You are currently viewing İnternet Hızı Nedir? İnternet Hızı Ölçme Siteleri

İnternet Hızı Nedir? İnternet Hızı Ölçme Siteleri

İnternet kullanan herkes için internet hızı büyük önem taşıyor. Oyun oynayanlar, film izleyenler, iş için interneti kullananlar ve sürekli dosya indirip yükleyenler düşük hız ile karşılaştıkları zaman internet hızlandırma tekniklerine başvuruyorlar. Ancak buna yönelik bazı yöntemler denemeden önce internet hızının neden düşük olduğunu öğrenmek için hız test etme imkanı sunan siteleri kullanmak gerekiyor.

internet-kotasi-nedir

İnternet Hızı Nedir?

İnternet hızı tabiri, internetteki verilerin aktarım hızlarını karşılıyor. Kullanılan internet, altyapıya ve bağlantı türüne göre daha hızlı ya da daha yavaş olabiliyor. Bilindiği üzere bir bilgisayar karakteri 8 tane 0 veya 1’den oluşuyor. Her bir 0 ve 1, 1 adet bite karşılık geliyor. 8 tane bit bir araya geldiğinde 1 byte’ı oluşturuyor. İnternet hızı verisi ise bu birimle açıklanıyor.

İnternet Hızı Ölçme Siteleri

İnternet hız ölçme testi sunan çeşitli internet siteleri bulunuyor. Her biri internet hızı test ederken kullanıcılara farklı özellikler sunabiliyor. Bu nedenle siz de hız testi yapmayı düşünüyorsanız aşağıda verilen örnek siteleri inceledikten sonra beklentilerinize en uygun olan siteyi indirme hızı ve yükleme hızı gibi detayları öğrenmek üzere kullanabilirsiniz.

Fast.com

Son yıllarda en fazla kullanılan “hızımı test et” servislerinden bir tanesi olan fast.com, aslında Netflix tarafından internet kullanıcılarına sunuluyor. Ayrıca Netflix platformundayken de internet hızınızı test etmek isterseniz otomatik şekilde fast.com’a yönlendiriliyorsunuz. Üstelik platformun web tabanlı servisinin yanı sıra mobil uygulama desteği de bulunuyor.

Xfinity Speed Test

Fast.com’dan farklı olarak sadece web sitesi tabanlı bir “internet hızını test et” servisi olan Xfinity Speed Test, hız ölçme konusunda epey başarılı bir performans sergiliyor. Bir Comcast hizmeti olan serviste mobil uygulama desteği bulunmuyor. Yalnızca web tabanlı internet hızı test ihtiyaçlarınızda bu test servisini kullanabilirsiniz. 

internet-sinirlamasi

Ookla SpeedTest

İnternet dünyasında çok fazla bilinmekle beraber en fazla kullanılan servislerden bir tanesi olan Ookla SpeedTest, web sitesinin yanı sıra mobil uygulamalarda da internet hızını kontrol etmeye imkan tanıyor. Sade arayüzü ve sunduğu kullanım kolaylığı nedeniyle dikkat çeken servis, en stabil sonuçlar veren servislerin başında geliyor. Üstelik iOS, Mac ve Android için uygulamaları bulunuyor.

SpeedSmart

Tıpkı Ookla SpeedTest gibi kullanıcılarına mobil uygulama desteği de sunan SpeedSmart, ek olarak sağladığı HTML5 seçeneğiyle rakiplerinden ayrışmayı amaçlıyor. Aynı zamanda mobil uygulama aracılığıyla kullanıcıların daha önce yaptıkları test sonuçlarını da veriyor. Hem iOS hem de Android platformlarından ücretsiz olarak SpeedSmart mobil uygulamasını indirmek mümkün. 

İndirme Hızı Nedir? (Download)

Download Speed veya Türkçe ifadesiyle İndirme Hızı, bir web sitesini ya da bir dosyayı karşınızdaki sunucudan ne kadar sürede kendi bilgisayarınıza indirebileceğinizi gösteren hızdır. Download Speed, kullanıcıların internet sağlayıcılarıyla en fazla problem yaşadığı konuların başında geliyor. Çünkü genellikle sözleşmelerde vadedilen hızla alakalı küçük puntolarla yazılmış kelime oyunları bulunuyor ve bu hıza ulaşılamıyor.

Yükleme Hızı Nedir? (Upload)

Upload Speed veya Türkçe ifadesiyle Yükleme Hızı ise internet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcılara sunulan karşıya yükleme hızını açıklıyor. Genellikle upload hızlarının download hızlarından düşük olmasının nedeni, ticari pazarlama stratejisi olarak açıklanıyor. Bu hamleyle kullanıcıların interneti ticari maksatlı olarak kullanmalarının önüne geçmenin amaçlandığı düşünülüyor. Upload hızını artırmak için ise yüksek ücretler talep ediliyor.

internet-kullanim-istatistikleri-vargonen-blog

İnternet Hızlandırıcı Önerileri

İnternet hızı arttırma amacıyla uygulanan çok sayıda yöntem bulunuyor. Modeme giren kablolar ile modem ve bilgisayar arasında yer alan kabloların uzunluğu internetin bağlantı hızı üstünde bir miktar etkili oluyor. Kablo uzunluğunun artması internet hızını olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle mümkün mertebe Cat5 kablo yerine Cat6 kablo kullanmak ve kabloyu olabildiğince kısa tutmak gerekiyor.

Üstelik uzun kabloların tek dezavantajı da bağlantı hızını olumsuz etkilemesi olmuyor. Çünkü uzun kablolarda çevresel nedenlerden dolayı yırtılma, kopma ya da ısınma gibi riskler daha fazla oluyor. Eğer internet hızını yükseltme gibi bir derdiniz varsa ama ev telefonunuzun hattıyla internet hattı aynı kablo üstündeyse hızınızın sırf bu nedenle düşük olduğunu düşünebilirsiniz. 

Genellikle bu sistemlerde basit switch cihazlar kullanılıyor. Ancak profesyonel olmayan switch cihazları, kabloyu iki çıkışa böldüğü için internetin yavaşlamasına neden oluyor. Buna karşılık elektrikle çalışan switch box’lar, modeme gelen kabloda yer alan sinyali daha kaliteli yapıyor. Bu yüzden internet hızlandırıcı olarak profesyonel switch box edinebilirsiniz.

Bunların yanı sıra sahip olduğunuz ve artık eskimiş olan modeminizin güncel teknolojilerdeki bazı servisleri desteklemiyor oluşu nedeniyle de internet hızı yavaşlayabiliyor. Örneğin; 5Ghz destekli modemlerin yaygınlaştığı bu dönemde 2Ghz destekli modemler, kullanıcıların hız beklentisini karşılayamıyor. Bu yüzden internet hızlandırma yolları arasında güncel teknolojiye uygun bir modem kullanmak da yer alıyor.

Aynı zamanda bir modem seçimi yaparken bütçeniz dahilinde bant aralığı en fazla olan modemi tercih edebilirsiniz. Sürekli olarak bağlantı kopma problemi yaşıyorsanız bağlantınızı olabildiğince uzak noktaya iletebilen Wi-Fi sinyal yükseltici bir cihaz da edinebilirsiniz. Ancak şu detayı da atlamamalısınız; cihazı kuracağınız noktada Wi-Fi sinyali bulunmuyorsa cihaz hiçbir işe yaramıyor.

Çok daha hızlı bir internet kullanmak için sinyal güçlendiriciyeni bir modemkısa kablo ve switch box edinmenin yanı sıra bazı basit yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Küçük işlemlerle internet hızınızı bir anda ciddi şekilde yükseltebilirsiniz. Eğer probleminiz modemden kaynaklanıyorsa modeminizin doğru konumlandırılmama ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Modemizi, ağa bağlı olan bilgisayarın kullanıldığı odada ve önünde duvar ya da başka bir elektronik cihaz bulunmayacak biçimde yerleştirmelisiniz. Isınma problemi yüzünden çeşitli sorunlar yaşamamak adına da günde bir kez modeminizi kapatıp açmalısınız. Dinamik IP kullananlar için bu uygulama; IP adresi değişmesi anlamına da geliyor.

website-hiz-optimizasyonu-blog-vargonen

Daha hızlı bir internet kullanmak konusunda antivirüs programlarının da büyük bir etkisi bulunuyor. Bilindiği üzere zararlı yazılımların bilgisayarların tüm kaynaklarını tüketip internet hızlarını yavaşlatabiliyor. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak ve bilgisayarınızdaki verilerin güvenliğini korumak adına size gelişmiş seçenekler sunabilen bir antivirüs programı kullanmayı da denemelisiniz.

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkelerde?

Ülkelere göre internet hızları da değişkenlik gösteriyor. Abonelere en yüksek internet hızı sunan ülkelerin başında Singapur geliyor. 197.26 Mbps indirme ve 208.26 Mbps yükleme hızlarıyla birinci olurken mobil internette ise 11. sıraya geriliyor. Singapur’u 8 milyon civarı nüfusuyla Hong Kong takip ediyor. Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong mobil internet hızında 33. sıraya düşüyor. 

İnternet hızında dünya üçüncüsü olan ülke ise Romanya. Mobil internette 41. sırada bulunuyor. İnternet hızında dördüncü sırayı Tayland alırken dünya sıralamasında ilk 10’luk listede yer alan bu ülkede mobil internet hızında 63. sıralara geriliyor. Tayland’ı sırasıyla İsviçre, Monaco, Fransa, Çin Makao Özel Yönetim Bölgesi ve İsveç takip ediyor.

İnternet hızı konusunda dünya sıralamasında 10. olan ülke ise Danimarka. 6 milyon nüfusu olan ülke, mobil internet hızında 18. sırada yer alıyor. Özellikle yurt dışında bir süre yaşamış olan ve iyi internet hızlarını deneyimlemiş olan kişiler tarafından Türkiye sunulan internet hızı sıkça eleştiriliyor. Türkiye internet hızıyla dünya sıralamasında 106. sırada yer alıyor. Mobil internette ise 52. sırada bulunuyor.

Bir cevap yazın