You are currently viewing Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Google pek çok ürün ve hizmetiyle bireysel kullanıcılarının yüzünü güldürürken işletmeler için de en uygun ürün ve hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Bu yazımızda Google’ın işletmeler için ücretsiz olarak sunduğu ve diğer Google hizmetleriyle senkronize bir şekilde çalışan Google My Business (Google Benim İşletmem) servisine ve bu servisin işletmelere ne gibi avantajlar sağladığına birlikte bakalım.

Google My Business, Google tarafından işletmelere sunulan, insanların işletmeleri kolaylıkla bulabilmeleri, işletmenin çalışma saatleri, adresi ve işletmeyi ziyaret eden kullanıcıların yorumları gibi detayları  görüntüleyebilmelerini sağlayan bir Google hizmetidir. Haritalar ve arama sonuçları gibi diğer servislerle entegre çalışan Google My Business, kullanıcılar ve işletme tarafından eklenen işletmeye ait bilgilerin listelenmesini ve raporlanmasını sağlar.

google-my-business

Bu işlemlerin Google tarafından gerçekleştirilebilmesi ve kullanıcıların işletmeniz hakkında detaylara erişebilmesi için öncelikle işletme kaydı oluşturulması gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından oluşturulan işletme profiline gireceğiniz adres, çalışma saati bilgileri, sayesinde kullanıcılar yol tarifi alabilir, ziyaretçilerinizin yorumları sayesinde hakkınızdaki görüşlerli inceleyebilir. İşletmelerin Google My Business kullanımıyla elde edecekleri faydaları özetlemek gerekirse;

 • İşletme hakkında detaylı bilgi almak isteyen ve Google’da işletme araması gerçekleştiren kullanıcılar, işletmenin sunduğu hizmet ve ürünler hakkında satın almadan önce bilgi edinebilir, işletme ile iletişime geçerek ürün ve hizmetlerinden faydalanabilir.
 • İşletme kaydı oluşturan firmalar diğer işletmelere göre daha profesyonel ve güvenilir bir algı oluşturduğundan kullanıcılar tarafından tercih edilme oranları daha yüksektir.
google my business nedir
 • İşletmenin adres bilgileri, yol tarifi, telefon, e-posta, web adresi, yol tarifi gibi bilgileri Google Haritalar ve Google Aramalar’da yer aldığı için potansiyel müştelerilerin işletmeye erişmeleri daha kolaydır.
 • Müşteri ve ziyaretçilerinizden gelen geri bildirimleri takip edebilir, bu bildirimleri hizmet kalitesini artırmak, olumsuz bir olumlu deneyime dönüştürmek için harekete geçebilirsiniz.
Google-Apps-for-Business
 • İşletmeler mekan ve ürünlerle ilgili fotoğraflar yükleyerek ziyaretçilere daha detaylı bilgiler aktarabilmektedir. Fotoğrafları olan işletmeler Google Haritalar’da %42 daha fazla yol tarifi almaktadır. Bu sayede işletmenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Google My Business Kaydı Nasıl Oluşturulur?

İşletmenizin Google Aramalar ve Google Haritalar’da kullanıcılar tarafından erişilebilir hale gelmesi için Google My Business kaydı oluşturabilir; işletmenizle ilgili yeni bilgiler ekleme, ziyaretçi yorumlarına ve raporlara erişme, yeni içerikler yayınlama gibi pek çok imkana sahip olabilirsiniz. Google My Business kaydı oluşturabilmek için bir Gmail hesabınızın olması yeterlidir.

google-benim-isletmem

Öncelikle, sahip olduğunuz Gmail hesabınız ile Google Business panelinde veya Google My Business sayfası üzerinde oturum açmalısınız. My Business hesabınızın ilk adımını attıktan sonra, konum ekle butonu ile bir işletme konumu ekleyebilirsiniz. Konum Ekle butonunu tıklamanızın ardından işletme adı, işletme adresi, işletme için uygun kategori, işletmenizin web adresi gibi bilgileri girmeniz istenecektir.

Bu bilgilerin yer aldığı adımları tamamladıktan sonra işletme adresinin doğrulanması ve işletme kaydının oluşturulabilmesi için bir doğrulama yöntemi seçmeniz gerekir. İşletme kaydınız tamamlandıktan sonra açık adresinize zarf ile gönderilen doğrulama kodunu Google My Business hesabınızda bulunan doğrulama alanına girmeniz gerekmektedir. Kodun onaylanmasından sonra işletmeniz Google Arama ve Haritalar’da aktifleştirilecektir.

google-my-business-hesabi-nasil-acilir

Google Business Anasayfa

İşletmenizin Google Aramalar ve Haritalar’da gerçekleştirilen aramalar sonucunda kaç görüntüleme aldığını, kullanıcıların işletmenizle ilgili gerçekleştirdiği eylemleri performans alanında görebilirsiniz. Ayrıca, en son yayınladığınız yayınlar, işletme profil bilgilerinin ne kadarının tamamlandığını, işletmenizi ziyaret eden kullanıcılar tarafıdan eklenen fotoğraflar, yorumlar ve diğer alanların özet olarak görünümüne de Anasayfa altında erişebilirsiniz.

İşletmenizle İlgili İçerikler Yayınlayın

İşletme ile ilgili etkinlikler, yenilikler, ürünler ve tekliflerle ilgili paylaşımlar oluşturabilirsiniz. İşletme sayfanıza bir yayın eklerken ayrıca yayına ait görsel ve bir açıklama metni eklemeniz gerekir. Bununla birlikte isteğe bağlı olarak, yayınınıza kullanıcıların işlem yapmasını sağlayan satın al, daha fazla bilgi edin, rezervasyon yap gibi çeşitli butonlar da ekleyebilirsiniz.

Etkinlik ve tekliflerle ilgili içerikler yayınladığınızda, yayına başlangıç/bitiş tarihi gibi tanımlamalar yaparak yayınları belirli süreli hale getirmek mümkün. Ayrıca teklif veya kampanya yayınlarında  kupon kodu gibi teklifin detaylarıyla ilgili alanlar tanımlanabilir. İşletmenizde sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili yayınlarında ise fiyat, fiyat aralığı, ürün bilgileri belirtebilirsiniz.

google-my-business

İşletme Bilgilerinizi Yönetin

Google, işletme hesabı oluşturulurken tanımlanan işletme bilgilerinde sonradan değişiklik yapma imkanı da sunuyor.  Mağazanızla ilgili bir değişiklik söz konusu olduğunda, işletmenizin telefon numarası, kategorisi, mağaza adı gibi bilgileri güncelleyebilir, işletmeye ait fotoğraflarınızda değişiklikler yaparak potansiyel müşterileriniz tarafından her an ulaşılabilir, güncel bir işletme profiline sahip olabilirsiniz.

İşletmenizle İlgili Analizler Yapın

İşletme hakkında gerçekleştirilen aramalara dair 1 hafta, 1 ay, son 3 aylık gibi belirli tarih aralığındaki arama bilgilerine erişebilir, müşterilerinizin size doğrudan mı, keşif yaparken veya farklı bir markayı ararken yapılan aramalar üzerinden mi ulaştığını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Analizler sayfasında işletmenin görüntülenmesini sağlayan arama sorguları da listelenmektedir.

isletme-istatistikleri-google-my-business

Ayrıca, işletmenin Google Haritalar ve Google Aramalar üzerindeki performansını inceleyebilir, aramalar sonunda görüntülenen işletme bilgilerine dair hangi eylemlerin gerçekleştirildiğini (yol tarifi alma, işletmenin web sitesinin ziyareti, telefon numarası üzerinden işletmenin aranması) görüntüleyebilir, bu eylemlerin detayları hakkında da yine bu sayfa altında karşılaştırmalı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Müşteri ve Ziyaretçilerinizden Gelen Yorumları Takip Edin

Google Aramalar ve Haritalar’da işletmeniz arama sonuçlarında listelendiğinde, aramayı gerçekleştiren kullanıcılar işletmeye dair görüşlerini ve işletme ile ilgili görselleri paylaşabilirler. Kullanıcılar tarafından girilen yorumlar işletme tarafından silinemez. Ancak yorumun yanıltıcı unsurlar içerdiğini düşündüğünüzde, inceleme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak, yorumları ve değerlendirmeleri eklenen tarihe ve puana göre sıralayabilir ve yanıtlandırabilirsiniz.

my-business-google-reviews

İşletmenizin Fotoğraflarını Yükleyin

Fotoğraflar bölümünde, işletme sahibi tarafından eklenen fotoğrafların yanı sıra kullanıcılar tarafından eklenen fotoğraflar da yayınlanmaktadır. Ayrıca, mekan ile ilgili daha detaylı bilgi vermek için 360 derece videolar, iç mekan ve dış mekanla ilgili görüntüler, işletmenizde yer alan ekibin fotoğrafları da kategoriler altında müşterilerinize sunulabilmekte. Bununla birlikte, fotoğrafların görüntülenme rakamları da ilgili fotoğraflar üzerinde belirtilmekte.

İşletmeye Ait Bir Web Sitesi Ekleyin

Google My Business altında  yer alan web sitesi bölümü, yayınladığınız bilgileri kullanarak kolaylıkla bir web sayfası oluşturup bu sayfayı yayınlayabilmenizi sağlayan bir yardımcı araçtır. Bu web sayfası üzerinde video ve fotoğraflar yayınlayabilir, işletmenin iletişim bilgileri gibi detayları ve işletmenin sunduğu hizmetleri ziyaretçilerle paylaşabilir, ziyaretçilerin işletmeyle temasa geçmesini sağlayabilirsiniz.

my-business-web-sitesi-ekleme

Google My Business Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden bir mağaza veya restoran bilgilerine erişmek istedğimizde farklı iletişim bilgileriyle karşılaşırız. Bu bilgilerin hatalı olması veya güncel olmaması durumuda işletmeye erişimimiz mümkün olmayabilir. Özellikle acil durumlarda yol tarifi ve telefon numarası gibi bilgilerde eksik veya hatalı girişler yapılması sebebiyle yaşanan olumsuzluklar nedeniyle pek çok kullanıcı farklı işletmeleri tercih etmektedir.

İşletmeler için olumsuz bir deneyim olan bu süreç Google My Business aracılığıyla kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir. İşletme gerçekleştirilen online sorgular sonucunda potansiyel müşterilere oldukça detaylı bilgiler sunarak olumlu bir deneyim yaşatabilir. Aynı şekilde birden fazla mağazası ve  şubesi bulunan markalar da mağaza ve şubelerinin performanslarını müşteri yorumları vasıtasıyla takip edebilir ve olası sorunların önüne geçebilir.

Bir cevap yazın

This Post Has 2 Comments

 1. osman

  paylaşmış olduğunuz bilgilerden teşekkür ederim

 2. osman

  teşekürler