You are currently viewing Google Search Console Site Ekleme

Google Search Console Site Ekleme

Google Search Console, web geliştiriciler ve SEO uzmanları için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Web sitenizi Google Search Console’a ekleyerek, sitenizdeki URL’leri, tarama hatalarını, sitemap.xml ve robots.txt dosyalarının güncel durumlarını görebilirsiniz.

Ayrıca oluşan hataları tespit ederek SEO çalışmalarınızı daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda güncellenen yeni tasarımı ve özellikleri ile Google Search Console, organik aramalardaki gösterimlerinizi, sitenize tıklamaları ve hangi kelimede ne kadar gösterim aldığınızı rapor ederek, hedef anahtar kelimelerde hangi durumda olduğunuzu göstermektedir.

Google Search Console Site Ekleme

Aşağıdaki adımları takip ederek Google Search Console Site Ekleme işlemini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz;

1- https://search.google.com/search-console/welcome adresinden Search Console’a giriş yapınız. Ardından, sol üst kısımda yer alan bölüme tıklayınız ve açılan listenin en alt kısmında yer alan “+Mülk Ekle” seçeneğine tıklayınız.

Google Search Console Site Ekleme

2- Açılan pop-up’ta sağ kısımda yer alan URL Ön Eki kısmının altına, alan adınızı yazınız.

NOT: Alan adınızı yazarken, http ve https olarak belirtiniz. Alan adınız tarayıcıda nasıl görünüyorsa, tam olarak o şekilde yazınız.

Search Console Site Ekleme

3- Alan adınızı ekledikten sonra, Google sizden sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamanızı isteyecektir. Bu doğrulama için bir çok farklı seçenek vardır. Bu işlemlerinden sadece birini yaparak sitenizi ekleyebilirsiniz.

  • Doğrulama dosyasını indirerek, sitenizin FTP dizinine atabilir
  • Doğrulama kodunu sitenizin <head> tag’ı içine ekleyebilirsiniz.
  • Ya da diğer doğrulama seçeneklerini seçebilirsiniz.
Google'a site ekleme

Gerekli doğrulama adımlarını tamamladıktan sonra alt kısımda yer alan “Doğrula” butonuna tıklayınız. Tüm işlemleri tamamladıysanız, Google sitenizi doğrulayacak ve Search Console’a ekleyecektir.

Google Search Console site ekleme işlemlerini tamamladıktan sonra, verilerin oluşması bir kaç günü bulabilir. Ardından, sitemap.xml ekleme, robots.txt dosyasını doğrulama ve diğer tüm işlemleri Search Console üzerinden yapabilirsiniz.

Google’a web sitesi ekleme işleminin ardından, ileride sitenizde yapacağınız yazılımsal ya da içerik güncellemelerde, Google’ın daha hızlı index alması için URL Denetimi aracını kullanabilir ve “Değişiklikleri Dizine Ekleyebilirsiniz.”

Google Search Console ile yapısal veri aracını kullanarak, sitenizin Google arama sonuçlarında daha fazla görünür olmasını sağlayabilir, organik trafiğini de arttırabilirsiniz.

Web sitesi yapmak için yapmanız gereken ilk adım bir domain satın almak ve web hosting almaktır. İhtiyacınıza ve web sitenizin özelliklerine uygun hosting paketleri ile hedeflediğiniz başarılara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

  1. Murat Belikbaşı

    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Kolay gelsin.