in , ,

Hosting’den Sunucuya Geçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting paketleri genellikle çok yüksek kaynak ihtiyacı olmayan, anlık ziyaretçi sayısı düşük, çok yoğun içeriği olmayan ve giriş ya da büyüme aşamasında olan web projeleri için ideal barındırma servisleridir.

Proje başlangıcında hosting paketinizi seçmeniz size maliyet avantajı oluşturabilir ancak projeniz büyüme, sitenizin trafiği artmaya başladığında hosting kaynakları size yetmemeye başlayacaktır. Bu tür durumda, sitenizin performansı düşebilir, yavaşlama ya da erişim sorunları oluşabilir. Daha fazla kaynak ihtiyacı oluştuğunda hosting’den sunucuya geçerek projenizin performansını arttırabilir, devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Hosting paketinden sunucuya geçmek için şu kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz;

Kaynak Kullanımları Arttığında Sunucuya Geçilmeli mi?

Hosting paketi, bir sunucu içerisinde belirli seviye kaynakların kullanımına imkan sağlayan barındırma hizmetidir. Projeniz, ziyaretçi artışı, yazılımsal geliştirmeler, 3. parti yazılımlar ya da uygulamalardan dolayı kaynak kullanımı artıyor ise böyle bir durumda bulut sunucu ya da fiziksel sunucu hizmetine projenizi taşıyabilirsiniz.

Ancak bu kararı verirken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Kaynak kullanımı sadece trafik artışı ya da yazılımsal geliştirmelerden dolayı artmaz. Bazen kullandığınız bir eklenti, tema ya da 3. parti uygulama doğru yapılandırlmamış olabilir ve bu durum hosting kaynaklarınızı gereksiz yere kullanmanıza yol açabilir.

Eğer projeniz tahmin ettiğinizden daha fazla kaynak tüketimi yapıyorsa, ilk olarak olası yazılımsal sorunları araştırmanız, eklenti ve temanızı optimize etmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde sunucuya geçerek, gereksiz maliyet artışı yaşayabilirsiniz.

Hosting’den Sunucuya Geçmenin Avantajları Nelerdir?

  • Hosting, sunucu üzerinde belirli oranda kaynak kullanımına izin verirken, bulut sunucu ya da fiziksel sunucuya geçtiğinizde, sahip olduğunuz tüm sunucu kaynaklarını projeniz için kullanabilirsiniz.
  • Hosting hizmetinde aynı sunucuda yüzlerce farklı hosting paketleri ve web siteleri de yer alır. Eğer hosting firmanız, sunucu yapılandırmasında CloudLinux kullanmıyorsa, diğer sitelerde oluşan kaynak tüketimindeki bir artış ya da güvenlik sorunları sizin projenizi de etkileyecektir. Sunucuya geçtiğinizde ise size yalnızca size ait projeler yer alacağı için bu tür performans ya da güvenlik sorunları yaşamazsınız.

Tüm Vargonen paylaşımlı hosting sunucularında CloudLinux bulunmaktadır.

  • Hosting paketinde tek bir sunucu IP’si üzerinden yüzlerde web sitesi yayın yapmaktadır. Eğer sitenizde SEO çalışması yapıyorsanız, size özel IP’ye sahip bir bulut sunucu ya da fiziksel sunucu satın alarak, Google organik arama sonuçlarında sitenizin yükselmesini hızlandırabilirsiniz.

Hosting Paketi Sunucuya Nasıl Taşınır?

Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda hosting’den sunucuya geçmeye karar verdiyseniz, ilk olarak ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak bir sunucu seçin. Ardından, hosting paketinizde yer alan tüm siteleri cPanel ya da Plesk Panel üzerinden yedekleyerek bilgisayarınıza indirin.

Ardından size fiziksel sunucu ya da bulut sunucu satın aldığınız firmanın size ilettiği sunucu bilgileri ile kontrol panelinize bağlanın ve daha önce indirmiş olduğunuz yedekleri kontrol paneliniz üzerinden yükleyin.

Eğer sunucu yönetimi, hosting taşıma gibi teknik işlemler konusunda tecrübe sahibi değilseniz, bu konuda sunucu hizmeti aldığınızda firmaya başvurarak, taşıma işlemi konusunda destek alabilirsiniz.

Vargonen bulut sunucu ya da fiziksel sunucularının kalitesini yaşamak isteyen kullanıcılar için “Ücretsiz Taşıma Desteği” sağlamaktadır.

One Comment

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.