You are currently viewing Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Bilgisayar ve internetin hayatımıza hızla girmesiyle birlikte dünyaca tanınan başarılı iş insanlarına ve servet sahiplerine verilen örnek isimler de aynı hızla değişti. Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi birçok isim hem başarıları hem de servetleriyle listelerin üst sıralarına tırmandılar. İşte bu isimlerin başında gelen kişi kuşkusuz ki Jeff Bezos‘tur.

jeff-bezos-amazon

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos kimdir sorusunun cevabını bilmiyor olsanız da onun adını duymuşsunuzdur. Onun patronu olduğu şirketlerden birinin müşterisi olma ihtimaliniz de yüksek. Jeff Bezos hakkında söylenecek çok şey var ama ilk etapta Amazon.com’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olduğunu, uzay araştırmaları yapan Blue Origin’in de kurucusu ve sahibi olduğunu bilmelisiniz. Jeff Bezos serveti ile de dünyanın en çok konuşulan isimlerinden biridir.

jeff-bezos-biyografisi

Jeff Bezos’un Biyografisi

Jeff Bezos’un hayatı şöyle bir incelendiğinde bugünlere emin adımlarla ilerlediğini görmek mümkün. Dünyaya gözlerini açtığında takvimler 1964 yılının ocak ayını gösteriyordu. Bezos New Mexico’da doğdu ama Houston ve Teksas’ta büyüdü. Jeff Bezos hayatı hakkındaki kararları daha çocukluk yıllarında aldı ve bilime, mekaniğe merak saldı. Aile evinin garajını kendi çalışmaları için bir üs haline getirdi.

Jeff Bezos biyografi öyküsünün en önemli bölümü üniversite hayatıyla başlıyor. 1986 yılında üniversiteye başlarken tercihini Albert Einstein’ın hayatının son günlerine kadar öğretmenlik yaptığı Princeton Üniversitesi’niden yana kullandı. Buradaki Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi gördü ve bölümden mezun olur olmaz da soluğu borsanın merkezi Wall Street’te aldı.

jeff-bezos-hayat-hikayesi

Wall Street’te de kendini göstermeyi başardı ve finans şirketlerinden DE Shaw’ın başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Şirketin, o güne kadar ki en genç başkan yardımcısı unvanını aldı. İş arkadaşı MacKenzie’ye aşık oldu ve 6 ay içinde evlendiler. Ardından DE Shaw’dan istifa edip Amazon’u kurdu ve önlenemez yükselişi başladı. Amazon kuruluşu itibarıyla sadece Bezos’un değil internet kullanıcılarının da hayatını değiştirdi.

2004 yılına geldiğinde Blue Origin isimli uzay araştırmaları şirketini kurdu. Bezos bu şirketi kurarken uzay uçuşları için yeni teknolojiler geliştirmeyi ve en nihayetinde uzaya insan seyahatini başlatmayı amaçladı. Roket fırlatma tesisi olan Blue Origin, Bezos’un amaçları doğrultusunda harıl harıl çalışmaya devam ediyor.

Jeff Bezos, 2013 yılında Washington Post gazetesini ve ona bağlı diğer yayın organlarını tam tamına 250 milyon dolar ödeyerek satın aldı. İş hayatında giderek yükselen Bezos ne yazık ki bu yıllarda aşk hayatında kaybetmeye başladı ve eşi MacKenzie ile boşanma kararı aldığını sosyal medya hesaplarından bizzat kendi duyurdu. 

Uzun yıllar birlikte çalışan çift, Jeff Bezos’un eşini aldatması üzerine ayrılma kararı aldı. Boşanma protokolünde eşi Mackenzie Bezos Amazon hisselerinin yüzde 4’ünü aldı. Bu da MacKenzie’yi 36 milyar dolar civarında bir servetle dünyanın en zengin üçüncü kadını haline getirdi. Gelmiş geçmiş en yüksek nafakayı alan MacKenzie boşanmanın ardından servetinin yarısını hayır kurumlarına dağıttı.

jeff-bezos-hayati

Amazon’un Kuruluşu

Jeff Bezos Amazon’u 5 Temmuz 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurdu. Şirketin ismi için arayıştayken dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden ilham aldı ve şirketi de kısa zamanda tıpkı Amazon nehri gibi coşkuyla ilerleyerek dünyanın en büyük alışveriş sitesi haline gelmeyi başardı.

Amazon.com işe önce kitap satışı yaparak başladı. Ama zamanla elektronik ticaretinin zirvesine oturdu. Bugün Amazon’a girdiğinizde sizi DVD’den bilgisayar yazılımına, bilgisayar oyunundan elektronik eşyaya, aksesuardan mobilyaya sayısız ürün karşılıyor. Şimdilerde her yerde karşımıza çıkan elektronik kitap okuyucusu “Kindle“ın ilk olarak Amazon.com tarafından üretildiğini de söylemeliyiz. 

jeff-bezos-kimdir

Sizlere az evvel bahsettiğimiz ürün çeşitliliği hakkında bonus bir bilgi daha verelim. Jeff Bezos Amazon için hazırladığı logoda tüketicilere gizliden gizliye bir mesaj vermektedir. Logodaki sarı çizgi ilk bakışta gülen bir yüzü anımsatıyor gibi görünse de aslında A’dan Z’ye uzanan bir ok işaretidir ve bu da Amazon.com bünyesinde A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz anlamına gelir. 

Amazon’un benzerlerinden bir diğer farkı ise satış yaptığı ülkelerin her biri için ayrı birer alışveriş sitesi halinde hizmet veriyor olmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan, Meksika, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin siteleri birbirlerinden bağımsızdır.

Jeff Bezos’un Serveti

Öncelikle bu servetin siz bu satırları okurken bile büyük bir hızla arttığını söylemeliyiz. İlk olarak 2017 yılında “Yaşayan En Zengin İnsan” unvanını aldığında toplam serveti 90 milyar dolardı. Bu servet aynı yıl 100 milyar dolara, bir sonraki sene 112 milyar dolara yükseldi. 2020 yılı rakamlarına göre Jeff Bezos serveti 140 milyar dolar ile dünyanın en zengin adamı konumunda.

jeff-bezos-serveti

Jeff Bezos Sözleri

Jeff Bezos genç girişimcilerle yaptığı görüşmelerde veya verdiği röportajlarda kendi hayatından yola çıkarak birçok tavsiyede bulunuyor. Ondan feyzalmak isteyenler için birkaç sözünü paylaşalım.

 • “Bir yenilik yapacaksanız, yanlış anlaşılmaya hazır olmalısınız.”
 • “Eleştirilmek istemiyorsanız hiçbir şey yapmayın.”
 • “Dar bir kutudan çıkmanın bir yolu da kendi çıkış yolunuzu icat etmektir.”
 • “Hayat beceriksiz insanlarla takılmak için çok kısa.”
 • “Başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey, denememiş olmamdır.”

Jeff Bezos’un Evi

Jeff Bezoz evi ile bir rekor kırmayı başardı! Evliliğinin bitmesine sebep olan sevgilisi ile birlikte yaşamak için Los Angeles kentinde yeni bir ev satın aldı. 165 milyon dolarlık ev Los Angeles’ta şimdiye kadar satılan en pahalı ev oldu. 263.481 metrekarelik malikanenin içinde yok yok demek mümkün. Büyük teraslar, bahçeler, iki misafir evi, tenis kortu, yüzme havuzu ve tam tamına 9 tane golf sahasını içinde barındırıyor. 

jeff-bezos-evi

Jeff Bezos Kaç Yaşında?

Hayatını hiç durmadan çalışarak geçiren ve rekor üzerine rekor kıran girişimci Jeff Bezos şu an 56 yaşındadır. Bütün yükselişini son 26 yıl içinde gerçekleştirdiği düşünülünce daha neler başaracağı da herkes tarafından merak konusudur.

jeff-bezos-kac-yasinda

Amazon’a Bağlı Olan Ünlü Siteler

Yazımızda şu ana kadar her ne kadar Amazon.com’un bir alışveriş sitesi olduğundan bahsetmiş olsak da aslında bu şirketin bünyesinden başka birçok şirketi ve web sitesini barındırığını söylemeliyiz. Üstelik bu web sitelerinin her biri yine kendi alanında zirvede duran ve herkes tarafından tanınan ve kullanılan portallardır. Öne çıkanlara kısaca göz atacak olursak…

 • IMDb: Açılımı Internet Movie Databese (internet film veri tabanı) olan bu siteyi sinema severler yakından bilecektir. IMDB’nin kurucusu Jeff Bezos değil ama 1998 yılında satın alarak onu Amazon şirketler ailesine kattı. Sitenin 70 milyondan fazla üyesi var.
 • Twitch.tv: Yine Jeff Bezos’un kurmadığı ama 2014 yılında 970 milyon dolara satın aldığı ve özellikle gençlerin yakında takip ettiği bir video oyun platformudur.
 • Alexa.com: Alexa tüm dünyanın internet veri trafiğini takip eder ve web sitelerinin reytinglerini görmenizi sağlar. Microsoft’un Alexa’nın gizli ortaklarından olduğu da söylentiler arasındadır. 
 • Goodreads: Okurların ve edebiyat tutkunlarının vazgeçilmez adresi Goodreads yine Jeff Bezos tarafından 2013 yılında satın alındı. Ancak satış fiyatı asla açıklanmadı. Goodreads’in şu andaki üye sayısı 90 milyon.

Bir cevap yazın

This Post Has 2 Comments

 1. Enes Talha Ucar

  Ellerinize sağlık bu adamın bu kadar her yerde oldugunu bilmiyordum.

 2. Naim Sevenli

  Ellerinize Sağlık çok güzel yazı olmuş.