You are currently viewing İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

İnternet şifresi, ağa güvenli bir şekilde bağlanmanız bakımından büyük önem taşır. Yüksek güvenlikli internet şifreleri sayesinde ağınıza üçüncü kişilerin erişimini engelleyebilirsiniz. Böylelikle, verileriniz ve ağınız koruma altında olur. İnternetinizin güvenliğini farklı şifreleme türleri kullanarak artırabilirsiniz. İnternetinizi şifreleyerek koruyabileceğiniz bazı şifreleme türleri ise WEP,WPA,WPA2 ve WPS’tir.

Neden İnternet Şifresi Değişmek Gerekir ?

Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan ev ağınıza bağlandığınız an verileriniz ağ ile paylaşılır. Eğer üçüncü kişi ev ağınıza ulaşım sağlarsa kişisel verileriniz tehlike altında demektir. Bu yüzden, modeminizi koruma altına almalı ve üçüncü kişilerin ağınıza ulaşmasını engellemelisiniz.

Bunların yanı sıra, ağınız korumasız olduğu sürece üçüncü kişiler ağınıza erişip kullanmak isterler. Verileriniz tehlikeye gireceği gibi aynı zamanda internet hızınız da ikiye bölünür. İnternette dolaşırken oldukça büyük sıkıntılar yaşamanız ve aldığınız verimin düşmesi ise kaçınılmazdır.

Operatörlere Göre İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Günümüzde birçok farklı internet sağlayıcısı birden fazla altyapı ve internet paketi seçenekleri ile üstün kalitede internet hizmeti verir. İnternet şifresini değişme işlemi ise operatöre göre birtakım değişiklikler gösterse de çoğunda benzer adımlar izlenir. Ağınıza üçüncü kişilerin erişimini engellemek için mutlaka internet şifrenizi değişmeli ve kimseyle paylaşmamalısınız. İsterseniz bilgisayar üzerinden, isterseniz telefondan internet şifresi değiştirme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Superonline Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

  • Superonline internet şifresi değiştirme işlemi için kolay ve pratik iki yol bulunur. İlk yol Superonline SüperDestek masaüstü uygulamasını kullanmaktır. Superonline’ın internet sayfası üzerinden uygulamayı indirdikten sonra gelişmiş ayarlar bölümünden internet şifrenizi basit birkaç adımda değiştirebilirsiniz. Uygulamaya erişiminiz yoksa Superonline Wifi şifresi değiştirme adımlarını da seyredebilirsiniz.
  • İnternet tarayıcısının adres kısmına modem ip adresinizi 192.168.1.1 yazmalı ve adrese bağlanmalısınız.
  • Ardından karşınıza çıkan kullanıcı girişi ekranındaki kullanıcı adı kısmına admin, şifre kısmına ise superonline yazdıktan sonra giriş yap butonuna tıklamalısınız. Eğer hata alırsanız modeminizin arkasını çevirerek kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz.
  • Modem paneline başarıyla giriş yaptıktan sonra sekmelerden kablosuz ağ ayarları bölümüne tıklamalısınız.
  • Kablosuz ağ ayarları sayfasından İstediğiniz şifreleme türünü seçip şifrenizi yazmalısınız. Dilerseniz SSID kısmından kablosuz ağ ismini de güncelleyebilirsiniz.

Türktelekom/Ttnet İnternet Şifresi Nasıl Değişir ?

  • Ttnet internet şifresi değiştirme işlemi için İnternet tarayıcınızın URL bölümüne 192.168.1.1 yazarak modem arayüzü kullanıcı girişi bölümüne gitmelisiniz.
  • Ardından karşınıza çıkan güvenlik ekranında kullanıcı adı alanına admin şifre alanına ttnet yazıp giriş yapmalısınız.
  • Wi-Fi ayarları sekmesine tıkladıktan sonra kablosuz ağ ayarlarını bulmalısınız.
  • Karşınıza çıkan SSID ve şifre kısmından internet adını ve şifresini belirleyebilir, istediğiniz şifreleme türünü kullanabilirsiniz. Ardından uygula butonuna tıklayarak Türk Telekom internet şifresi değiştirme işlemini bitirebilirsiniz.

Vodafone İnternet Şifresi Değiştirme

  • Web arayüzünden internet şifresini değişmek için adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp adrese gitmelisiniz.
  • Kullanıcı girişi bölümünde kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına admin yazıp tamama tıklamalısınız.
  • Sol taraftaki sekmeler kısmından “Kablosuz Lan” yazan yere tıklayıp kablosuz ayarlar bölümüne gitmelisiniz.
  • Karşınıza gelen ekrandan şifreleme bölümünden kullanmak istediğiniz şifreleme türünü seçmeli, kablosuz şifre kısmına ise şifrenizi yazmalısınız.
  • Ardından uygula butonuna tıklayarak şifrenizi aktifleştirebilirsiniz.

Dsmart İnternet Şifresi Değiştirme

  • Herhangi bir internet tarayıcısına girip adres satırına 192.168.1.1 yazdıktan sonra enter tuşuna basmalı ya da adrese gitmelisiniz.
  • Karşınıza gelen giriş ekranında kullanıcı adı bölümüne admin şifre kısmına ise dsmart yazıp oturum aç butonuna tıklamalısınız.
  • Bu sayfadan dilerseniz dsmart olan modem şifrenizi değiştirebilir ve yenisini belirleyebilirsiniz. Eğer belirlemek istemiyorsanız atla butonuna tıklayarak modem arayüzüne geçebilirsiniz.
  • Sol taraftaki menülerden “Kablosuz” sekmesine tıklayıp kablosuz ağ ayarlarınızın bulunduğu sayfaya gitmelisiniz.
  • Parola kısmına yüksek güvenlikli internet şifrenizi yazmalı ardından uygula butonuna tıklamalısınız. Arzu ederseniz internet adınızı (SSID) değişebilirsiniz. Parola bölümünü boş bıraktığınız takdirde internet ağınız üçüncü kişilerin erişimine açık ve güvenliksiz olur.

Modemlere Göre İnternet Şifresi Değiştirme

İnternet şifresini değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar operatörlere göre değiştiği gibi modemlere göre de değişiklik gösterir. TP LinkZyxelHuawei gibi sektörün önde gelen modem üreticileri farklı modem arayüzlerine sahiptir. Bu yüzden kullandığınız modem markasına ve operatöre göre internet şifresi değiştirme adımlarını seyretmelisiniz.

TP-Link İnternet Şifresi Değiştirme

  • Kullandığınız internet tarayıcısının adres çubuğu bölümüne 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basmalısınız.
  • Karşınıza gelen ekrandaki kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına admin yazdıktan sonra giriş yap butonuna tıklamalısınız. Eğer modeminizi internet sağlayıcınızdan aldıysanız yukarıda belirttiğimiz operatörlere göre şifre değiştirme bölümünü inceleyin.
  • Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra “Arayüz Ayarları” bölümünden “Kablosuz” sekmesine tıklamalısınız.
  • Karşınıza gelen kablosuz ağ ayarları alanından internet adını, şifreleme türünü ve şifreyi belirleyebilirsiniz.

Zyxel İnternet Şifresi Değiştirme

  • Herhangi bir web tarayıcısının adres satırına 192.168.1.1 yazıp adrese gitmelisiniz.
  • Kullanıcı doğrulama ekranından kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına ise 1234 yazıp giriş yapa tıklamalısınız. 1234 varsayılan olarak belirlenen şifredir. Eğer yanlışsa modem şifreniz büyük ihtimalle internet sağlayıcınızın ismidir.
  • Başarıyla kimliğinizi doğruladıktan sonra “Ağ Ayarı” bölümünden “Kablosuz” sekmesini seçmelisiniz.
  • Ardından karşınıza gelen sayfada biraz aşağıya inip internet şifresi kısmını bulmalısınız.
  • Bu alanda “Otomatik şifre oluştur” adlı seçeneğin tikini kaldırarak kendiniz şifre belirleyebilirsiniz.

Huawei İnternet Şifresi Değiştirme

  • Internet Explorer ya da herhangi bir tarayıcıdan 192.168.1.1 adresine gitmelisiniz.
  • Modem arayüzünden kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına admin yazarak giriş yap butonuna tıklamalısınız. Eğer hatayla karşılaşırsanız şifre kısmına internet sağlayıcınızın ismini yazabilirsiniz.
  • Yukarda bulunan menülerden “Kablosuz Ağ Ayarları” kısmına tıklayıp ağ ayarları sayfasına erişmelisiniz.
  • Bu ekrandan şifrenizi değiştikten sonra “Uygula” butonuna tıklayarak şifrenizi aktif hale getirebilirsiniz.

İnternet Şifresinin Türleri Nelerdir?

Ağınızı koruma altına almanızı sağlayan internet şifreleridir. İnternet ağınızın koruma düzeyini belirleyen etkenlerin başında kullandığınız modem ve şifreleme türü gelir. İnternet ağınızı maksimum seviyede korumak için güncel modem cihazı kullanmalı ve yüksek güvenlikli internet şifresi belirlemelisiniz. İnternet ağınız korumasızsa hiç beklemediğiniz bir şekilde verileriniz çalınabilir.

WEP Şifreleme Türü

Tam ismiyle Wireless Equivalent Privacy, 1999 yılında popülerlik kazanmıştır. Uluslararası güvenlik standardı olarak kabul edilen WEP, 4 yıl boyunca dünyanın birçok yerinde kullanıldı. Ardından, yapılan testler sonucunda kötü niyetli kişiler tarafından kırılabildiği fark edildi. Günümüzde ise WEB şifreleme türüyle korunan internet ağlarını kırmak oldukça kolaydır.

WEP şifreleme türü korumasız hale getiren en büyük etken modeme radyo dalgaları göndermesidir. İnternet ağınızı korumak için WEP şifreleme türünü tercih etmemeli ve daha güvenli bir internet şifreleme türü kullanmalısınız.

WPA Şifreleme Türü

Güvenilirliğini yitiren WEP şifreleme türünün ardından daha güvenilir olan WPA, 2003 yılında ortaya çıkmıştır. Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı) tarafından geliştirilen şifreleme türünü WEP’den ayıran en büyük fark, açıkların düzeltilmesidir. WPA şifreleme türü sürekli yeni bir anahtar üretir. Böylelikle kötü niyetli kişilerin saldırılarına korunaklı hale gelir.

WPA2 Şifreleme Türü

Günümüzde yaygın kullanılan şifreleme türüdür. WEP’den ve WPA’dan oldukça güvenilir olan bu şifreleme türü 2006’dan beri kullanılmaktadır.WPA ile aynı mantıkla çalışır. Fakat, veri gizliliğikimlik doğrulama ve erişim kontrol mekanizması gibi özellikler sayesinde maksimum koruma sağlar.

Aynı zamanda WPA2 şifreleme türü, diğer şifreleme türlerine oranla internet kalitesini düşürmez. 300Mpbs’e kadar internet hızı sağlar.

WPA2 şifreleme türünü destekleyen bir modeme sahipseniz internetiniz 3.kişilere karşı koruma altındadır. Fakat, 3.kişilerin internet ağınıza sızdığınızı düşünüyorsanız her ihtimale karşı internet şifrenizi kolaylıkla değişebilirsiniz. Bunların yanı sıra rakamlar ve özel karakterler kullanarak internet şifrenizi saldırılara karşı güçlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın