in

Kaliteli Hosting Almak İçin İpuçları

İnternet siteleri üzerinden kullanıcılara sunulan sosyal medya olanaklarının, kamusal hizmetlerin veya özel servislerin sayısı arttıkça hayatımıza yeni kavramlar girmeye devam etmektedir. Bu yazımızda “Hosting nedir?”“Hosting hizmeti nasıl kullanılır?” veya “Hosting alırken nelere dikkat edilir?” gibi  soruların cevaplarını ve kaliteli hosting almak için ipuçları bulacaksınız.

hosting

Hosting Nedir?

Kişisel bilgisayarlarda oluşturulan dosyalar depolama aygıtı üzerinde tutulmaktadır. Bu bilgisayar ağa bağlı ise diğer bilgisayarlar aynı dosyalara erişebilir. Bilgisayarın kapatıldığı durumlarda ise erişim de imkânsız hale gelir. Kullanıcıların günün herhangi bir anında ulaşmak istedikleri dosyalar için hosting terimi yardıma koşar.

İngilizce bir kelime olan Host, Türkçede ev sahibi anlamına gelmektedir. Hosting terimi ise barındırma, ağırlama veya konuk etmek gibi anlamlara gelmektedir. Bilişim dünyasındaki ev sahibi ise bir sunucudur. Sunucular ise hosting firmaları tarafından son kullanıcılara paylaşımlı olarak kiralanmaktadır. Bu yöntemi web site sahipleri sıklıkla kullanmaktadır.

hosting nedir

Web siteleri temelde içerisinde kodlar olan dosyalardan ibarettir. Domain ayarlamaları yapılmış bir internet sitesinin dosyalarına ulaşılabilmesi sitenin aktif olduğunu gösterir. Dolayısıyla bu dosyalar 7/24 çalışma prensibine göre dizayn edilen uzak sunucular üzerinde çalışır. Bu amaçla tüm dosyalar hosting üzerine kaydedilir.

Tek başına anlam ifade etmeyen hosting, ağ şeklinde de anılan network yapısıyla kullanılabilir hale gelir. Kişi ya da kurumlara ait web sitelerinin kesintisiz şekilde çalışmasına imkân tanıyan hosting, network ile internetin temelini oluşturur. Bilgisayarları, hosting sunucularını ve diğer özel bileşenleri birbirine bağlayan internet ağı, yayınlanan web siteleriyle kullanıcıları bir araya getirir.

Hosting Nasıl Kullanılır?

İhtiyaçlar, amaç, maliyet analizi yapılarak güvenilir bir firmadan hosting kiralanır.  Hosting firmasından e-posta ile gelen tüm kullanıcı adları ve şifre bilgileri yedeklenerek saklanmalıdır. Kullanıcılar bu bilgilere web site kurulum aşamasında, panel kullanımında, dosya aktarımında, veritabanı yönetiminde ya da e-posta yapılandırmalarında sık sık ihtiyaç duyacaktır.

hosting nasıl kullanılır

Firma üzerinde kiralanan hosting hizmeti internet üzerinde çalışan bir sunucunun depolama alanını kullanmamızı sağlar. Bu alana web sitesinin dosyalarının yüklenmesinde kullanılan cpanel veya pleskpanel hosting kurmak için gerekenler arasındadır. Online arayüzlere alternatif olarak özel FTP (File Transfer Protocol) programları da tercih edilebilir.

İnternet siteleri genelde MySQL gibi bir veritabanına ihtiyaç duyar. Dosya yüklemelerinden sonra web sitesi için gerekli olan bu veritabanı phpmyadmin gibi bir panel üzerinden oluşturulur. Daha sonra bu veritabanı için kullanıcı oluşturulup tüm yetkileri belirlenir. Son olarak domain ayarlarının da yapıldığı web sitesi artık yayına hazır haldedir.

Kaliteli Hosting Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle internet sitesi kurmak ve yayınlamak isteyen kullanıcıların bir sunucu almaları gerekir. Ayrıca internet servis sağlayıcı firmadan da sabit bir IP adresi talep etmeleri de gerekir. Tüm bunların maliyet yükünü taşımaktansa daha ekonomik bir yol olan hosting kiralama seçeneğini tercih edilmelidir. Firmalar üzerinden hosting kiralanırken dikkat edilecek etkenler aşağıda detaylandırılmıştır: 

wordpress hosting

Güvenli Hosting Firması Nasıl Seçilir?

Hosting alımı yaparken her şeyden önce firmanın güvenliği ön planda tutulmalıdır. Bu amaçla yer sağlayıcısı belgesine sahip olan bir web hosting firması tercih edilmelidir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sitesi üzerinden kontrol edilen firmanın son kullanıcı yorumları da değerlendirilmelidir.

Web sitenizin kesintisiz olarak erişilebilir olması için hosting firmasının kullandığı teknolojiler büyük önem arz etmektedir. Yeni teknolojilerle donatılmış veri merkezine sahip bir hosting firması, yüksek performans sağlamasının yanı sıra veri kayıplarının da önüne geçer. Böylece internet sitesi üzerinden sağlanan hizmetin sürekli ve kaliteli olması sağlanır.

web hosting

Hosting Sunucularının Yer Aldığı Veri Merkezi

Web sitesinin hedef son kullanıcı lokasyonu da hesaba katılmalıdır. Hizmet verilecek ülkenin hosting firmasının veri merkezine yakın olması sayfaların yüklenme hızı açısından oldukça etkilidir. Örneğin Avrupa’daki kullanıcılara hizmet veren bir web sitesi için veri merkezi yine Avrupa’da olan bir hosting firması tercih edilmelidir.

Veri Güvenliği Sağlayan Hosting

Hosting firmasının güvenlik özelliklerinin de incelenmesi tavsiye edilir. Çünkü olası saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin alındığı bir hosting firması, barındırdığı web sitelerini de korur. Yüksek güvenlik önlemleriyle saklanan web site içerikleri ancak bu şekilde uzun vadede erişilebilir halde kalır.

hosting-fiyatlari

Bilgi güvenliği dünyasının olmazsa olmazı haline gelen HTTPS ise SSL sertifikalarıyla sağlanmaktadır. Bazı hosting firmaları ücretsiz SSL hizmeti verirken bazıları yıllık ücret alabilmektedir. Web sitesinin kullanım amacına ve kullanıcı kapasitesine göre SSL sertifika seçenekleri değerlendirilmedir. Böylece HTTPS ile çalışan web siteleri Google tarafından ön planda tutulur ve daha çok kullanıcıya ulaşılabilir.

Bazı hosting firmaları farklı yedekleme seçenekleri de sunar. Haftanın belirli günlerinde ve saatlerinde programlayabileceğiniz otomatik yedekleme özelliğinin yanı sıra manuel yedek alma fonksiyonu da kullanışlı olabilir. Bu şekilde web sitesinde kaynaklanan bazı problemler aşılamadığında geriye dönük yedeklerden herhangi biri tekrar yükleme yapılarak yayınlanabilir.

Yüksek Performans için Disk ve RAM Donanımları

Hosting paketlerinde yüksek performans için disk ve RAM donanımları incelenmelidir. Sunucularda SSD, SAS, SATA gibi diskler ve çeşitli seviyelerde RAM’ler bulunur. Bu donanımlar, internet sitesinin eş zamanlı ziyaretçi sayısı, sitedeki fotoğraf, video veya müzik gibi multimedya dosya boyutları gibi faktörler açısından değerlendirilerek seçilmelidir.

hosting seçimi

Her zaman web site sayfalarının daha hızlı yüklenmesini isteyen ziyaretçiler, yüksek performansa önem verir. Hosting firmalarının farklı fiyatlarda sundukları paketler incelendiğinde sunucuların kullandığı işlemci türleri ve çekirdek sayılarının çeşitlilik gösterdiği görülebilir. Ayrıca işlemcinin çalışma saat hızı da Web site performansını doğrudan etkiler.

Ön bellek anlamına gelen Cache ise en sık kullanılan verileri üzerinde tutarak her defasında depolama aygıtından veri kopyalanmasının önüne geçer. Bu kapsamda Cache uygulamaları ile yüksek performans gösteren siteler, ziyaretçilerine konforu ve hızı aynı anda yaşatır.

Hosting E-Posta Hizmeti

Yoğun şekilde e-posta kullanımının yapılacaksa hosting firmasının sağladığı özellikler dikkate alınmalıdır. Bir hosting firması 10 adet e-posta oluşturmaya izin verirken kimisi de sınırsız sayıda e-posta adresi sağlar. Ayrıca e-posta hizmetinin kullanım yoğunluğuna bağlı olarak depolama alanının kapasitesinin de yüksek seçilmesi gerekir. 

Hosting E-Posta

Sınırsız Site Barındırma

Kiralama aşamasında en çok “Hangi hosting paketini almalıyım?” sorusuna cevaplar aranır. Örneğin yayınlanacak birden fazla internet sitesi varsa ayrı ayrı hosting almaktansa tek bir hosting üzerinden çoklu barındırma yapılabilir. Bu kapsamda sınırsız web site barındırma özelliği olan bir hosting paketinden disk alanı da hesaba katılarak faydalanılabilir.

Hosting firmaları MySQL veritabanı kullanımı için phpmyadmin gibi bir arayüz sunar. Bazen kullanıcılar, web sitesi haricinde sadece uzaktan erişmek istedikleri bir veritabanına ihtiyaç duyarlar. Bu amaçla hosting paketleri için veritabanı sayısı önemli hale gelir. Sınırsız MySQL seçeneği olan bir hosting firması, sınırsız web site yayını veya çoklu veritabanı uygulamaları için çözümler sunar. 

sınırsız hosting fiyatları

Gelişmiş Hosting Kontrol Paneli

Kaliteli hosting için kontrol paneli özelliklerine de bakılmalıdır. Genelde Cpanel veya Plesk olarak sunulan gelişmiş kontrol paneli farklı detaylara sahiptir. Bu paneller aracığıyla DNS ayarlarının yapılandırması, e-posta hesaplarının yönetilmesi, dosya aktarımı, veritabanı kontrolleri, SSL sertifikası kurulumu gibi birçok temel işlem kolayca yapılır.

Hazır Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bazı kullanıcılar WordPress, Joomla gibi hazır web site altyapılarını tercih ederler. Bu sistemler, dosyaların hosting depolama alanına yüklenmesi suretiyle kurulabilirken bazı hosting firmaları bunu hazır olarak sunmaktadır. Örneğin WordPress için hosting alan kullanıcılar bu özellik sayesinde birkaç tıkla veritabanı oluşturma ve site kurulumu gibi işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilir.

Hazır Web Sitesi

İşletim Sistemi Seçenekleri

Kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi hosting sunucuları da Linux veya Windows gibi işletim sistemleriyle birlikte çalışır. Hosting alırken işletim sistemi seçenekleri kontrol edilmelidir. Örneğin web site kurulumunda açık kaynak kodlu WordPress altyapısı tercih ediliyorsa Linux hosting kiralanmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.