı arttırabilirsiniz. Başlığın yanı sıra anahtar kelimeler ekleyerek görünür ve etkili bir profile sahip olabilirsiniz. Güncel, mevcut halinizi yansıtan fotoğraf kullanımı ile aktif bir kullanıcı profili oluşturabilirsiniz. Profil istatistiklerinizi sıklıkla kontrol ederek aktifliğinizi kontrol edebilirsiniz.

linkedin-etkin-kullanma-yöntemleri

Sizi en iyi ifade eden profil oluşturmanız önemli ama aynı zaman aktif kullanım da sağlamanız gerekir. Günlük olarak iletişim kurmaya devam etmek, paylaşımda bulunmak ve yorum yapmak görünür olmanızı arttırır. LinkedIn güncellemelerini filtreleyerek ağınızda yer alan trendleri görebilir ve sohbetlere katılabilirsiniz. Bağlantılarınızda bulunan paylaşımları takip ederek, iş ortamınızla ilgili paylaşımlarda ve fikirlerde bulunarak aktifliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Aynı sektörde yer alan, tanıdğınız kişilerin bağlantılarında bulunan, aynı gruplara üye olan, benzer ilgi alanlarına sahip olan insanlar ile bağlantılar kurabilirsiniz. Bağlatılarınızın genişliği ve kalitesi önünüze daha çok fırsat çıkmasına sebep olur. Mesleğinizle ilgili olan gruplarda yer almak, sosyal medya linklerinizi paylaşmak bağlantınızın gücünü arttırabilir.

linkedin-nasıl-aktif-kullanılır

LinkedIn’in Diğer Sosyal Mecralardan Farkları Nelerdir?

İş dünyasının sosyal paylaşım ağı olarak da nitelendirilen LinkedIn’in diğer ağlardan temel olarak kariyer odaklı olması yönüyle fark yarattığını söyleyebiliriz. Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi iletişim ve bilgi paylaşımı sağlamasının yanı sıra iş dünyası ile ilgili kariyer fırsatlarına ve kariyer gelişimine de başarıyla olanak sağlar.

Diğer sosyal paylaşım ağlarında eğlence, haberleşme ve iletişim amaçlarıyla profil oluşturmak mümkün. Tüm bunların yanı sıra iş dünyasıyla ilgili bir oluşturmanız ise LinkedIn üyeliğiyle oldukça kolay. Kariyer planınızda hedeflediğiniz yerlere ulaşmak için sosyal ağların iletişim gücünü iş dünyası içerisinde size sunan LinkedIn’in avantajlarından yararlanabilirsiniz.

linkedin-diğer-sosyal-mecralardan-farkları

Sadece sosyal bir ağda yer alan profile değil, detaylı bir CV profiline de rahat kullanılabilen arayüzü sayesinde sahip olabilirsiniz. Kendinizi en doğru ve etkili şekilde yansıtabilir, güçlü bağlantılarla karşınıza çıkacak önemli fırsatları değerlendirebilirsiniz. Dijital dünyanın sağladığı iletişim gereksinimlerini iş odaklı bir platform olan LinkedIn ile karşılayabilirsiniz.

Aktif kullanım aracılığıyla görünürlüğünüzü arttırarak bağlantılarınızı genişletebilir, referanslarınızı güçlendirebilirsiniz. Size özel ağınızı oluşturarak meslek hakkında faydalı bilgiler edinebilir, yeni gelişmelerden haberdar olabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Diğer sosyal mecraların sağladığı iletişim imkanlarına ek olarak kariyerinizle ilgili en doğru ve güncel bilgilere, fırsatlara ulaşabilirsiniz. Hedeflerinize, deneyimlerinize, ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize uygun paylaşımları inceleyerek etkili bağlantılar eşliğinde kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

linkedin-farklılıkları

LinkedIn İstatikleri Nasıldır?

Sosyal ağlar arasında giderek kullanımı artan LinkedIn, oldukça güçlü istatiklere sahip durumda. Profesyonel hayatın olmazsa olmazları arasında yerini alan bu platform her gün çok sayıda kritik bağlantı kurulmasına olanak tanıyor. Bunun yanı sıra iş odaklı sosyal paylaşımı mümkün kılan ağın kullanıcı sayısı ve kullanıcı özellikleri gibi bilgileri şu şekilde inceleyebilirsiniz:

linkedin-istatistikleri
 • Dünya çapında en çok kullanılan sosyal ağlar içerisinde yer alır.
 • LinkedIn kullanıcı sayısı 630 milyondan fazladır.
 • Aktif kullanıcı sayısı ise 300 milyonun üzerindedir.
 • Türkiye’de 8.5 milyonun üzerinde kullanıcı bulunuyor.
 • Günlük olarak hesaplarını kontrol eden kullanıcıların oranı yüzde 40’ın üzerindedir.
 • LinkedIn mobil uygulamasını 63 milyondan fazla kullanıcı kullanıyor.
 • 150 milyondan fazla kullanıcı yönetici pozisyonunda yer alıyor.
 • Fotoğraf yer alan profillerin görüntüleme ve mesaj alma sayıları oldukça fazladır.
 • Ana sayfada yer alan içerikler haftada 9 milyar görüntüleme alıyor.
 • Slide Share uygulmasında 18 milyondan fazla içerik yer alıyor.
 • Slide Share uygulamasını kullanan 80 milyondan fazla kullanıcı var.
 • 1 milyondan fazla kullanıcı makale yayınlamış durumdadır.
 • Aylık 130 binden fazla makale paylaşılıyor.
 • Görsel yer alan makalelerin başarı oranı daha fazladır.
 • Videosuz makalelerin videolu makalelere göre görüntüleme performansı daha fazladır.
 • 20 milyon açık iş ilanı yer alıyor.
 • Bir kullanıcı aylık ortalama 17 dakika zaman geçiriyor.
 • LinkedIn üzerinden kurumsal sitelere ve bloglara gelen trafiğin oranı yüzde 50 civarındadır.
 • LinkedIn, Twitter ve Facebook’a göre 3 kat daha fazla etkileşim oluşturulmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın