in ,

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Kritik İpuçları

İnternet kullanımı zamanla iş hayatından, evlere ve oradan da mobil cihazlar vasıtası ile günlük hayatımızın her alanında kendine yer edinmiş durumda. Hayatımızı kolaylaştıran, bilgiye ulaşmada bizlere büyük kolaylıklar sağlayan internet nimeti, bazen yarardan çok zararları ile kullanıcıları maddi ve manevi zararlar verebilmektedir.

Güvenli internet kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Kişisel bilgileri ele geçirmek isteyen internet korsanları, psihing (kimlik avı hırsızlığı), sosyal mühendislik ve virüsler ile kullanıcıların bilgisayarlarına hatta bağlı bulundukları tüm ağa sızarak, geri dönüşü imkansız zararlar verebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kritik noktalar bulunmaktadır.

İnternet üzerinden gelebilecek olası saldıralar ve alınabilecek önlemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik saldırılarına en önemli örneklerden biri, kullanıcıların internet ortamında paylaştığı kişisel bilgileri kullanarak, kopya hesaplar açılması ile yapılan saldırılardır. Siber korsanlar, sosyal ağlarda yer alan telefon numarası, adres bilgisi ve fotoğrafları kullanarak hesapları kopyalayıp, kullanıcıların yakın çevresini dolandırabilmektedirler.

Bu tür saldırılara maruz kalmamak için sosyal ağlarda açılan hesapların gizlilik ayarlarını yapmanızı tavsiye ederiz. Üye olmak için tanımladığınız bilgileri yalnızca sizin görebileceğiniz şekilde ayarlamanız gerekir. Ayrıca genel profil görünürlüğünün de “sadece arkadaşlarınızın” görebileceği şekilde ayarlamanız, hesabınızın kopyalanmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

2- Phishing Saldırısı (Oltalama Yöntemi)

Phishing saldırıları genelde bankaların kullanıcı giriş hesaplarının kopyalanarak, kullanıcıların hesaplarına sızılması ile gerçekleşen siber saldırılardır.

Kötü amaçlı kişiler tarafından, bir bankaya ait giriş ekranı kopyalanır, banka alan adına benzer bir alan adı ile site yayınlanır. (Örn: bankaniz-hediye.com… gibi) Genelde sosyal medya üzerinden reklam veren bu saldırganlar, banka kullanıcılarının ilgisini çekmek ve sisteme giriş yapmasını sağlamak için büyük ödül vaadlerinde bulunurlar. Bu tür reklamlara tıkladığınızda, kullanmakta olduğunuz bankanın giriş ekranın birebir aynısı ile karşılaşırsınız. Bu sayfa üzerinden kullanıcı bilgilerinizi paylaştığınız anda, tüm banka bilgileriniz siber korsanların eline geçmiş olur.

Bu tür durumlar ile karşılaşmamak ve önemli maddi zararlar yaşamamak için sosyal ağlarda ya da Google üzerinden bankanızın sitesine giriş yaptığınızda, tarayıcıda yer yazan alan adının (domain) doğru olduğuna emin olun.

3- Fidye Yazılımlar

Özellikle 2018 yılında fidye yazılım içeren saldırlar tüm dünyada oldukça etkili olmuş, hem kişisel bilgisayarlar hem de işletmelere ait cihazlar üzerinden milyonlarca dolarlık zarar oluşmuştur.

Fidye yazılımlar, internete bağlı bir cihaza yine internetten indirilen bir dosyanın çalıştırılması sonucunda bilgisayara sızarak tüm verileri şifreler ve kullanılamaz hale getirir. Dosyaların yeniden kullanıma açılabilmesi için siber korsanlar binlerce dolarlık fidye isteyebilmektedir.

Fidye yazılım saldırılarına maruz kalmamak için mail hesabınıza gelen ekli dosyaları açmadan önce, tanıdığınız kişilerden geldiğine emin olun. Ayrıca internetten indireceğiniz, resim, müzik ya da program dosyalarını mutlaka güvenilir web siteleri üzerinden indiriniz.

Güvenli internet kullanımı, sizi ve ağınızda bulunan tüm cihazları olası maddi ve manevi zararlardan büyük ölçüde koruyacak pek çok dikkat edilmesi gereken hususlar içerir. İnternet üzerinden gelecek saldırılardan korunmak için bilmediğiniz sitelere girmemek, güvenliğinden emin olmadığın siteler ile kişisel bilgilerinizi paylaşmamak ve mail kullanımınızda dikkatli olmanız gerekir.

One Comment

Leave a Reply

    One Ping

    1. Pingback:

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.