You are currently viewing iOS 12.4 Nedir? Nasıl Güncellenir?

iOS 12.4 Nedir? Nasıl Güncellenir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Her geçen gün hayatımıza daha fazla entegre olan akıllı telefonlar, temelde belirli bir işletim sistemiyle çalışır. Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen mobil tabanlı bu yazılımlar, iş yönetimi ve eğitim dahil birçok alanda işinizi kolaylaştırır. Bu işletim sistemleri arasında bulunan iOS, Apple’ın kendi ürettiği telefon ve tabletler için kullanıma sunduğu bir yazılımdır.

iOS Nedir?

iOS, 2007 yılında Apple tarafından geliştirilen bir mobil platform işletim sistemidir. Başta iPhone cihazlar için kullanıma sunulan yazılımın ilk adı iPhone OS’dur. Daha sonra iPod ve iPad’e entegre edilen işletim sistemi, kapalı kaynaklı bir altyapıya sahiptir. Mac OS X’den türetilen bu yazılım içerisinde 4 katman bulunur.

Cocoa Touch tabakası, Core OS tabakası, Medya tabakası ve Core Servisleri tabakası olarak adlandırılan bu katmanlar, işletim sisteminin içerisinde 2.5 GB’lık bir alan kaplar. Başlangıçta, üçüncü tarafların geliştirdiği uygulamaları çalıştırmayan platform, 2008 yılında yayınlanan ve 2. sürüm olan iPhone OS 2 ile birlikte pek çok yazılımı desteklemeye başlamıştır.

App Store olarak adlandırılan bir uygulama mağazasına sahip olan platform, bilgisayar ile senkronize edilebilmesi için iTunes adlı bir yazılıma ihtiyaç duyar. Birçok uygulamayı içinde barındıran iOS işletim sistemi, kendi özelliklerini daha az kişiselleştirme imkânı tanır. Zararlı yazılımlara karşı güçlü bir filtreleme mekanizmasına sahip olan platformun kapalı olmasının avantajı güvenli olmasıdır.

iOS uygulamaları C, C++, Objective-C ve Swift programlama dili ile geliştirilir. Mobil cihazlar arasında dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan platform, sürekli geliştirilen bir alt yapıya sahiptir. Çeşitli güvenlik protokolleri ve kullanıcı deneyimi doğrultusunda sık sık güncellenen, basit arayüzüyle tüm işlemlerinizi birkaç adımda halledebilmenize yardımcı olur.

Nasıl Güncellenir?

iOS, geliştirilmeye devam eden bir işletim sistemidir. Düzenli olarak kullanıma sunulan güncellemelerle cihazınızın performansını artırırken verilerinizin güvende kalmasını sağlar. Bu nedenle telefonlarınızı en son sürüm ile güncellemeniz önemlidir. Birkaç adımda yapabileceğiniz güncelleme işlemini hem telefon hem de bilgisayar üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Cihazlarınızı en son sürüme nasıl güncelleyebileceğinizi sizin için anlattık.

iOS işletim sistemine sahip cihazınızı güncellemeye başlamadan önce yedeklemeniz önemlidir. Yedeklemeyi iTunes üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra aygıtınızı güç kaynağına takın ve Wi-Fi ile internete bağlayın. Daha sonra Ayarlar bölümüne girerek Genel sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandaki sekmeler arasında bulunan Yazılım Güncelleme seçeneğine dokunun.

Tüm bu işlemlerden sonra ekranın alt tarafında bulunan İndir ve Yükle sekmesine tıklayın. Güncelleme için daha fazla alana ihtiyaç duyduğunu belirten bir uyarı çıkarsa bazı uygulamalarınızı geçici olarak kaldırabilirsiniz. Ardından son sürüm yazılımın inmesini bekleyin. İndikten sonra Yükle butonuna tıklayabilir ya da Daha Sonra Anımsat’ı veya Bu Gece Yükle’yi seçebilirsiniz.

Güncelleme işlemini, bir bilgisayar aracılığıyla da yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken bilgisayarınızın internete bağlı olması önemlidir. Güncellemeye başlamadan önce iTunes’u açın. Ardından cihazınızı bilgisayara bağlayın ve Ayarlar sekmesinden Güncellemeleri Denetle’yi tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda yer alan İndir ve Güncelle seçeneğine dokunun. İstenirse parolanızı girin ve güncellenmenin bitmesini bekleyin.

iOS 12.4
iOS 12.4

iOS Jailbreak Nedir?

iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda Apple’ın onaylamadığı hiçbir uygulama indirilemez. Sadece AppStore’da yer alan uygulamalar kullanılabilir. Mobil cihazlarda işletim sistemindeki yer alan kısıtlamaları kaldırmak için root işlemi uygulanır. iOS platformlarda bu işleme jailbreak adı verilir. Jailbreak aracılığıyla Apple cihazınıza istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz. Ancak bu işlem cihazınızı kullanılamaz hale getirebilir.

Apple tarafından aktif olarak mücadele edilen jailbreak sistemi hem performans hem de güvenlik açısından pek çok dezavantaja sahiptir. Ayrıca bu tür yazılımlar akıllı cihazınızın tek pil şarjıyla çalışma süresinin kısalmasına neden olur. Jailbreak, kişisel verilerinizi ve iOS cihazınızı korumak için geliştirilen güvenlik katmanlarını ortadan kaldırır.

Jailbreak işlemi, kişisel bilgilerinizin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasına neden olabilir. Yetkisiz değişiklikler, işletim sistemi içerisinde onarılamayan hasarlara yol açabilir, bu durum aygıtınıza zarar verebilir. Cihazlara jailbreak yüklenmesi son kullanıcı yazılım lisans sözleşmesinin ihlali anlamına gelir. Apple’ın bu tür yazılımların yüklendiği cihazlar için servis vermeyi reddedebileceğini unutmamanız gerekir.

Örneğin, iOS 12.4 indir ve yükle seçeneğine tıklayarak telefonunuzu güncellediniz. Daha sonra cihazınıza AppStore’da olmayan bir uygulama yüklemek istediniz. Bunun için aygıtınıza iOS 12.4 jailbreak kurmanız gerekir. Ancak Apple bu işlemi, yetkisiz bir işlem olarak tanımlar. Yani 12.4 jailbreak yapma ve yükleme işlemi, cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

iOS 12.4 ile Gelen Güncellemeler

Apple, işletim sistemi için yayınladığı her güncellemede özel olarak geliştirdiği birçok özelliği kullanıma sunar. Bu güncellemelerden biri olan iOS 12.4, fotoğraf ve video dahil çeşitli verileri bir cihazdan diğerine kablosuz olarak aktarabilmenizi sağlar. Yani bu sürüm ile eski iPhone’nunuzda yer alan verilerinizi yeni iPhone’nunuza Wi-Fi üzerinden birkaç adımda aktarabilirsiniz.

iOS 12.4.6, 12.4.7 ve 12.4 8 olarak üç ek güncellemeye sahip olan 12.4 ayrıca Apple Watch’larda yer alan Walkie Talkie’yi yeniden kullanabilmenizi sağlar. Bir dizi güvenlik açığını da kapatan bu sürümler, Memoji ve Animoji uygulamalarıyla mesaj atarken daha eğlenceli ifadeler gönderebilme imkânı tanır.

iOS 12.4.6 güncellemesi güvenlik açıklarını ortadan kaldırarak verilerinizi koruyabilmenize yardımcı olur. Bu sürüm, eski iPhone modellerini de kapsar. Bu güncelleme ayrıca 12.4.6 jailbreak işlemlerinin tespit edilmesinde önemli bir rol oynar. iOS 12.4.7 özellikleri ise birtakım performans optimizasyonları ve güvenlik açıkları için önemlidir. iOS 13 güncellemesi alamayan cihazlar için çıkartılmıştır.

Güvenlik ve hata düzeltmeleri içeren iOS 12.4.8 iPhone 6 ve altı cihazlar için yayınlanan bir güncellemedir. Ayrıca Dark Mode uygulamasına sahiptir. iOS 12.4 8 karanlık mod özelliğini açmak için Ayarlar kısmından Erişilebilirlik öğesine tıklayın. Ardından Ekran Kolaylıkları sekmesini açın. Renkleri Tersine Çevir seçeneğine dokunarak iOS 12.4.8 Dark Mode özelliğini aktifleştirebilirsiniz.

iOS 12.4’ü Destekleyen Cihazlar

iOS işletim sistemi güncellemeleri, farklı cihazlara özel olarak yayınlanır. Apple’ın 2018 yılında kullanıma sunduğu işletim sisteminin dördüncü büyük güncellemesi olan iOS 12.4, tablet ve telefon başta olmak üzere 24 cihaz için yayınlanmıştır. Ayrıca bu sürüm, çeşitli ek güncellemelere sahiptir. iOS 12.4’ü destekleyen Apple cihazlarını şu şekilde sıralayabiliriz: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, 12,9 inç iPad Pro, 10,5 inç iPad Pro, 9,7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPod touch 6. nesil.

12.4’ü Desteklemeyen Cihazlar

Güncelleme ile birlikte Apple; iPhone 5, iPad Mini ve daha eski cihaz modelleri için sunduğu desteği tamamen sonlandırmıştır. Performans ve güvenlik yamaları gibi çeşitli iyileştirmeler artık bu aygıtlara gönderilmemektedir. Ayrıca bu güncelleme ile iOS 12.4 altı işletim sistemine sahip olan cihazlar, App Store’da yer alan bazı uygulamaları kullanamaz.

Bir cevap yazın