You are currently viewing Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Google Trends, Google arama motoru üzerinde hedeflediğiniz kelimelerin arama hacimlerini gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Belirlediğiniz zaman aralığındaki  popüler aramaları ve güncel konuları görebilir, anahtar kelimeleri aratarak hangi dönemlerde ve hangi lokasyonlarda daha çok aratıldığını istatistiksel olarak inceleyebilirsiniz.

google trends nedir

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends ile belirli bir tarih aralığı belirleyerek, bu aralık içerisinde yapılan aramaları takip edebilir, bu sayede  popüler haberleri ve gündemi takip edebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde öncelikle blog yazarları gibi içerik üreticileri için oldukça işlevsel bir Google servisidir. Popüler aramaları takip ederek içeriklerinizi aramalara yönelik oluşturduğunuzda ziyaretçi sayınızı ve  web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google, arama trendleri verilerini yalnızca kendi arama motoru olan Google.com’dan almaktadır. Bu nedenle diğer arama motorlarında gerçekleştirilen aramaların analizini sunmamaktadır. Verileri elde ederken, trend arama sorguları ile Google Haberler’de yer alan haberlerin popüler aramalarını eşleştirerek trend listesine eklemektedir. Bu nedenle, eğer popüler bir arama sorgusu var ve bu arama sorgusu ile eşleşen bir haber yok ise Google Trends o arama sorgusunu trendlerde gösteremiyor.

google trends nasıl kullanılır

Online satış yaparak gelir elde ettiğiniz bir e – ticaret siteniz varsa, satışlarınızı Google Trends sayesinde arttırabilirsiniz. Arama sorgularının geçmişleri hakkında bilgi veren Google Trends ile ürünlerinizi ve reklam çalışmalarınızı trendlere göre yönetip daha fazla satış yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirde satış yapan bir yerel işletmeyseniz,ülke geneli veya Dünya genelindeki trendlere bakmanıza gerek yok. Ürününüzün anahtar kelimesini Google Trends’te seçerek satış yaptığınız bölgedeki arama hacmini takip edebilirsiniz.

Google Trends yalnızca sık aranan anahtar kelimeleri değil, arama trendleri ile alakalı konuları öğrenmenize de yardımcı olur. Yakın zamanda popüler olan bir konunun hangi gün trend olduğu ve hangi ülkelerde daha sık arandığı gibi verileri içeren detaylı bir rapora erişmenizi sağlar. Google Trends servisini ne kadar detaylı kullanırsanız size o kadar faydası olacaktır.

Bir cevap yazın