You are currently viewing İçerik Yönetim Sistemlerine (CMS) Giriş!

İçerik Yönetim Sistemlerine (CMS) Giriş!

Sosyal ağlarda her hafta farklı ve güncel konular hakkında kullanıcılarımızla bilgiler paylaşmaktayız. Geçtiğimiz haftanın konusu ise web sitelerinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen içerik sistemleri oldu. Web site oluşturma ve bakımı, fonksiyonel ve görsel etkileşimli siteler oluşturuldukça yazılım bilgisi olmayan insanlar için oldukça zorlaştı. Bu ihtiyaçlarımıza çözüm üreten içerik yönetim sistemlerini biraz daha yakından tanıyalım.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), web sitenizin içindeki yazıları ve resimleri yönetim paneli aracılığıyla istediğiniz gibi kontrol edebildiğiniz, yeni resimler, yeni yazılar veya yeni sayfalar ekleyebileceğiniz yönetim sistemlerine verilen isimdir.

  • İçerik yönetim sistemleri kullanıcıların web arayüzü üzerinde içerik oluştuma ve düzenleme işlemlerini kolaylaştırarak dinamik siteler oluşturmalarını sağlar.
  • Web sunucusuna CMS paketinin kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra yönetim paneline ulaşarak sitenizi yönetmek oldukça kolaydır.
  • İleri seviyede kodlama bilgisine sahip olmadan da içerik yönetim sistemlerini kullanabilirsiniz.
CMS Sistemleri Nedir

W3Techs verilerine göre web sitelerinin yüzde 64.7’si içerik yönetim sistemi (CMS) kullanmıyor. CMS kullanan web sitelerinin %21’i WordPress, %3’ü Joomla ve %2’si Drupal alt yapısına sahip. Popüler blog sistemi WordPress’le içerik yönetim sistemlerini tanımaya devam ediyoruz.

WordPress – www.wordpress.org

WordPress, genel kamu lisansı (GPL) altında lisanslı PHP ve MySQL üzerine kurulmuş kişisel yayımlama platformudur. Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımın kurulum dosyalarını web sunucunuza yükleyerek kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. WordPress’i öğrenmek istiyorsanız yeni kullanıcılar için hazırlanmış WordPress Rehberi’ne mutlaka göz atın!

wordpress nedir özellikleri nelerdir

 

Joomla – www.joomla.org

Kurulum ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen Joomla!, GPL’nin altında lisanslı PHP ve MySQL üzerine kurulmuş açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir.

joomla

 

Drupal – www.drupal.org

Drupal, modüler yapısı sayesinde topluluk portalı, forum ya da blog motoru olarak kullanılabilen PHP programlama diliyle yazılmış içerik yönetim sistemidir.

drupal

Popüler içerik yönetim sistemleri uyumlu hosting paketlerimiz sayesinde tek tıkla CMS sürümünüzü güncelleyebilir, eklenti/modül ve tema kurabilirsiniz. Blog ve portal siteleriniz Vargonen sunucularında artık daha hızlı daha güvenli. CMS uyumlu özel hosting paketine %10 indirimle sahip olmak için acele edin!

Adres: CMS Hosting

VT-10

Bir cevap yazın