You are currently viewing Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Genellikle kullanıcılar tarafından host dosyası olarak anılan hosts dosyası, metin içerikli işletim sistemi dosyalarından olup bilgisayarın bir anlamda adres defteri şeklinde bir işlevi vardır. Yalnızca Windows işletim sisteminde bulunmakla kalmayıp, mobil işletim sistemlerinde de kullanılan host ya da hosts dosyası, girmek istediğiniz tüm internet sitelerine erişim için bilgisayar tarafından otomatik olarak kullanılır.

host-dosyasi-ne-ise-yarar

Host Dosyasına Nasıl Erişim Sağlanır?

DNS hizmetinin sorunlu olduğu durumlarda ya da bir şekilde girmeye çalıştığınız siteye erişim sağlanamıyorsa, hosts dosyası üzerinde değişiklik yaparak istediğiniz internet sitesine giriş yapabilirsiniz. İnternet kullanıcıları tarafından en çok araştırılan konulardan biri olan “Host dosya nedir?”, “Host dosyası düzenleme işlemleri nasıl yapılır?” ve “Host dosyasına erişim nasıl sağlanır?” şeklinde merak ettiğiniz soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hosts ya da Host Dosya Nedir?

Hosts ya da yaygın kullanımıyla host dosyası, bir internet sitesine girebilmek için ihtiyaç duyulan Internet Protocol olarak bilinen IP adreslerinin yazılı olduğu dosyadır. Kullanıcının istediği internet sitesine girmek için, İnternet tarayıcı satırına sitenin adresini yazmasıyla birlikte, bilgisayarınızın işletim sistemi öncelikle kendi dosyaları arasında bulunan hosts dosyalarında bu internet sitesinin adresini arar.

host-dosyasi-duzenleme

IP Adresi Nerededir?

Eğer bu site adresini kendi dosyaları arasında yani hosts dosyaları arasında bulamazsa, internet servis sağlayıcısına başvurarak IP adresini temin eder ve siteye giriş sağlar. Hosts dosyası bilgisayarda hangi klasörde ya da alt klasörlerde bulunur diye merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Her hosts dosyasının kendi işletim sistemine göre konumlandığı yerler vardır.

Host Dosyası Nerede Bulunur?

Örneğin Windows 7 ve sonraki işletim sistemlerinde hosts dosyası, C:WindowsSystem32DriversEtc yolu sonundaki hosts klasöründe bulunur. Hosts dosyasını bulabilmek için bilgisayarınızın arama çubuğu satırına dosya adını yazıp arama yapabilirsiniz. Hosts dosyalarını Notepad gibi en basit yazım editörlerinde açarak üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Dosya üzerine gelerek mouse ile sağ tıklayıpBirlikte Aç” seçeneği üzerinden Notepad ile açılmasını sağlayabilirsiniz.

host-dosyasi-hangi-klasorde

Host Dosyası Ne İşe Yarar?

Yukarıda, hosts dosyasına bir anlamda bilgisayarınızın adres defteri denebileceğini belirtmiştik. Bu durumda örneğin; çantanızda taşıdığınız adres defterinizi birinin alıp üzerinde değişiklik yaptığını düşünün. Bu durum yanlış adrese gitmenize neden olur. Hatta siz bu durumun farkına varana kadar her seferinde yanlış adrese hatta adreslere gidersiniz. Sonunda, adres defterinde yenileme yapmanız gerektiğini anlarsınız.

IP Adresi Neden Değiştirilir?

Adres defterinize yeni adresleri yazdığınızda ise gitmek istediğiniz adrese sorunsuzca gidebilirsiniz. Aynı bu örnekte olduğu gibi, bilgisayarınızın girmek istediğiniz internet sitesine ulaşamaması, dışarıdan kaynaklı ya da bir iç problemden kaynaklanıyor olabilir. Ancak siz sorunu bilgisayarınızdaki hosts dosyasındaki IP adreslerini değiştirerek ya da yenileyerek çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit işlemlerdir. 

host-dosyasi-nedir

Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

  • Öncelikle bilgisayarınızdaki C diskindeki Windows klasörünü bulun ve sırasıyla System32DriversEtc yolundaki hosts dosyasına ulaşın. Hosts dosyasını kopyalayarak bilgisayarınızın masaüstüne yapıştırın. Bu hosts dosyasının üzerine Mouse ile sağ tıklayarak “Birlikte Aç” seçeneği ile Notepad üzerinden açın.
  • Dosyada yer alan IP adresini dilediğiniz IP adresi ile değiştirin. Notepad dosyasını kaydederek kapatın. Dosyayı ilk kopyaladığınız dosya konumuna gidin ve bu kez masaüstündeki dosyayı kopyalayıp hosts dosyasının yerine yapıştırın. Bu şekilde istediğiniz değişikliği gerçekleştirmiş olursunuz.

Erişim Engeli Bulunan Sitelere Nasıl Girilir?

  • Hosts dosyasını değiştirerek erişim engeli bulunan internet sitelerine rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Erişim engeli sizin bilgisayarınızdan kaynaklı olsun ya da olmasın, dışarıdan bir kaynak tarafından engellenmiş de olsa istediğiniz engelli internet sitesine giriş yapabilirsiniz.
  • Bunu yapabilmek için, o internet sitesinin IP adreslerini bilmeniz gerekir. Bir sitenin IP adresini öğrenmek için internette kısa bir sorgulama yapmanız yeterlidir. Öğrendiğiniz IP adresini, işletim sisteminizdeki klasörler arasında bulunan Hosts dosyasına yazarak dosyayı kapatın. 
host-dosyasi-nerede
  • Örneğin www.hostsdosyasinedir.com şeklinde bir internet sitesi olduğunu varsayalım ve bu siteye erişim sağlanamıyor olsun. Bulduğunuz IP adresinin 12.23.34.555 olduğunu kabul edin.
  • C:WindowsSystem32DriversEtc klasöründe Hosts dosyasına bu IP adresini ekleyin. Ekleme işlemini; IP adresi ve sonrasında sitenin adı yani 12.23.34.555 www.hostsdosyasinedir.com şeklinde yazmanız gerekir. 
  • Siteye bu kez girmeye çalıştığınızda engelin ortadan kalktığını göreceksiniz. Öte yandan, siz de bilgisayarınızdan girilmesini istemediğiniz internet sitelerine erişimi engellemek için Hosts dosyası üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Hosts Dosyası ile Yönlendirme İşlemi

Ayrıca hosts dosyası üzerinde yapacağınız değişikliklerle bir siteden farklı bir siteye yönlendirme yapabilirsiniz. Bazı durumlarda internet sitesinin adresini yalnızca isim şeklinde de yazabilirsiniz. Daha doğrusu www.google.com yerine Google, www.youtube.com yerine YouTube yazarak da aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Bu arada, bazı şirketlerde sosyal medya kullanımını sınırlandırmak için site erişimi uygulandığını ve bunun izlendiğini unutmayın.

hosts-dosyasi-guncelleme

Hosts Dosyası ile Domain Adresini Yeni Bir Adrese Yönlendirme

İnternet sitenizin IP adresini farklı bir IP’ye yönlendirmek için bilgisayarınızdaki C klasörünü açın. Windows/System32 klasöründe sırasıyla Drivers ve Etc klasörlerini açın. Etc klasöründeki Hosts dosyası üzerine sağ tıklayın ve Düzenle seçeneğini işaretleyin. Hosts dosyasını açtığınızda karşınıza çıkan yazıyı kopyalayıp dosyanın en altındaki bölüme yapıştırın. Daha sonra IP adresi ve site adı şeklinde düzenleme yapın.

Hosts Dosyası ile Yeni Site Adına Yönlendirme

Yukarıda anlatıldığı gibi klasörü kapatıp değişiklikleri kaydederek Domain adresinizi yeni bir adrese yönlendirmiş olursunuz. Bu işlemlerden sonra artık yeni hosts dosyası içerisindeki bilgiler kullanılacaktır. Bu işlem sırasında “Site Adı IP adresi” yazdığınızda o IP adresine yönlendirme yapılır. Ancak yeni bir site adına yönlendirme yapacaksanız Eski Site Adı Yeni Site Adı şeklinde bir düzenleme yapmanız gerekir.

Hosts Dosyası ile Reklam Engelleme

Hosts dosyası üzerinde değişiklik yaparak eskisinden daha fazla güvenli olabilirsiniz. Bunu yapabilmek için gereken tek şey ise bilgisayarınıza zarar vereceğini düşündüğünüz adresleri bilgisayarınızın hosts dosyasına eklemek olacaktır. Hosts dosyası ile flash reklamları engelleyebilirsiniz. Eğer karşınıza çıkmasını istemediğiniz flash reklamlar varsa, bu reklam adreslerini hosts dosyasına ekleyerek bir daha ki sefere karşınıza çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Neden Hosts Dosyası?

Her internet sitesinin aslında bir Internet Protocol adı verilen IP adresi bulunur. IP adresleri rakamlardan oluştuğu için akılda tutmak zordur. Bu duruma engel olmak için geliştirilen internet adresi çözümü uzun yıllardır kullanılır. Bilgisayar üzerinden bir siteye erişim sağlamak istediğinizde o sitenin IP adresi ile değil de internet adresi ile arama yapar ve siteye giriş sağlarsınız.

host-dosyasi-nasil-duzenlenir

İzin Verin Ya Da Engelleyin

Bilgisayarınız her seferinde hosts dosyası içinde bulunan IP adresini varmak istediğiniz internet sitesinin IP adresi ile karşılaştırır ve sizin girmek istediğiniz internet sitesine erişiminizi sağlar. Eğer IP adresini biliyorsanız dilediğiniz siteye IP adresi aracılığıyla giriş yapabileceğinizi ya da açılmasını istemediğiniz internet sitelerini de hosts dosyasına ekleyerek temiz bir internet kullanımına adım atmış olacağınızı unutmayın!

Bir cevap yazın