You are currently viewing Instagram Silme ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Silme ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Instagram silme işlemi nasıl yapılır? sorusu internette cevabı aranan en yüksek hacme sahip soru konumundadır. Milyonlarca kullanıcısı olan ve en popüler video ve fotoğraf paylaşım uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcıları tarafından neden kapatılmak isteniyor? Instagram hesap dondurma yada silme işlemine yönlendiren nedenler nelerdir? Ve en önemlisi de Instagram kapatma işlem adımları nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Instagram Silme ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Nedir?

Instagram, ilk olarak iPhone cihazlar için 2010 yılında geliştirilen, kullanıcılara farklı filtreler ile fotoğraflarını zenginleştirme imkanı sunan bir sosyal paylaşım platformudur. Son zamanların en çok kullanılan sosyal medya uygulaması haline gelmesiyle birlikte, Instagram’da her gün milyonlarca fotoğraf ve video paylaşılırken, bu paylaşımlara da milyonlarca beğeni geliyor. 

Özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra, kullanıcı sayısı yüz milyonları bulan ve sosyal medya ağları arasında, en yüksek kullanıcı artış oranına sahip olan Instagram, sadece bireysel kullanıcıların fotoğraf paylaştığı bir sosyal ağ olmaktan çıkarak, aynı zamanda işletmelerin e-ticaret için kullandığı en aktif kanallardan biri olmuştur.

Instagram Nedir?

İnternet’in günlük hayatımıza girişiyle birlikte sosyal medya, vazgeçilmezimiz haline geldi. Sıkça kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan, halk arasında kısaca insta olarak da bilinen popüler video ve fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, günümüzde yüz milyonları aşan kullanıcı sayısıyla en popüler ve en büyük sosyal mecralardan biri. 

Kullanıcı sayısı çoğunlukla genç nüfustan oluşan Instagram’dan artık sıkıldıysanız ve çok zaman harcadığınızı düşünüyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silebilir, bir süre uzaklaşmak isterseniz de Instagram hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu yazımızda size instagram hesabı dondurma veya Instagram silme nasıl yapılır bunlardan bahsedeceğiz. 

Instagram Nedir?

Öncelikle bilmeniz gereken şey, instagram hesabı dondurma ve Instagram’ı kalıcı olarak silme seçeneklerinin ayrı ayrı işlemler olduğudur. Yani eğer bir süreliğine uzaklaşmak istiyorsanız hesabınızı dondurabilir, kalıcı olarak uzaklaşmak istiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Instagram Bildirimlerini Kapatma

Instagram Bildirimlerini Kapatma

Eğer instagram bildirimlerinden sıkıldıysanız, “Ayarlar” bölümünden beğeni ve yorum bildirimlerinizi  kapatarak instagram hesabınızı kapatmaya gerek kalmadan bildirimlerden uzaklaşabilirsiniz. Bildirimlerden kurtulmak isteyen kullanıcılar için basit birkaç ayar ile tüm bildirimleri kapatmak mümkün.
Instagram bildirimlerini kapatmak için: 

1- Öncelikle Instagram uygulamasını açın ve profilinize gelin.

3- Sağ üst köşede yer alan üç çizgiye dokunun.

4- Android cihazlarda üç nokta, iPhone’da ise çark şeklinde görünen ayarlar sekmesine gelin.

5- Bildirimler seçeneğine dokunun.

6- Karşınıza çıkan “Anında İlet Bildirimleri” sekmesinin altında yer alan “Tümünü Durdur” seçeneğini seçerek tüm Instagram bildirimi kapatma işlemini yapabilir ya da detaylı filtrelemelerle görmek istemediğiniz bildirimleri belirleyerek yalnızca onları kapatabilir, böylece bildirim kalabalığından da kurtulmuş olursunuz.

Instagram Bildirimlerini Kapatma

Farklı nedenlerle hesabınızı silmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesabı kapatma işlemi ne yazık ki mobil cihazlardan gerçekleştirilemiyor. Tarayıcı üzerinden www.instagram.com adresine girebilir veya instagram hesabı silme linkine tıklayıp, hesap dondurma ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

1- Instagram silmek için önce hesabınıza giriş yapın.

2- Hesaba giriş yaptıktan sonra profilim sekmesine tıklayın. Kullanıcı adınızın yanında yer alan “Ayarlar” seçeneğini tıklayınız.

Instagram Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

karşınıza çıkan ekranda sol üstte yer alan profili düzenle seçeneğini seçin ve sayfanın sonunda yer alan hesap silme sekmesine tıklayarak hesap silme nedeninizi belirttikten sonra şifrenizi girip, ‘hesabı kalıcı olarak sil’ butonuna tıklayın.

Böylece Instagram hesabınız, kalıcı olarak kapatılmış olacak.

Instagram Hesabı Geçici Kapatma Nasıl Yapılır?

Hesabınızı tamamen kapatmak geri döndürülemez bir işlemdir. Bu nedenle, pişmanlık yaşamamak için ilk etapta Instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirmeniz daha iyi bir seçenek olabilir.

Hesabınızı tamamen kapatmanız halinde fotoğraflarınız, takipçileriniz gibi verileriniz  tamamen silinirken, geçiçi olarak kapatma veya diğer adıyla hesabı dondurma işlemi yaptığınızda verileriniz instagram tarafından arşivlenir. Ancak instagram hesabınız diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemez.

Instagram Hesabı Geçici Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram’I dondurmanız halinde yeniden giriş yapmak için en son kullandığınız şifreniz ile oturum açmanız yeterli. Böylece, Instagram hesabınız yeniden açılmış olacak.

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Her Fırsatta Insagram’a Giriş Yapıyorsanız: Instagram hesap kapatma kararı vermek için kullanıcıların pek çok farklı nedenleri olabiliyor. Bunlarda biri internette çok fazla vakit geçirmenize neden olmasıdır. Özellikle iş mola saatlerinde, akşam eve giderken yolda ve evde her boşlukta eliniz telefona gidiyor ve Instagram hesabınızı kontrol ediyorsanız, bu durumda vaktinizi daha faydalı uğraşlarla geçirmek adına Instagram hesabınızı silmeye karar verebilirsiniz.

Sosyal Hayat İçinde Soyutlaşıyorsanız: Eğer evde ailenizle vakit geçirirken ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuzda sohbet etmek yerine telefondan instagram hesabınıza giriş yapıyorsanız. Bu durum da instagram hesap dondurma kararı için oldukça önemli bir durumdur. 

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

İnternette Unutulmayı İstiyorsanız: İnternete teknolojileri hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda hayatımızdaki tüm gelişmelerinde ifşa olduğu, hatta kritik öneme sahip kişiler verilerin bile elden ele dolaşmasına neden olabilmektedir. Eğer bu internet ekosisteminde kendinizi güvende hissetmiyorsanız, Instagram kapatma kararı alarak, unutulma hakkınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook başta olmak üzere, Instagram, Twitter, YouTube, Pinterest ve daha yüzlerce farklı sosyal ağ üzerinden her gün milyarlarca mesaj gönderiliyor, video ve fotoğraf paylaşılıyor. Bu imkanlar, hayatımıza kolaylıklar katıyor gibi görünse de aslında sosyal iletişimi, kültürel yapıyı ve kişiler arasındaki samimiyeti de gün geçtikçe zayıflatıyor. 

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Tabi bunların yanında, aynı zamanda bilgi gizliliği gün geçtikçe ortadan kalkıyor ve hayati riskler taşıyabilecek kişisel veriler internetten kolayca elde edilebiliyor. Bu veriler kötü niyetli kişiler tarafından kullanılarak geri dönülemez maddi ve manevi zararlara neden olabiliyor.

Siz de bu durumlardan rahatsız oluyor ve internetin güvenliği konusunda kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa, en çok kullandığınız uygulamaları silebilir  ve kullanıcı hesaplarınızı kapatabilirsiniz.

Yukarı bahsettiğimiz Instagram kapatma işlemi ile başlayıp, sosyal ağlar üzerinden verilerinize ulaşılmasını, bu verilerin işlenmesini ve tarafınıza yapılması muhtemel zararların önüne geçebilirsiniz. 

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Sosyal ağlarda, güvenli bir şekilde var olmak da mümkün tabiki. Bunun için;

  • Paylaşım yaparken kişisel verilerinize ait bilgilerin gizliliğine dikkat edin.
  • Her anınızı değil de daha özel anlarınızı paylaşmaya özen gösterin.
  • Hesabınızı, arkadaşlarınızın dışında başkalarının görmesini engelleyin.
  • Hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın ve şifrelerinizi mümkün oldukça uzun ve karmaşık bir şekilde belirleyin.
  • Sosyal ağlardan yaptığınız her paylaşım ve yorumun, yasal açıdan başınızı ağırtabileceğini unutmayın.

Tüm bilgiler ışığında artık instagram silme kararınızı verebilir ve sosyal ağlardaki varlığınızı ne şekilde sürdürmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın