You are currently viewing Kurumsal Blog İşletmelere Nasıl Avantajlar Sağlar

Kurumsal Blog İşletmelere Nasıl Avantajlar Sağlar

Blog sayfaları sosyal medyanın son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi ve hayatın hemen hemen her alanına yayılmasıyla birlikte ön plana çıkıyor. Çağın gerisinde kalmak istemeyen şirketler de bu gelişime ayak uydurarak kendilerine ait kurumsal blog sayfaları oluşturuyor. Peki adını sıkça duyduğumuz blog nedir? Blog sayfalarının bir çeşidi olan kurumsal blog ne anlama geliyor?

blog-nedir

Blog Nedir?

Temel olarak insanların istedikleri konularda bilgi paylaşımı yapmalarına imkan veren web tabanlı bir bilgi paylaşım ağı olarak tanımlanan blog, weB-LOGin kelimesinin kısaltılmış şeklini ifade ediyor. Dileyen herkes internet üzerinde blog açarak kişisel bir sayfa sahibi olabiliyor. Herhangi bir eğitim şartı ya da özel bir yetenek gerektirmediği için son yıllarda birçok insan blog sayfası açmaya yöneliyor.

Sosyal medya kullanımının oldukça artması, profesyonel hayat da dahil olmak üzere her alana yayılması gibi sebeplerle blog yazılarının ve yazarlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanlar öğrendikleri ya da deneyimledikleri her konuda blog yazısı yazabiliyor. Kişilerin kendilerini istedikleri şekilde ifade etmesine imkan veren bu platformlar, belli konularda araştırma yapan okuyucuları ihtiyaç duydukları bilgilerle buluşturma işlevi görüyor.

kurumsal-blog-acmak

Blog ile internet sitesinin farkı birçok kullanıcı tarafından bilinmiyor. İnternet sitelerinin kendi içinde çeşitleri bulunuyor. Blog da bunlardan biri olmakla birlikte kendi tarzı ile diğer internet sitelerinden farklılaşıyor. Blog sayfası sahibi olmak için herhangi bir kod bilgisi gerekmiyor. Kod bilgisi blog sayfasını istediğiniz şekilde tasarlamanıza imkan veriyor. Dileyenler hazır blog seçenekleri arasından tercih yapabiliyor.

Blog sayfalarında yazılar genellikle yakın tarihten geçmişe doğru okunabilecek şekilde sıralanıyor. İçeriklerin sonunda yazarın adı ve yazıldığı tarih belirtiliyor. Okuyucu yorumları, yazarlar ile okuyucular arasında etkileşim sağlama fonksiyonu nedeniyle blog sayfalarının önemli bir parçasını teşkil ediyor. Blog sayfalarının belli bir kitleye hitap etme amacı olduğundan hedef kitle ile kurulan iletişim son derece önem taşıyor.

Kurumsal Blog Nedir?

Bloglar kendi içlerinde temel olarak kişisel, kurumsal, temasal ve topluluk blog sayfaları olmak üzere alt kategorilere ayrılıyor. Kişisel blog sayfalarında yazarın bireysel özellikleri ön planda oluyor. Her konuda bireysel blog sayfası açılabiliyor. Temasal blog sayfaları belirli bir konu hakkında, o konunun uzmanları tarafından hazırlanıyor. Topluluk blogları ise üyeleri arasında istenilen konularda bilgi paylaşımı yapılmasını amaçlıyor.

kurumsal-blog-nedir

Kurumsal blog sayfalarına geldiğimizde profesyonel dünyanın devreye girdiğini görüyoruz. Günümüzde şirketler daha geniş kitlelere ulaşabilmek için kurumsal blog sayfaları oluşturmayı tercih ediyor. Bu sayfaları kendileriyle ilgili tanıtımları yapmak ve gerekli bilgileri hedef kitlelerine ulaştırmak için kullanıyorlar. Profesyonel ve samimi bir hitap dili ile hedef kitlelerine çok daha kolay ulaşabiliyor ve onlarla aralarında bir bağ oluşturuyorlar.

Günümüzde tüm şirketlerin kendilerine ait bir ana internet sitesi bulunuyor. Kurumsal blog sayfaları bu internet sitelerini destekleyici amaçla kuruluyor olsa da sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının sonucu olarak blog sayfalarının kurumların internet sayfalarına göre çok daha fazla sayıda ziyaret edildiğini söylemek mümkün. Bu nedenle hedef kitlesiyle iletişimine önem veren şirketlerin kurumsal blog sayfasının bulunması önem taşıyor.

kurumsal-blog-nasil-acilir

Kurumsal blog sayfaları şirketlerin çalışanları tarafından hazırlanıyor. “Kurum” kelimesi tek başına insanlara çok sıcak olmayan bir kavramı ifade ediyor. Kurumsal blog sayfalarının bu olumsuz imajı değiştirdiği ve kurumsal dünyayı keyifli hale getirdiği görülüyor. Kullanılan hitap dili ile şirketler kendilerine eğlenceli, enerjik, hayat dolu ve buna benzer birçok özellik katabilirken hedef kitlenin kendilerini bununla özdeşleştirmesini sağlayabiliyor.

Kurumsal Blog Sitelerinin Amacı Nedir?

Kurumsal blog sayfaları esasen şirketlerin internet sitelerinden farklı olarak içerik pazarlama amacıyla kuruluyor. Bu sayfalarda ürün sayfalarına kıyasla çok daha fazla sayıda içerik bulunabildiğinden ziyaretçi sayıları da fazla oluyor. Arama motorlarında yapılan aramaların sonucunda blog sayfalarına yönelim internet sitelerine göre daha fazla oluyor. Bu da kurumsal blog sayfalarındaki organik trafiğin artması anlamına geliyor.

kurumsal-blog-siteleri

Kurumsal blog sayfalarının öncelikli amacı reklam yapmak değil. Bu en sık yapılan hatalardan biri. Reklam ögeleri ile dolu olan kurumsal blog sayfaları okuyucunun ilgisini kaybediyor. Çünkü günümüzde kullanıcılar zaten her alanda çok fazla reklam bombardımanına maruz kalıyor. Faydalı ve gerçekçi bilgiler içeren, katma değeri olan özgün içerikler kullanıcıların her zaman daha çok ilgisini çekiyor.

Kurumsal blog sayfalarını güncel tutan ve uzun vadeli bir iletişim mecrası olarak kullanan şirketler daha başarılı oluyor. Yalnızca güncel kampanyaları gösterme amacıyla kullanılan kurumsal blog sayfaları ise başarısızlığa uğruyor. Okuyucuları sıkmadan, eğlenceli bir dille şirket ile ilgili gelişmeleri ve kampanyaları paylaşan blog sayfaları, hedef kitle ile bağ kurmayı ve bunun sonucunda müşteri bağlılığını arttırmayı amaçlıyor.

Şirketler kurumsal blog sayfalarını markalarının pazardaki bilinirliğini arttırmak, tanınmış bir markaları varsa da markalarının tanınmışlığını devam ettirmek için kullanıyor. Kurumsal blog sayfaları dinamik mecralar olmaları sebebiyle marka bilinirliğine büyük katkılar sağlayabiliyor. Kendine özgü bir hitap dili yaratan, özellikle eğlenceli ve dinamik yapısını her daim koruyan markalar müşterileri ile daha sıkı ve uzun vadeli bağlar kurabiliyor.

Şirketler kurumsal blog kullanarak müşterileri ile aralarında şeffaflık oluşturmayı amaçlıyor. Blog sayfaları müşterilerin ve diğer kişilerin kurum ile ilgili bilgilere doğrudan ulaşmasını sağlayarak şeffaflığı hedefliyor. Merak edilen her konuda bilgi paylaşımının yapılabildiği kurumsal blog sayfaları şeffaflık sayesinde markaya olan güveni arttırıyor. Bunun dışında örneğin kişiler iş başvurusu yapmadan önce şirket ile ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyor.

Şirketler kurumsal blog aracılığıyla müşterileriyle etkileşim sağlarken, onlardan gelen olumlu ve olumsuz tüm yorumları görebiliyor. Yapılan olumsuz yorumlar sayesinde eksiklerini giderip kendilerini geliştirmeyi hedefliyorlar. Kurumsal blog üzerinden kendilerine gelen olumsuz yorumları dikkate alan ve değerlendirip gerekli geri dönüşü sağlayan şirketler müşterilerinin gözünde her daim pozitif bir imaj yaratıyor. Bu durum ayrıca marka güvenilirliğini de arttırıyor.

Satışlarda Blog Sitesinin Etkisi Nedir?

Kurumsal blog sayfalarının şirketlerin satışlarını doğrudan arttırıcı ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmayı sağlayıcı etkileri bulunuyor. Ürün sayfalarının yanı sıra kurumsal blog sayfalarında da ürünler hakkında hikayeler paylaşılabiliyor. Ürünlerle ilgili detaylı bilgiler veren, bunu yaparken eğlenceli bir dilin kullanıldığı paylaşımlar kullanıcıların ürünlere olan ilgisini arttırıcı rol oynuyor. Dolayısıyla ürünlerin satışında da artış oluyor.

kurumsal-blog-sitesi

Markalar artık kampanyalarını ve sezonluk indirimlerini yalnızca cep telefonu mesajlarıyla, mail yoluyla ya da internet siteleriyle değil kurumsal blog sayfalarıyla da duyurabiliyor. Cep telefonlarına gönderilen indirim mesajları tüketiciyi bıkma noktasına getirirken, blog sayfaları bunu eğlenceli ve dinamik şekilde yaparak müşterinin ilgisini çekiyor. Müşteriyi alışveriş yapmaya teşvik eden içerikler kurumsal blog siteleri sayesinde hedef kitleye ulaşıyor.

SEO odaklı kurumsal blog sayfaları, arama motorlarında üst sıralarda çıkabildikleri için sayfaya gelen ziyaretçi sayısı artıyor. Anahtar kelime kullanımına önem verilen, SEO uyumluluğu ön planda tutulan, yani arama motorlarında üst sıralarda çıkması için gereken şekilde optimize edilen kurumsal blog sayfaları, markaların satışları üzerinde olumlu rol oynuyor. Sitedeki organik trafiğin artması satışların da artması anlamına geliyor.

Kurumsal blog sayfaları elbette ki e-ticaret siteleri için de büyük önem taşıyor. Bu sitelerde yalnızca ürün pazarlaması yapılması yeterli olmayıp nitelikli blog sayfaları ile kullanıcının dikkatini çekmek gerekiyor. Günümüzde e-ticaret sitelerinin sayısı sürekli artıyor. Bunların arasında ön plana çıkarak bir marka yaratmak için kurumsal blog sayfalarının olması ve bunları doğru yönetmek gerekiyor.

Bir cevap yazın