You are currently viewing Ktunnel Proxy Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ktunnel Proxy Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

İnternet erişiminde kullanılan bir ara sunucu olan Proxy, ağ tabanlı saldırılara karşı korunabilmenizi sağlayan bir servistir. Ayrıca çeşitli nedenlerle girişi engellenen siteleri ziyaret edebilme imkânı veren vekil sunucular, ağ trafiğini cihazınıza farklı bir bağlantı üzerinden iletir. Birçok güvenlik türüne sahip olan Ktunnel Proxy vb. servisleri, girmek istediğiniz sitelere IP adresinizi gizleyerek bağlanır.

Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkçede vekil sunucu olarak adlandırılan Proxy, internet bağlantılarında aktif kullanılan bir ağ servisidir. Daha çok hızlı ve güvenli bağlantı için tercih edilir. Farklı bir ağ kanalı üzerinden web sitelere erişim imkânı tanıyan bu sunucular, çevrim içi gizliliği sağlar. Web kullanıcıları Proxy kullanarak bir siteye girmek istediğinde direkt olarak bağlantı gerçekleştiremez.

Çünkü bağlantı sırasında aracı sunucular devreye girer ve Proxy servisine hangi siteye girileceğini bir komut olarak gönderir. Bu servisler bilgisayarınızı güvenli bir şekilde web sayfasına bağlar. Proxy’lerin kendilerine ait IP adresleri vardır. Yani bir Proxy sunucusu komut aldığı anda IP adresinizi vekil IP adresi ile değiştirir, sizi istediğiniz siteye bağlar.

Web siteleri IP adresiniz üzerinden davranışlarınızı kaydeder. Dahası IP adresiniz üzerinden ev adresiniz bile belirlenebilir. Bu nedenle Proxy kullanmak özellikle çeşitli veriler barındıran sunucuların güvenliği için önemlidir. Proxy’ler web siteleri yanıt toplarken bir aracı olarak devreye girer ve IP adresinizi açığa çıkarmaz. Kaynaklara erişim hızını artırarak büyük avantaj sağlar.

Proxy’lerin en önemli özelliği cihazlarınızın atanmış internet protokolünü yani IP’lerinizi gizlemesidir. Bir elçi görevi gören vekil sunucular, sizi çevrim içi izlenmeden kurtarır. Reklam ve virüs gibi otomatik indirilmeye çalışılan bağlantıları engeller. Hız, güvenlik ve daha fazla erişim olanağı tanıyan servisler, genel olarak kurumsal şirketler tarafından tercih edilir.

Ayrıca bölgesel olarak girişi engellenen sitelere erişebilme imkânı sunan Proxy servisleri, web üzerinde anonim gezebilmenizi de sağlar. Kullanım amacı sadece giriş engeli bulunan sitelere erişim olmadığı için herhangi bir suç ifade etmez. Güvenlik protokollerine ve işleyiş özelliklerine göre pek çok türe sahip olan Proxy sunucularının ayarları internet üzerinden yapılır.

Neden Ktunnel Proxy ’ye İhtiyaç Duyarız?

Proxy servisleri bir ara sunucu görevi görür. IP adreslerinizi gizleyerek ağ üzerinde anonim bir şekilde dolaşabilmenizi sağlar. Proxy’ler LAN üzerinden internet bağlantısı paylaşabilme imkânı da sunar. Özellikle şirket içinde, evde veya birden fazla bilgisayarın olduğu alanlarda ağ servislerini Proxy kullanarak birbirine bağlayabilir, veri alışverişi yapabilirsiniz.

İnternette hızlı bir şekilde gezinebilme imkânı sunan sunucular, istemci bilgisayardan gönderilen istekleri Proxy üzerinden cevaplar. Eğer sunucu gönderilen istekte yer alan kaynakları kendi önbelleğinde bulunduruyorsa istediğiniz bağlantıya daha hızlı erişebilmenizi sağlar. Özellikle internet sunucunuzun yetersiz olduğu durumlarda ağ erişimini doğrudan yapmak performans kaybına yol açabilir. Bu tür durumlarda Proxy kullanabilirsiniz.

Proxy’ye ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni ise güvenliktir. IP gizleme ve anonim dolaşma gibi işlevleri sayesinde beklenmeyen erişimlerin önüne geçerek zararlı yazılımlara karşı önlem alabilmenizi sağlar. Bir nevi güvenlik duvarı özelliği taşıyarak internet kullanıcısı ile bilgisayar arasında aracı görevi üstlenir, şirket içi verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi koruyabilmenize yardımcı olur.

Giden ve gelen verileri tarayarak ağa sızma gibi sorunlara karşı önlem alabilmenizi kolaylaştıran Proxy’ler internet erişim kontrolü yapabilmenize olanak tanır. Ayrıca internet bağlantısı üzerinden kimlik doğrulama, çevrim içi zaman kontrolü ve web filtresi gibi kontroller yapabilme imkânı sunan Proxy servisleri, özellikle kurumsal alanlarda büyük kolaylık sağlar.

Ağdaki içerik bloklarından kurtulabilmenize de fırsat sunan Proxy’ler, bölgesel kısıtlamaları aşabilme olanağı tanır. Web üzerinden verdiğiniz hizmetlerin belirli bir ülkeyle sınırlandırabilmenize yardımcı olur. Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve sadece Türkiye’de bulunan kişilere satış yapmak istiyorsunuz. Bu durumda Proxy sunucularını kullanarak sadece belirli bir konuma hizmet verebilirsiniz.

Ktunnel Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Ktunnel, çeşitli nedenlerle DNS server yardımı ile engellenen web sitelerine erişebilme imkânı sunan Proxy hizmetidir. Herhangi bir kurulum gerektirmeden site üzerinden çalışan sistem, IP adresinizi gizleyerek anonim olarak internette gezebilmenizi sağlar. Ktunnel Proxy servisi, sadece bölgesel erişim olanağı veren veya çeşitli nedenlerle erişimi durdurulan sitelerde kimliğinizi gizleyerek dolaşabilmenize yardımcı olur.

Peki Ktunnel nasıl çalışır? Ktunnel’e giriş yapabilmek için ilk olarak site adresine erişmeniz gerekir. Ardından bir sunucu seçerek ulaşmak istediğiniz adresi site üzerinde yer alan kutucuğa yazabilir ve “Ktunnel Surf” seçeneğine tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. Sunucu içinde yüzlerce IP adresi barındıran platform, internet üzerinde daha güvenli bir şekilde gezebilmenize yardımcı olur.

Ayrıca Ktunnel UK gibi uzantılarla her ülkeye özel erişim imkânı sunan Proxy servisi, çeşitli noktalardan bağlantı kurabilmenize yardımcı olur. Erişimi engellenen web sitelerine girebilmenizin yanı sıra internette yaptığınız tüm gezintilerin daha güvenli olmasını sağlayan vekil sunucular ile kişisel verilerinizin üçüncü kişilerle paylaşılmasının önüne geçebilirsiniz. Ktunnel giriş yapabilmek için telefonunuzu da kullanabilirsiniz.

Ktunnel altyapısını kullanan telefon uygulamalarıyla da web sitelerine hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. Android cihazlar için kullanıma sunulan Ktunnel APK uygulamaları ile telefonunuz üzerinden internette anonim bir şekilde dolaşabilirsiniz. Ktunnel Android uygulamalarını güvenilir platformlardan indirmeniz önemlidir. Çünkü güvenilir olmayan uygulamalar zararlı yazılımlar ve virüsler aracılığıyla kişisel verilerinizi ele geçirebilir.

Ktunnel 2019 ve 2020 yılı dahil pek çok dönemde Proxy denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir. İnternet dünyasında büyük kolaylıklar sunan vekil sunucu hizmeti, konumunuzu koruyarak daha güvenli gezebilmenizi sağlar. Ktunnel 2020 ve öncesinde gelişen Proxy ve altyapı hizmetleriyle birlikte çeşitli alternatif servislerin doğmasına neden olmuştur.

En İyi 5 Ktunnel Proxy Alternatifi

Ktunnel kelimesinin içinde yer alan “tunnel” kelimesi Türkçede tünel anlamına gelir. Yani bu tür Proxy servisleri site ile kullanıcı arasında bir tünel görevi görür. Dünyada Ktunnel’e alternatif olarak geliştirilen birçok site bulunur. Ktunnel2 gibi birebir benzerlik taşıyan servislerin de aralarında bulunduğu platformlar arasından en iyi 5 siteyi sizin için sıraladık.

1. Kproxy

Ktunnel alternatif siteleri arasında bulunan Kproxy, web tabanlı bir Proxy aracıdır. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantılarda çalışan sistem, güvenli ve hızlı bir altyapıya sahiptir. Ayrıca Chrome ve Firefox için eklentiye sahip olan platform ücretsizdir.

2. Hide.me

1800’den fazla sunucuya sahip olan Hide.me, kopma ve benzeri durumlara karşı iyi bir performans sergileyen Proxy servisidir. 3. parti uygulamaların yanı sıra DNS, IPv4, IPv6 ve WebRTC gibi sızıntılara karşı tam koruma sağlar.

3. ProxySite

Güçlü şifreleme protokolüyle çevrim içi gizliliğinizi koruyabilmenizi sağlayan ProxySite, pek çok lokasyonda yer alan sunucularla hızlı ve güvenli bir şekilde internette gezinebilme imkânı tanır. Bir Ktunnel alternatifi olarak kimliğinizi gizler, daha fazla erişim olanağı sunar.

4. FilterBypass

Ücretsiz bir anonim web Proxy servisi olan FilterBypass, optimum gizlilik sağlar, İnternette güvenli bir şekilde gezebilmenize yardımcı olur. ABD merkezli bir sunucuya sahip platform, daha fazla anonimlik sağlamak amacıyla istediğiniz zaman çerezlerinizi silme imkânı verir.

5. 4everproxy

Güvenli ve anonim bir web Proxy servisi olan 4everproxy, HTTP iletişim protokolüne sahip olan web sitelerine HTTPS üzerinden bağlanabilme imkânı tanır. İnternet trafiğinizi şifreleyerek çeşitli nedenlerle engellenen web sitelerine güvenli bir şekilde erişebilmenizi sağlar.

Bir cevap yazın