You are currently viewing Google PageSpeed Insight Nedir?

Google PageSpeed Insight Nedir?

Google Developer tarafından web site yöneticilerinin sistemlerinde yer alan eksiklikleri görmesi için sunulan PageSpeed hizmeti, sayfa hızı ve SEO dahil pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilmenize yardımcı oluyor. Web sitenizin performansını hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki veriler doğrultusunda rapor eden platform, sayfanızı nasıl geliştirilebileceğiniz konusunda öneriler veriyor.

insights-nedir

PageSpeed Insight Nedir?

Google PageSpeed web sitenizin içeriğini analiz ederek daha hızlı hale getirmeniz için çeşitli öneriler oluşturuyor. Chrome verilerini de dikkate alarak pek çok çözüm sunan sistem, birçok veriyi toplayarak performans sorunlarını ayıklıyor, sitenizin hızınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Web sayfalarınızın işleyiş şeklini ve tasarımını gözden geçirerek daha kullanışlı hale getirmenize fırsat tanıyor.

Sayfanızın URL adresini dikkate alarak Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX), İlk Zengin İçerikli Boyama (FCP) ve İlk Giriş Gecikmesi (FID) gibi verileri bir araya getiren PageSpeed hizmeti, siteniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmenizi sağlıyor. Kullanıcı deneyimini artırmanız için çeşitli metriklere ulaşabilmenize imkân sunarak pek çok sorunu çözebilmenize yardımcı oluyor.

google-pagespeed-insight

Web sitenizi yavaşlatan sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan platform, optimizasyon önerileri sunarak web sayfanızı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bilgiler veriyor. Çeşitli ölçümler yaparak sayfalarınızın hız ve kullanılabilirlik açısından eksikliklerini giderebilmenize yardımcı oluyor. Başarılı denetimler bölümüyle de sitenizin iyi bir puan alan öğelerini denetleyebilmenizi sağlayan PageSpeed, hız puanınızı doğrudan etkilemeyen sorunlar hakkında da bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırıyor.

Tarayıcının önbelleğe alınması, CDN kullanılması, sunucu yanıt süresinin kısaltılması ve resimlerin sıkıştırılması gibi pek çok öneri doğrultusunda web sitenizi daha kullanışlı bir hale getirebilmenize yardımcı oluyor. Siteniz ile ilgili geribildirimler sunarak çözmeniz gereken sorunlar konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayrıca HTML, JavaScript ve CSS kodları ile ilgili hatalar hakkında ayrıntılar paylaşarak bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

site-hizi-arttirma

Sitenizi mobil platformlara uygun olarak optimize etmenize olanak tanıyan Google PageSpeed Insights, AMP olarak adlandırılan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar hakkında da çeşitli çözümler sunuyor. Farklı web sayfaları için de hız ölçümü yapabileceğiniz platform, test konusunda herhangi bir sınırlama koymuyor. Gözden kaçırdığınız sorunları analiz ederek gereken adımları belirliyor, iyileştirme imkânı tanıyor.

Hem içerikleri hem de teknik altyapıyı anlık verilerle analiz eden sistem, web uzmanları ve amatör web kullanıcıları için sunduğu arayüzle işlemlerinizi kolaylaştırıyor. Web sitenizin sadece hızı ile ilgili değil içinde barındırdığı eklentilere ilişkin sorunlar konusunda da bilgiler vererek kullanıcı deneyiminizi optimize etmenizi sağlıyor. Bir teknik destek aracı olarak sitenizin ziyaretçi sayısını artırmanıza yardımcı oluyor.

PageSpeed Insight Hangi Verileri Veriyor?

Alan verisi, Lab verisi, fırsatlar, teşhisler ve başarılı denetimler dahil pek çok bilgiyi anlık ölçümler ile aktaran Google PageSpeed Insights, performans optimizasyonu hakkında çeşitli verilerle önerileri bir arada sunuyor. Web sitenizi ortalama bir cihazla simüle ederek herhangi bir etkileşim sonucunda ne kadar verimli olup olmadığını ölçmenize yardımcı oluyor.

Alan verisi, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’nu baz alarak ilk metnin ve resmin boyandığı zaman ile sayfa yüklemesinin en yoğun olduğu 5 saniyelik zaman aralığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Web sitenizin kullanıcı girişi esnasında kaç milisaniye içinde cevap verdiğini tahmini olarak ölçerek çözmeniz gereken sorunlar konusunda uyarılarda bulunuyor.

site-hizlndirma

Hem mobil hem de masaüstü sürümler dikkate alınarak hazırlanan alan verisi, ilk zengin içerikli boyama (FCP) ve ilk giriş gecikmesi (FID) metrik verileri doğrultusunda elde edilen bilgileri hızlı, ortalama veya yavaş olarak 3 grupta sınıflandırıyor. FCP ve FID hızlı olursa site performansını hızlı olarak etiketleyen sistem, bu iki verinin yavaş olması durumunda yavaş olarak etiketliyor.

Lab verisi; ilk zengin içerikli boya, hız indeksi, etkileşim süreci, ilk anlamlı boya, ilk CPU idle time ve tahmini giriş gecikmesi gibi pek çok bilgiyi bir arada sunuyor. Dashboard ekranında karşınıza çıkan ilk veriler arasında yer alan Lab verileri, web sitenizin hız kriterlerinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Fırsatlar bölümü, sayfanızın performans metrikleri hakkında iyileştirme önerileri sunuyor. Ayrıca tavsiye edilen iyileştirmeler uygulanırsa sayfa hızının ne kadar hızlanacağı hakkında tahminde bulunarak pek çok soruna çözüm getiriyor. Web sitenizi mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı platformlardan tarayarak problemin nasıl çözülebileceğine dair fikirler veriyor, optimize işlemlerinizi hızlandırıyor.

website-hizi-olcme

Hız puanınızı direkt olarak etkilemeyen sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan teşhisler bölümü ise web sayfanızın web geliştirme uygulamalarına ne kadar bağlı kaldığı konusunda ek bilgiler elde etmenize imkân tanıyor. Ayrıca hem kendi hem de diğer web sitelerin performansı ile ilgili eksik noktalar hakkında ayrıntılı raporlar sunan PageSpeed Insights, sayfalarınızın işleyiş şeklini iyileştirmenize yardımcı oluyor.

Sayfanın başarı alanlarını gösteren başarılı denetimler, doğru yaptığınız performans optimizasyonları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Resim boyutundan sayfa kodlarına kadar iyileştirilen en iyi performans uygulamalarını sıralıyor. Sitenizin dönüşüm oranını artırmanızı sağlayan Google PageSpeed Insights verileri, arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda da sayfalarınızın daha hızlı indekslenmesine yardımcı oluyor.

PageSpeed Insight Verileri Nasıl Yorumlanır?

Web siteniz ile ilgili tüm sorunlar hakkında ayrıntılı optimizasyon önerileri sunan Page Speed Insights, nasıl iyileştirme yapabileceğiniz ile ilgili bilgiler içeriyor. Belirtilen verilerin üzerine tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz pek çok öneri, hız puanınızı etkileyen problemler hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırıyor. Sitenizin hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki performanslarını nasıl geliştirilebileceği konusunda tavsiyeler sunarak önlem almanızı sağlıyor.

websitesi-hizi-arttirma

Bu veriler arasında yer alan sayfa hızı, HTML dosyasının ne kadar sürede tamamen yüklendiğine ve FCP değerinin hangi üçte birlik dilimde olduğunu gösteriyor. Kırmızı, sarı ve yeşil renkleriyle sınıflandırılan bu veriler, siteniz için 0-49, 50-89 ve 90-100 aralıklarında bir skor belirliyor. Bu skorlar dahilinde çeşitli öneriler sunarak iyileştirmeler yapabilmenizi sağlıyor.

Eğer site skorunuz 0-49 arasında çıktıysa Google Page Speed Insights web sayfanızın birtakım sorunlardan dolayı yavaş açıldığını ifade ediyor. Hem içeriklerinizi hem de sayfa kodlarınızı tarayarak elde ettiği bilgiler doğrultusunda çeşitli optimizasyon önerileri sunarak bu problemleri çözebilmenize yardımcı oluyor. Bu öneriler doğrultusunda iyileştirmeler yapabilir hem hız performansınızı hem de SEO sonuçlarınızı artırabilirsiniz.

Site skorunuz 50-89 arasındaysa ufak bir değişiklikle web sayfalarınızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Platform tarafından sunulan; resimleri sıkıştırmak, CSS dosyalarını sayfanın en alt kısmına taşımak, JavaScript kodlarını düzenlemek ve dosya boyutlarını küçültmek gibi öneriler doğrultusunda sitenizin daha kısa sürede açılmasını sağlayabilir, masaüstü ve mobil cihazlardaki performansınızı artırabilirsiniz.

website-speed-test

Sayfa skorunuzun 90-100 arasında çıkması ise sunucunuzun yanıt süresinin kısa olduğunu ve sitenizin hızlı açıldığını ifade ediyor. Bu skor aralığı web sitenizin Google PageSpeed Insights’ın bakış açısına göre iyi bir şekilde optimize edildiğini gösteriyor. Arama motoru optimizasyonu konusunda da sitenizi daha üst sıralara taşıyarak daha çok ziyaretçi kazanmanıza yardımcı oluyor.

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olan Page Speed, web tabanlı bir platform olarak başlangıç seviyesi ve deneyimli site sahiplerine hız, performans ve optimizasyon hakkında bilgiler veriyor. Çeşitli önerilerle pek çok soruna karşı çözümler sunarak web sayfalarının nasıl daha hızlı hale getirilebileceğiniz hakkında gereken adımları belirliyor, iyileştirme işlemlerinizi kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

This Post Has 2 Comments

  1. battal

    teşekur ederim hoçam