You are currently viewing URL Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan Link Kısaltma Araçları

URL Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan Link Kısaltma Araçları

URL Nedir?

Yaygın olarak kullanılan internet terimleri arasında yer alan URL, belirli formatta standartlaştırılan karakter düzenlemesi olarak web sitelerine erişmenizi sağlıyor. Açılımı “Uniform Resource Locator” olan URL, Türkçe’de “Tekdüze Kaynak Bulucu” olarak tanımlanıyor. Belirli parametreleri içeren bağlantılarla çeşitli belgelere ve fotoğraf, video gibi görsellere kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

URL Nedir

HTTP ve HTTPS gibi güvenlik protokolleri ile FTP gibi dosya transfer komutları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan URL; subdomain, domain, alan adı uzantısı, ülke uzantısı ve dosya uzantısı gibi bileşenlerden oluşuyor. İnternet ortamına yüklenen bir kaynağın yerini belirlemek amacıyla kullanılan URL, maksimum 2.083 karakter sınırlaması ile genel olarak 4 farklı bölümün birleştirilmesiyle üretiliyor.

Link Kısaltma Nedir?

URL kısaltma, orijinal link uzunluğunu belirli araçlarla kısaltarak paylaşabilmenizi sağlıyor. Uzun bir link bağlantısını ortalama 15 karaktere kadar düşürerek kullanıcıya büyük kolaylık sunuyor. İlgili web sayfasına yönlendirme yaparak ek adres işlevi gören kısaltma işlemi, İngilizce de “link shorter” olarak adlandırılıyor. Özellikle karakter sınırlamasına sahip sosyal medya platformlarında daha kısa linklerle paylaşım yapmanıza olanak sağlıyor.

Link Kısaltma Nedir

Çünkü içerisinde çok fazla bileşen barındıran URL’ler, sosyal medya ve benzeri platformlarda karakter limitine takılabiliyor. Bu durum paylaşım yaparken kullanıcıların birtakım sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Basit kullanım arayüzüne sahip pek çok araç sayesinde rahatça yapabileceğiniz link kısaltma işlemi ayrıca içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde paylaşmanıza imkân sunuyor.

Örneğin Twitter’da paylaşım yapan bir kullanıcı, kaynak olarak eklemek istediği linkin uzun olmasından dolayı istediği mesajı açıklayıcı bir şekilde takipçilerine aktaramıyor. Bu durumda URL kısaltma siteleri kullanılarak hem karakter sayısını düşürebiliyor hem de vermek istediği mesajı takipçilerine aktarabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında siz de uzun link bağlantınızı kısaltabilir, istediğiniz yerde kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Neden URL Kısaltma Yapılır?

Link kısaltma servislerini kullanarak pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Bir hiperlink tekniği olan ve URL’leri kısaltmak amacıyla kullanılan kısaltma işlemi, web sitelerine daha hızlı ulaşmanıza yardımcı oluyor. İnternet ortamında işlevsel bir yenilik sunan ve kolay kullanım olanağı sağlayan link kısaltma işleminin yapılma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Görsel Kaygı: Sadece internet dünyasında kullanılmayan linkler, reklam ve benzeri amaçlar için farklı medya formatlarında da yer alıyor. Dergi, gazete, kitap ve billboard gibi medya araçlarında kullanılabiliyor. Bu medya organlarını takip eden kullanıcılara “https://www.vargonen.com/blog/icerikler/2/sorular/5.html” gibi uzun ve karmaşık bir link sunmak görsel olarak estetik durmuyor. URL kısaltmalar, linkleri görsel olarak daha okunabilir hale getiriyor.

google-link-kisaltma

Kolay Kullanım Deneyimi: Kısaltılan linkler tek bir metin dosyasına kolaylıkla yerleştirilebilirken tek tıkla kopyalanıp kullanılabiliyor. İçeriklerinizin daha rahat ve hızlı paylaşmasını sağlayarak kolay kullanım özelliği sunuyor. Karmaşık olmayan link bağlantısıyla kullanıcılarınıza ulaşmanızı sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor. Ayrıca web sitenizin tıklama ve dönüşüm oranını artırmanıza olanak tanıyan kısaltma işlemi, birçok site sahibi tarafından oldukça sık kullanılıyor.

İstatistikler: URL kısaltma siteleri ile linkinize ait verileri takip edebilir, hangi kanallardan kaç tıklama aldığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca web sitenizi daha profesyonel yönetebilirsiniz. Bu istatistikleri görmek için kısaltma yaptığınız web sitesine üye olup arayüzüne girmeniz gerekiyor. Bu tür istatistikler sayesinde sitenizin trafiğini kontrol ederek iyileştirmeler yapabilir, yayınladığınız içeriklerin popülaritesinin belirleyebilirsiniz.

link-kisaltma

Karakter Sınırlaması: Sosyal medya platformları, SMS’ler ve benzeri alanlarda yer alan karakter sınırlaması, linkleri uzun bir şekilde paylaşılmasını engel oluyor. Çünkü linklerde yer alan tüm karakterler, karakter sınırından düşürülüyor. URL kısaltma araçları, bu tür durumlar karşısında daha düşük karakter sayısıyla, hızlı bir şekilde paylaşım yapmanıza yardımcı oluyor.

En Çok Kullanılan Link Kısaltma Araçları Nelerdir?

URL kısaltma işlemi, pek çok geliştirici tarafından hazırlanan web siteler aracılığı ile yapılıyor. Daha önce Google kısa link platformu olan goo.gl adresinden de yapılabilen link kısaltma işlemi, web sitenin kapatılmasıyla diğer platformlar aracılığıyla oluşturulabiliyor. Google URL kısaltma platformundan alınan linkler şu anda kullanılabilir olsa da URL’ler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmiyor.

url-kisaltma-siteleri

Genel olarak ücretsiz olarak gerçekleştirilen link kısaltma işlemi, Bitly ve TinyURL gibi geliştiriciler tarafından hazırlanan siteler ile kolaylık yapılabiliyor. Araçların kullanım şekli genellikle paylaşılmak istenen fotoğraf, post, video, yazı, program gibi içeriklerin linklerinin mevcut siteye kopyalanmasıyla başlıyor. Daha sonra bu linkler site içerisinde yer alan programda kısaltılarak kullanıma hazır hale getiriliyor.

Bit.ly ile Link Kısaltma İşlemi

Bitly link kısaltma sitesi, en çok kullanılan sitelerden biri olarak yer alıyor. Kısaltmak istediğiniz linkleri yapıştırarak paylaşabileceğiniz site, ücretsiz olarak hizmet veriyor. Çok basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan bit.ly url kısaltma platformu, siteye kayıt olmanıza imkân sağlayarak, kısalttığınız linklerin bağlantı istatistiklerini izleme olanağı sunuyor.

bit-ly-link-kisaltma-sitesi

Bitly Enterprise özelliği ile ücretli araçlara da sahip olan site, güvenli bağlantılar oluşturabilmenizin yanı sıra kampanya oluşturmanıza da imkân sağlıyor. Yeniden hedeflemenin yanında UTM parametre desteği de veren site, başarılı yönlendirme sistemi sayesinde link kısaltırken özel alan adı kullanmanıza olanak tanıyor. Popüler link kısaltma servislerden biri olan site, daha profesyonel çalışabilmenize yardımcı oluyor.

TinyURL ile Link Kısaltma İşlemi

Anonim bir hizmet sunan TinyURL, link kısaltma işleminin yanı sıra URL’lerinizi ücretsiz olarak özelleştirmenize imkân tanıyor. Örneğin, kısaltmak istediğiniz URL’yi “tinyurl.com/0123456” gibi rastgele bir link yerine “tinyurl.com/websiteismi” şeklinde bir adres kullanarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca Mozilla Google Chrome için bir ek uzantıya sahip olan site, hızlı bir deneyim sunarak işlemlerinizi kolaylaştırıyor.

url-kisaltma

TinyURL link kısaltma platformunu kullanırken herhangi bir üyelik almanız gerekmiyor. Anonim yapısı nedeniyle linkler hakkında istatistiklere yer vermeyen URL kısaltma sitesi, bağlantılarınızı sosyal medya ortamlarında ve e-postalarınızda kullanabilmenizi sağlıyor. Platformu kullanabilmek için site içerisinde yer alan “Enter a long URL to make tiny:” kutucuğuna bağlantınızı kopyalayıp “Make TinyURL!” tıklayabilir, kısaltılmış ve özelleştirilmiş URL’nizi kopyalayıp paylaşabilirsiniz.

Rebrandly ile Link Kısaltma İşlemi

Profesyonel link kısaltma araçlarından biri olan Rebrandly, kişisel ve kurumsal alanda sunduğu özellikleriyle kullanıcılarına çeşitli çözümler sunuyor. Gelişmiş alt yapısı sayesinde toplu link kısaltma işlemi yapabilmenize imkân sağlayan platform ayrıca markanızı öne çıkartan kısa linkler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ek olarak kısalttığınız linkleri optimize etmenizi sağlayan site, bağlantılarınızı yönetirken takip etmenize olanak tanıyor.

Rebrandly-link-kisaltma

Tüm bu özelliklerin yanında ekip arkadaşlarınızın dahil olabileceği bir alana sahip olan platformda, 100’den fazla uygulama entegrasyonu ve API desteği de yer alıyor. Ücretli ve ücretsiz olarak iki seçenek sunan Rebrandly ile ücretsiz olarak ayda 500 bağlantı linkini kısaltabilirsiniz. Özelleştirilmiş analitik sistemiyle URL’lerinizi takip edebilir, linkinizin yapısını bozmadan yeniden yönlendirme yapabilirsiniz.

Web sitenizin tüm bağlantılarını takip etmenize imkân sunan özel link kısaltma siteleri, gelişmiş özellikleri ve uygulama destekleriyle de markalaşmanıza yardımcı oluyor. Örneğin, Yandex link kısaltma servisi olmadığı için Yandex Disk’e yüklenmiş bir linki de kısaltabilmenize imkân sunan pek çok site, kısalttığınız linkleri sosyal medya platformlarında tek tıkla paylaşabilmenize olanak sağlıyor.

L24.im ile Link Kısaltma İşlemi

L24.im link kısaltma sitesi, yerli bir yazılım firması olan Arge 24 Teknoloji tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Sistem tamamen özel yazılmış olup, firmaların veya kişilerin kullandıkları kısa linklerin analizini ve raporlamasını detaylı bir şekilde yapmaktadır. Kısaltmak istediğiniz linkleri yapıştırarak paylaşabileceğiniz site, 7 gün ve 3 link oluşturmaya kadar ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Servisin bu kadar kısa veya az bir süre ücretsiz olmasının nedeni arka taraftaki analiz ve raporlanın çok detaylı olmasıdır. Ayrıca sistem üyelik yöntemiyle çalışmaktadır. Çok basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan L24.im url kısaltma platformu, siteye kayıt olmanıza imkân sağlayarak, kısalttığınız linklerin bağlantı istatistiklerini izleme olanağı sunuyor.

L24.im link kısaltma servisi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Güçlü API
 • Hızlı Yönlendirme
 • Link Etiketleme
 • Çoklu Cihaz Desteği
 • Özel Link Oluşturma
 • Reklam Yok
 • Markanıza Özel Alan Adı
 • Çoklu Yetki Verme
 • Güvenli Yönlendirme
 • Detaylı Analiz ve Raporlama
 • Link Arama
 • Detaylı Yedekleme

l24 link kisaltma

Domain Bilgi Yarışması (Çekiliş)

Kullanıcılarınızın içeriklerinizi daha hızlı paylaşmasına yardımcı olan URL kısaltma işlemi, karışık harf kombinasyonlarından kurtulmanızın sağlayarak, basit kelimelerden oluşan kısa bir URL yapısı üretebilmenize olanak tanıyor. Siz de okunabilir ve anlaşılır bir kısa linkler ile hem okunurluğunuzu hem de trafiğinizi artırabilir, kullanıcılarınızın web sitenizi daha rahat bulabilmesini ve kullanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın