in

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farkın Önemi

İnternet tarayıcıları üzerinden web sitelerin adreslerine baktığınızda, kimi sitelerin HTTP kimilerinin ise HTTPS ile başladığını görebilirsiniz. HTTP ve HTTPS iki farklı internet protokolüdür ve ikisinin de farklı kullanım alanları bulunmaktadır.

HTTP ve HTTPS arasındaki farkın önemini kavrayabilmek için bu iki protokolü de ayrıca ele alıp, hangi işlevleri olduğunu incelemek gerekiyor. Firmalar için bu ayrımı bilmek oldukça önemli; çünkü yapacakları iş gereği HTTP kullanıyorlarsa HTTPS protokolüne geçmeleri gerekebilir.

HTTP Nedir?

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) internet üzerinden (kullanıcı ile sunucu arasında) veri alınıp verilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerindeki veri transferlerinde herhangi bir şifreleme yapılmamaktadır.

HTTPS Nedir?

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol)‘deki Secure kelimesi, protokolün güvenli olduğu anlamına gelmektedir. SSL Sertifikası ile kullanıcı ve sunucu arasındaki veriler, transfer sırasında şifrelenir ve üçüncü parti kişilerin bu verilere erişilmesi engellenir.

Bu nedenle bankalar, online satış siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tutan ve kullanan siteler, bu bilgilerin transferi sırasında güvenliği sağlamak için SSL Sertifikalarından yararlanırlar.

HTTP kullanan siteler, bir SSL sertifikası edinerek HTTPS protokolüne geçiş yapabilirler.

SSL sertifikaları hakkında detaylı bilgi almak ve fiyatları incelemek için Vargonen SSL Sertifikası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar

HTTP üzerinde yapılan veri transferlerinde herhangi bir şifreleme olmadığı için, bu protokol gizli verilerin transferinde güvenilir bir sistem değildir. HTTP üzerinden kredi kartı işlemleri yapmak ya da kullanıcı bilgileri gibi gizli verilerin paylaşılması ve kullanılması, kullanıcı tarafında büyük risk oluşturmaktadır.

Özellikle internetten satış yapmayı planlayan kişilerin HTTPS kullanmaları gerekmektedir. Son yıllarda internetten alışverişi güvenli kılabilmek için online ödeme sistemi sağlayıcıları da firmalara sanal POS sağlamadan önce, firmaların HTTPS protokolüne geçmelerini istemekteler.

Web adreslerinin başında gördüğünüz http:// protokolü üzerinden kişisel bilgi transferi ve kredi kartı ile ödeme işlemlerinin yapılmaması gerekir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bazı e-ticaret sitelerinde protokol HTTP olsa da ödeme sayfalarında kullanıcılar HTTPS’e yönlendirilmektedir. Bunun sebebi, ödeme sayfalarında şifreleme yapılıyor olmasıdır. Son kullanıcı olarak internet üzerinden alışveriş yaparken, bu ayrıntıya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

İki sistem arasındaki farklardan biri de HTTP’nin bağlantı noktası olarak “Port 80”, HTTPS’in ise “Port 443” kullanıyor olmasıdır.

HTTPS Kullanımının SEO’ya Katkısı Nedir?

HTTP protokolünü kullanan internet siteleri veri transferi açısından güvenilir olmadığından Google, bu sitelerin SEO değerlerini biraz daha düşük bir şekilde ele alıyor. Buna karşın HTTPS protokolünü kullanan sitelerin ise SEO değerlerini biraz daha artırıyor.

Google’ın SEO değerlendirmesinde böyle bir yol izlemesinin sebebi ise güvenilir siteleri daha da ön plana çıkartmak istemesi diyebiliriz. Veri transferlerinin şifrelenmiş olması Google için de önemli; çünkü Google arama sonuçlarında kullanıcılara güvenilir siteleri göstermek istemektedir.

Bu nedenle özellikle arama motoru üzerinden organik trafik sağlamak isteyen online alışveriş siteleri ve kurumsal firmaların, SSL Sertikası satın alarak güvenilir web siteleri arasına girmeleri önerilir. Yapılan SEO çalışmaları ile birlikte organik trafiğin yükselmesini sağlarken, aldığınız dönüşümlerin de artmasına yardımcı olursunuz.

One Comment

Leave a Reply
  1. Hocam benim için çok faydalı oldu bu guzel konu icin çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.