You are currently viewing Hosting Nedir? Web Hosting Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Hosting Nedir? Web Hosting Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İnternet teknolojilerinin büyük gelişim göstermesiyle birlikte farklı alanlardaki farklı çalışmalar da hız kazandı. Hem erişimi daha iyi hâle getirmek hem de sistemsel sorunları en aza indirmek için internet kullanımıyla ilgili çeşitli uygulamalar devreye sokuldu. Barındırma hizmeti olarak da bilinen hosting, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik üretilen uygulamalardan biri olarak öne çıkar.

hosting nedir

Web 2.0 ile ortaya çıkan ve kullanıcıların internet ortamında etkileşime tamamen açık şekilde yer almasını sağlayan düzenlemeler temelde hosting hizmetlerinin verimliliğiyle ilgilidir. Saniyede milyonlarca veri akışının olduğu ve her an her şeyin düzenlenebildiği internette veri kullanımını daha iyi yönetmek için web sunucularının içerisine dahil olmak sistemin gerektirdiği ilk şartlardan biridir.

Konuyu internet ortamının dışına taşıyıp yaşamdan örnek vermek gerekirse herhangi bir yapının inşa edilebilmesi için zemine ihtiyaç duyulduğu aşikârdır. İnternette de herhangi bir veri akışını veya kullanıcı hareketini gerçekleştirebilmek için web sitelerine ihtiyaç duyarsınız. Bu web sitelerini internet ağında var edebilmek için de bir web sunucusuna barındırma hizmetiyle bağlamanız gerekir.

web-hosting-nedir

Bu noktada tanımı yapıp detaylı şekilde açıklamadan önce barındırma hizmeti kullanarak bir web sunucusuna sahip olma işlemini, bina inşa etmek için gerekli olan arazi ihtiyacına benzetmek mümkündür. Zira web siteleri ve web siteleriyle etkileşime giren her katılımcı unsur bir hosting (web barındırma alanı) üzerinden söz konusu internet deneyimini rahatça yaşar.

Hosting Nedir?

Hosting veya barındırma hizmeti bir web sitesinde yayınlanmak istenen her şeyin kullanıcıların erişebileceği bir bilgisayarda (sunucu) tutulması anlamına gelir. İnternette web sitesi oluşturmak için özel olarak üretilen, çok hızlı erişim imkânı sağlayan ve yüzlerce kullanıcıya aynı anda çok iyi şekilde hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz tüm içeriklerin saklanması gerekir.

Web sitesine ait bu dosyaları muhafaza eden ve internetteki kullanıcıların erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu denir. Bu sunucularda gerçekleşen veri saklama ve yayınlama işlemi de hosting olarak isimlendirilir. Web sunucusu ve hosting kavramları bazen karıştırılabilir. Hosting’in yapıldığı bilgisayarları web sunucusu, yayınlama işlemini de barındırma hizmeti olarak ifade etmek mümkündür.

Ayrıca hosting kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ya da sayfalarının kesintisiz bir şekilde internette yayınlanmasını sağlayan bir hizmet olarak da tanımlanabilir. Buradaki detay hosting hizmetinin güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının bir araya getirilmesiyle oluşturulmasıdır. Barındırma hizmetinin yardımıyla kurduğunuz web sitesi 7/24 dünyanın her yerinde erişime açık hâle gelir.

Kısaca hosting çalışma sistemini de anlatmak gerekir. Şöyle ki web siteleri kontrol paneli aracılığıyla gelişmiş web sunucularına yüklenir, domain (alan adı) tanımlamaları yapılır ve bu aşamadan sonra ilgili web sitesinin yayın hayatı başlar. Oluşturulan web sitesi, veri akışının boyutu ve alınmak istenen internet hizmetine göre birçok farklı hosting çeşidi mevcuttur. 

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Kullanmak istediğiniz hosting çeşidini belirlerken web sitenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin kişisel bir blog için paylaşımlı hosting hizmeti yeterli olabilir fakat bir e-ticaret işletmesinin web sitesini oluşturmak isterseniz bulut sunucu tarzında bir hosting kullanımına gereksiniminiz olması muhtemeldir. Öte yandan web sitenizi WordPress ile yaratırsanız WordPress hosting tercih etmelisiniz.

1. WordPress Hosting

Web sitenizi WordPress’te oluşturursanız WordPress Hosting kullanmanız zorunludur. Bu hosting hizmeti WordPress ile %100 uyumlu şekilde çalışır ve yine WordPress’e özel optimizasyon ayarlarına sahiptir. Kurulumunu neredeyse birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz ve hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Bu barındırma hizmetinde depolama alanı için SSD kullanılır, bu da ziyaretçilerin içeriklere erişimini daha hızlı hâle getirir.

wordpress hosting

2. Kurumsal Hosting

Kurumsal firmaların web siteleri daha yüksek kapasitedeki web sunucularına ihtiyaç duyar. Yüksek e-posta kotası ve daha yüksek SSD disk gibi gereksinimler kurumsal hosting hizmeti tarafından rahatlıkla karşılanır. Kurumsal hosting ayrıca gelişmiş güvenlik tanımlamaları da sunar. Kurumsal hosting’in Linux ya da Windows hosting hizmetinden tek farkı e-posta gönderiminde farklı teknolojiler kullanmasıdır.

kurumsal-hosting
kurumsal-hosting

3. E-Posta Hosting

E-posta hosting sadece e-posta gönderimleri için kullanılan bir hosting çeşididir. İşletmenizin sahip olduğu mail adreslerinin en iyi şekilde çalışmasına yardım eden bu barındırma hizmeti toplu e-posta gönderimlerinde kullanılamaz, sadece e-posta yazışmalarında kullanılır. Sunucunun tüm özellikleri şirketinizin bünyesinde yer alan yoğun e-posta trafiğini en iyi şekilde optimize etmek için düzenlenip uygulanır. 

mail hosting

4. Cloud Hosting (Bulut Sunucu)

Bulut sunucu size özel olarak ayrılmış donanımsal kaynakların sanal sunucu hizmetine verilen isimdir. Bir büyük fiziksel sunucu onlarca bulut sunucuya bölünebilir. Yüksek kaynak ihtiyaçlarınız varsa bulut sunucu kullanmanız önerilir. Bu hosting çeşidi web sitenizi hızlandırır. Bulut sunucu kullanırken sistem kaynaklarıyla ilgili bir değişiklik yapmak isterseniz fiziksel sunucunuzu değiştirmenize gerek yoktur.

cloud server fiyatları

5. Sınırsız Hosting

Limitsiz hosting olarak da isimlendirilen sınırsız hosting sunucunun tamamının kullanıcıya ait olduğu barındırma hizmeti çeşididir. Sınırsız hosting paketine sahip olan kullanıcılar sunucuda bir web sitesine yer verebileceği gibi bazı sanallaştırma yöntemlerini kullanarak birden fazla web sitesine de yer verebilir. Sınırsız hosting size diğer hosting türlerine göre daha yüksek kullanım kapasitesi sunar.

sınırsız hosting ücretleri

6. Paylaşımlı Hosting

Bir sunucu üzerinde birden çok web sitesinin barındırılması amacıyla kullanılır fakat bir hesapta sadece bir web sitesi yer alabilir. CPU ve RAM gibi kaynaklar sunucuda bulunan web siteleri tarafından ortak şekilde kullanılır. Bu nedenle paylaşımlı hosting tercih ederseniz diğer web sitelerinin aşırı kaynak tüketimi gerçekleştirmesinin web sitenizi yavaşlatabileceğini unutmamanız gerekir.

Hosting Satın Almak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting hizmeti genellikle yıllık, bazı paketlerdeyse aylık olarak sunulan bir hizmettir. Hosting satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus seçmeyi düşündüğünüz firmanın güvenilirliğidir. Şayet herhangi bir firmayı incelerken benzer seviyedeki farklı firmaların önerdiği hosting hizmetinden farklı bir fiyatla karşılaşırsanız bu durum o hizmeti hizmet süresinin sonuna kadar kullanamayacağınız anlamına gelir.

Hizmeti hizmet süresinin sonuna kadar kullanamamak da birçok farklı sorunla karşılaşmanıza neden olur. Bunlardan ilki web sitenize ait tüm dosyalara bir daha ulaşamama ihtimalinizdir. Sunucuya erişim sağlayamadığınız için web sitenizdeki dosyalara bir daha ulaşamadığınızdaysa hem web hosting hizmeti için ödediğiniz ücret hem de içerik hazırlarken harcadığınız emek ve zaman boşa gider.

Hosting firması seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husussa firmanın satış sonrası hizmet politikası olarak ifade edilebilir. Web siteleri kullanıcıların 7/24 erişim sağlayabildiği ve bu nedenle herhangi bir soruna yönelik 7/24 teknik destek gerekebilen yapılar olduğu için sadece mesai saatleri içerisinde hizmet veren bir firmayı tercih etmeniz tavsiye edilmez.

Hosting Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Herhangi bir barındırma hizmetinin fiyatı belirlenirken hizmetin içeriği ön plana çıkar. Seçmek istediğiniz hosting hizmetinin içerisine ekstra özellikler eklendikçe fiyat artar. Örnek vermek gerekirse bir adet web sitesi, 10 GB depolama, 500 GB trafik ve 100 e-posta hesabının yer aldığı bir web hosting hizmetinin fiyatı depolama ve trafik kapasitesi arttıkça yükselir.

Ayrıca ücretsiz SSL sertifikası seçeneğinin eklenmesi de hosting hizmetinin fiyatını artırır. Nitekim seçtiğiniz firmanın sağladığı veritabanı sayısı arttıkça fiyat da artar. Anında kurulum imkânı da hosting hizmetinin fiyatını yukarı çeken seçenekler arasında yer alır. Buradaki önemli noktalardan biri de seçtiğiniz firmanın ziyaretçilerin web sitenize erişimini engelleyecek teknik sorunlara karşı yaklaşımıdır. 

Bir cevap yazın