in

Kesinti Olmadan Disk Değişimi

Bir hosting firmasının alt yapısı ne kadar güçlü ise, müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye o kadar yakındır. Biz de datacenter yapılanmamızda yer alan donanımları her defasında üstüne basa basa anlatıyoruz, ne kadar kaliteli olduklarını söylüyoruz. Tabi ki bunları anlatmamızın, biz EMC Clariion storage kullanıyoruz, biz Sun Fire X4440 sunucularımızda AMD Opteron 6 Core işlemci kullanıyoruz dememizin bir sebebi var. Kısa süre önce yaşadığımız bir gelişmeyle bunu örneklendirelim ve kullandığımız altyapının aslında ne kadar güçlü olduğunu hep birlikte görelim istedik.

Geçtiğimiz hafta, kullandığımız EMC Clariion depolama ünitesinde yer alan disklerden bir tanesi uygunsuz çalışma sinyalleri veriyor. EMC firması hiç beklemeden uzaktan müdahale ile bu diski hot spare denilen güvenli alana alarak bozulma ihtimali olan diskin çalışmasını durduruyor. Ve sistem diğer diskler üzerinden kesintisiz çalışmaya devam ediyor.

Bu beklemeye alınan disk ile aynı özelliklere sahip bir başka disk EMC tarafından gönderildi ve 12 saat içinde elimize ulaştı. Yine sistem çalışır durumda iken, hiçbir kesinti ya da duraklama olmaksızın beklemeye alınan disk ile yeni disk değiştirildi ve bozulmayı bekleyen disk EMC firmasına gönderildi. Bu disk içerisinde bulunan ve daha önce hot spare’e alınan veriler de tekrar disk üzerine taşındı ve kaldığı yerden çalışmaya devam etti.

En güzel tarafı, bütün bunlar yaşanırken müşterilerimizin hiçbir şekilde kesinti, yavaşlama olmaksızın sistemlerini kullanmaya devam etmeleri ve hiçbir veri kaybının gerçekleşmemesiydi. Mutlu müşterilerimiz için sessiz bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.