You are currently viewing IT Nedir? IT Uzmanı Nasıl Olunur?

IT Nedir? IT Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelişen teknoloji ile birlikte çok sayıda yeni meslek ve uzmanlık alanları hayatımıza giriyor. İster kamu hizmetleri ister özel şirketlerin hizmetleri olsun ödeme, bilgi ve evrak edinme, beyan, başvuru, oylama ya da anket gibi çoğu işlemler internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Hizmetlerin kesintisiz çalışması için sorumluluk üstlenen bilişim alanında bazı kavramların iyi bilinmesi gerekiyor.

it-nedir-it-uzmani-kimdir

Bu kapsamda son zamanlarda sıklıkla kullanılan IT terimi; “IT nedir?“, “IT uzmanı kimdir?“, “IT uzmanı sorumlulukları nelerdir?”, “IT uzmanı nasıl olunur?” veya “IT uzmanı maaşları ne kadar?” gibi soruları da beraberinde getiriyor. İşte bu konuda sizin için hazırladığımız pratik bilgiler…

IT Nedir?

İngilizcede Information Technology kelimelerinin kısaltması olan IT, bilişim teknolojileri anlamına gelir. IT terimi, kişisel bilgisayarlar veya ev sistemleri, devlet kurumları veya büyük özel şirketlerin bilgi yönetimi için kullanılır. Peki, bilişim sistemleri ne iş yapar? Bilişim sistemleri; bilgisayar ağları, sistem, fiziksel donanım, yazılım, sesli ve görüntülü iletişim veya güvenlik gibi birçok alanı kapsar.

Network olarak da anılan bilgisayar ağları ve iletişim, internetin temelini oluşturan iletişim ağları anlamına gelir. Veri aktarma ve paylaşma ihtiyacından doğan network alanı, dünya genelinde 2 milyardan fazla olan kişisel bilgisayarı ve sunucuları birbirine bağlar. Böylece ortaya çıkan ve iletişim ağlarının en büyüğü olan internet, tüm teknolojinin temelini oluşturur.

Sürekli gelişen bilişim teknolojileriyle birlikte IT uzmanı görev tanımı da genişlemektedir. Veri depolama, sorgulama, kategorize etme ya da özetleme ile konuya özel sonuç üreten IT uzmanları, problem çözme odaklı çalışır.

it-uzmani-ne-is-yapar

Enformasyon Teknolojileri olarak da geçen IT’nin bileşenlerinden olan sistem alanı ise sunucu, sanallaştırma teknolojisi, veri tabanı veya depolama gibi sistemleri kapsar. Çok çeşitli amaçlara hizmet eden sunucuların, dosya paylaşımı, e-posta hizmeti, internet sitelerinin çalışmasını sağlayan web hizmetleri, uzak depolama veya online yazılım çalıştırmaya yarayan bulut (cloud) projeleri gibi çeşitleri her an kullanılmaya devam eder.

Network olarak da anılan bilgisayar ağları ve iletişim, internetin temelini oluşturan iletişim ağları anlamına gelir. Veri aktarma ve paylaşma ihtiyacından doğan network alanı, dünya genelinde 2 milyardan fazla olan kişisel bilgisayarı ve sunucuları birbirine bağlar. Böylece ortaya çıkan ve iletişim ağlarının en büyüğü olan internet, tüm teknolojinin temelini oluşturur.

Çeşitli bilgisayar dilleriyle oluşturulan yazılımlar ise fiziksel donanım üzerinde çalışan sanal kısmı oluşturur. İşletim sistemi ve uygulamalar, fiziksel donanıma göre özelleştirilir. RAM, hard disk, işlemci ve dış dünya ile iletişimi sağlayan bütün arayüzlerin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan yazılımlar, ihtiyaca uygun şekilde hazırlanır.

it-uzmanlığı

İnternet alt yapısı ile birlikte kullanımı gittikçe artan sesli ve görüntülü haberleşme sistemleri, insanların sanal ortamda buluşmalarına olanak sağlar. Kişisel görüşmelerin yanı sıra iş ortamı için geliştirilen toplantı yazılımları ve hatta fiziksel donanımlar oldukça yaygın şekilde kullanılır. Tamamen kendine özgü teknolojileri olan bu sistemler ayrı bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkar.

IT hizmetlerinin devam etmesi güvenlikle sağlanır. Yangına karşı alarm ve ihbar sistemlerinin dışında söndürme ürünleri, kart veya retina okuyuculu kapılar ve güvenlik personelleri, olası tehditlere karşı önlem sağlar. Sistemlere düzenlenebilecek sanal saldırılara karşı ise “Bilgi güvenliği nasıl sağlanır?” sorusuna cevap aranır. Burada da firewall sunucuları veya özel sanal ağları kullanan IT uzmanları yardıma koşar.

IT Uzmanı Kimdir?

IT uzmanı görevi büyük veri merkezleri veya şirketlerin bilişim sistemini ayakta tutması gereken personeldir. Bilgisayar ağları, sistem, fiziksel donanım, yazılım, sesli ve görüntülü iletişim veya güvenlik gibi tüm bileşenleri yöneten IT uzmanı, hizmetlerin aktif çalışmasını sağlar.

Kariyer basamaklarına IT uzmanı olma yolunda ilk adımı atanlar, kendilerini sürekli geliştirerek son teknoloji ürünler ile insanlar arasında köprüler kurar. Kazanım ve tecrübeleriyle bilişim sistemlerinin aktif kalmasını sağlayan IT uzmanı personeller, teknolojinin her alanda insanlığa hizmet etmesini mümkün kılar.

it-uzmani-ne-is-yapar

Matematiksel ve istatiksel düşünme yeteneğine sahip IT uzmanları, bilişim konularını profesyonelce analiz edebilirler. Sorumluluk duygusuyla hareket eden IT uzmanları, takımıyla işbirliği içerisinde yeni sistemlerin tasarımında ve idaresinde çalışırlar.

IT Uzmanı Sorumlulukları Nelerdir?

Sürekli gelişen bilişim teknolojileriyle birlikte IT uzmanı görev tanımı da genişlemektedir. Veri depolama, sorgulama, kategorize etme ya da özetleme ile konuya özel sonuç üreten IT uzmanları, problem çözme odaklı çalışır.

Ayrıca büyüyen bir veri merkezinin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran IT uzmanları raporlama ve listelemeyle bir iş programı oluşturarak sistemin teknolojinin gerisinde kalmasını engeller. Bunun için fiziksel donanım ilavesi veya değişimi ya da gerekli yazılımların güncellemeleri gibi işleri de yapar.

it-uzmanligi

Alanına göre uzmanlaşan IT personelleri network sistemlerinin tasarımını, konfigürasyonunu, bakım ve idamesini gerçekleştirirken sunucu sistemlerinin kurulumu ve işletmesini de yapar. Fiziksel donanımlardan sorumlu IT uzmanı, arıza ve bakım işlerini yönetirken yazılımcı bir uzman gereken madde güncellemelerini yazar veya test eder.  

Sesli ve görüntülü iletişim alanında çalışan IT uzmanı personeller, telefon görüşmeleri veya online toplantıların yüksek kalitede ve maksimum verimde gerçekleşmesi için gerekli adımları atar. IT güvenlik uzmanı ise caydırıcı önlemlerle sanal saldırıların önüne geçmeyi hedefler. Bu amaçla firewall veya güvenlik sunucusu gibi sistemlerle ilgili yükümlülükleri yerine getirir. 

IT Uzmanı Nasıl Olunur?

Hata kabul etmeyen IT uzmanlığı, geniş bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. Bilişim teknolojileri departmanına personel almak isteyen bazı kuruluşlar IT uzmanı yetiştirmek için yeni mezunları tercih ederken bazıları da özellikle alanında uzman kişileri ister. Kamu kurumlarında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışabilen IT uzmanları, özel sektörde çok sayıda firmada görev alırlar.

it-yonetici-ne-is-yapar

Elektrik elektronik mühendisliği, haberleşme mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezun olanların tercih ettiği IT alanı, yüksekokulların ya da meslek liselerinin ilgili bölümlerini bitirenler için de çalışma alanı olabilir. Unutmamak gerekir ki her ne kadar diplomanın önemi yüksek olsa da IT uzmanı olmak için şart değildir. Kendini geliştiren her birey özel sektörde IT uzmanı olabilir.

IT uzmanı olmak isteyenlerin kendilerini geliştirmelerine öğrencilik yıllarında başlamaları büyük avantaj sağlar. Bunun için IT uzmanı kursu gibi eğitimlere gidilebilir veya online eğitimlerden faydalanılabilir. Yeteri kadar bilgi kazanımı olanlarsa uluslararası sınavlara katılarak sertifika edinebilirler.

Bilgi birikimlerini ortaya koyabilmeleri için bu sertifikalarla IT uzmanı iş ilanları seçeneklerini değerlendirenler, ilgili ve meraklı olduklarını gösterebilmeleri içinse gittikleri mülakatlarda geliştirdikleri küçük ölçekli projeleri sunabilirler. Ayrıca sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmanın önemli olduğu günümüz iş dünyasında IT uzmanı adaylarının öğrenmeye açık ve hevesli olduklarını da izah etmeleri gerekir.     

IT Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumları veya büyük ölçekli özel firmaların veri merkezlerinde çalışan IT uzmanları, 3 – 4 bin TL ila 25 bin TL arasında değişen maaşlar alırlar. Hatta yurt dışı merkezli bir firmanın Türkiye müdürlüğüne bu rakam daha da artabilir. Özetle IT uzmanı maaşı, tamamen çalışılan firmanın kurumsal yapısına bağlıdır.

it-uzmani-maasi

Düşük bir maaşla işe başlayan bir IT uzmanı edindiği sertifikalar ve tecrübe sayesinde daha yüksek seviyelere ulaşabilir. Saha operasyonları, veri merkezi işlemleri, yazılım ve test işleri, son kullanıcı arıza merkezleri, test bölümleri, çağrı merkezleri veya sistem tasarımı gibi alanlarda çalışan IT uzmanları, yöneticilik pozisyonunda da çalışabilir. Pozisyon ve görev tanımı IT uzmanı maaşını doğrudan etkiler.

Bir cevap yazın