You are currently viewing Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Web dünyasının en önemli nimetlerinden biri analizdir. Yapılan reklam çalışmaları, sitenize gelen kullanıcıların davranışları, site performansı ve daha bir çok konuda analiz yaparak başarıya ulaşabilirsiniz.

Web analizi konusunda her geçen gün değişen teknolojinin geldiği son nokta Google Tag Manager’dır.

Tag Manager, sitenize ekleyeceğiniz tüm analiz ve raporlama araçlarını tek bir panel üzerinden kolayca ekleme ve yönetme özelliği olan ücretsiz bir araçtır.

Tag Manager’dan önce Analyitcs, Facebook Pixel, Yandex Mertica, Hotjar…vb gibi tüm araçların kodlarını tek tek eklemeniz gerekmekteydi. Ancak Tag Manager ile bu kodları yazılım bilginiz olmadan kolayca ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Tag Manager Kurulumu Nasıl Yapılır?

Tag Manager kurulumu oldukça kolaydır. Sitenize ekleyeceğiz 2 farklı kod ile Tag Manager’ı aktifleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek Tag Manager kurulumunu yapabilirsiniz.

1- İlk yapmanız gerekene https://tagmanager.google.com adresine giriş yapıp bir Tag Manager hesabı oluşturmaktır.

google tag manager

2- Tag Manager hesabınızı oluşturduktan sonra, “Yönetici > Google Etiket Yöneticisini Yükle” adımlarını takip ediniz.

google tag manager kurulumu

3- Açılan sayfada yer alan 1. kodu web sitenizin <head> bölümüne, 2. kodu ile <body> etiketinden hemen sonra ekleyiniz.

google tag manager kodlarının eklenmesi

Bu işlemlerin ardından Google Tag Manager hesabınız aktifleşecektir. Ardından Analytics, Facebook Pixel, Hotjar gibi 3. parti araçları sitenize ekleyebilirsiniz. Veriler gelmeye başladıkça da sitenizin performansını daha iyi analiz edebilirsiniz.

Veri Analizi Neden Önemlidir?

Web analiz araçları ile hangi reklam kanalının, hangi reklam kampanyasından sitenize kaç kişi gelmiş, bu ziyaretçiler sitenizde hangi sayfaları dolaşmış, kaç tanesini alış veriş yapmış, kaç tanesi hiç bir işlem yapmadan sitenizi terketmiş? gibi daha farklı varsiyonlarda oluşturabileceğiniz tüm soruların cevaplarını alabilirsiniz.

Bu veriler ışığında yapacağınız analizler sonucu, size en yüksek geri dönüşüm sağlayan kanalları ve kampanyaları tespit ederek, bir sonraki dönemler için stratejler oluşturabilirsiniz. Bu stratejiler ile hem reklam bütçenizi en verimli şekilde yönetebilir hem de ziyaretçilerinizin daha fazla ilgisini çekecek çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca sitenizde, içerikler, ürünler, hesap oluşturma, sayfa yüklenme süresi, satın alma adımları gibi kritik öneme sahip alanlardaki hataları tespit ederek daha kullanıcı dostu hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

  1. Orhan Demirel

    Çok güzel bilgiler Teşekkür ederim