in

Güvenli, Gelişmiş ve Yenilikçi Windows Server 2016 ile Tanışın

Windows Server 2016, bünyesinde pek çok yeniliklerle karşımıza çıktı. Bu yeniliklerle birlikte kaynak kullanımları ve maliyetler düşerken, yazılım güvenliği de aynı oranda artış gösteriyor. Bu yazımızda, Vargonen olarak sizlere sunmaya başladığımız yeni işletim sistemi olan Server 2016’nın öne çıkan yeniliklerine değineceğiz.

Microsoft’a göre 3 alanda güçlü yenilik getirildi;

 • Uygulama Geliştirme Platformu
 • Gelişmiş Çok Katmanlı Güvenlik
 • Yazılım Tabanlı Veri Merkezi

Uygulama Geliştirme Platformu

Uygulama geliştirme platformu başlığı altında inceleyebileceğimiz iki yeni özellik var. Bunlar; Nano Server ve container yapı.

Nano Server, oldukça minimal bir kurulum seçeneği olarak karşımıza çıkıyor ve pek çok yönden önemli farklılıklara sahip. Bu farklılıklarıyla kaynak kullanımı ve yazılım güvenliği açısından büyük avantajları beraberinde getiriyor.

Örneğin; footprint yani disk üzerinde kaplanan alan, kurulum süresi ve VHD boyutu Nano Server’da oldukça düşük. Bunların haricinde yüklenen sürücü, çalışan servis ve açık port sayılarında da oldukça tasarruflu.

Windows Server 2016 Perfomans Verileri


Server Core vs. Nano Server

Container yapı ise Docker sistemlerden aşına olunan ve Server 2016 ile birlikte Windows üzerinde de kullanılabilecek bir özellik. Eskiden bağımsız çalıştırılmak istenen her uygulama için yeni bir işletim sistemi kurulumuna gerek varken, container yapıyla birlikte uygulamalar yeni bir işletim sistemine ihtiyaç duymadan, birbirlerinden izole bir şekilde çalıştırılabilecekler.

Gelişmiş Çok Katmanlı Güvenlik

Güvenlik tarafında ise Windows Server 2016 “Daha çok güvenlik, daha iyi güvenlik.” yaklaşımıyla karşımıza çıkıyor ve sanal makinelerin güvenliği başta olmak üzere pek çok yeni özelliği kullanıcılarla buluşturuyor.

Bunlardan birisi, basit gibi görünen ama önemli bir güvenlik desteği sağlayan, “Host Guardian” özelliği. Eğer ki bir sanal sunucuda Host Guardian özelliği aktif edilmiş ise, sunucu başka bir host üzerinden açılmak istendiğinde güvenilir host listesi kontrolü yapılıyor. Erişim sağlamaya çalışan host bu listede bulunmuyor ise işletim sisteminin açılmasına izin verilmiyor.

Host Guardian haricinde,

 • Kısıtlandırılabilen erişim yetkileri (süreli yönetici & kısıtlı yönetici)
 • Kimlik bilgilerinin güvenliğini sağlayan “Credential Guard”
 • Sunucularda çalışabilecek uygulamaların seçilmesine olanak veren “Application Whitelist”
 • Microsoft Server’larda ilk defa yüklü gelen anti-malware

özellikleri de güvenlik açısından önemli adımlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yazılım Tabanlı Veri Merkezi

Windows Server 2016, Azure’dan güç alarak yazılım tabanlı veri merkezleri oluşturmayı daha da kolaylaştırıyor. Depolama, network, işlem, uzak masaüstü servisleri ve çalışan sisteme ram ve network kartı ekleyip çıkarabilme özellikleriyle de kullanıcıya ekstra kolaylıklar yaratıyor.

Bunlara ek olarak;

 • İç içe sanallaştırma
 • Uzaktan masaüstü bağlantılarında “OpenCL” ve “OpenGL” desteğiyle grafik tabanlı uygulamalar için performans artışı
 • Artık açık kaynak kod olarak sunulan “Powershell”
 • Tek bir yönetim panelinden Windows Server takibi yapma imkânı veren “Server Management Tools” gibi özellikler de sunuluyor.

Sizler de Vargonen kalitesi ile en güncel işletim sistemlerini kullanabileceğiniz gelişmiş web hosting, cloud sunucu ve fiziksel sunucu hizmetlerimiz ile tanışın. Daha detaylı bilgi almak için 0850 660 00 99 numaralı telefondan Vargonen Sistem Destek uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.