You are currently viewing Google Adsense Nedir? Adsense ile Para Kazanmak

Google Adsense Nedir? Adsense ile Para Kazanmak

İnternetin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artıyor. Günümüzde firmaların yanı sıra şahıslar da kendilerine ait internet sitesi kurmayı sıkça tercih ediyor. Firmalar satışlarının bir kısmını mağazalarda, daha büyük bir kısmını ise internet üzerinden gerçekleştiriyor. İnternet sitelerinin büyük önem kazandığı bu dönemde internet üzerinden para kazanmanın da çeşitli yolları bulunuyor. Bu yollardan biri olan Google Adsense nedir?

adsense-nedir

İnternet Üzerinden Para Kazanmanın Pratik Yolu: Adsense Nedir?

Google tarafından sağlanan bir hizmet olan Google Adsense, kullanıcılara internet üzerinden para kazanmanın basit ve risksiz bir yöntemi olarak sunuluyor. Uygulama internet sitelerinde veya Youtube kanallarında Google reklamlarını yayınlayarak gelir elde etme imkanı veriyor. Bunun için Google, reklam veren firmaları bir çatı altında topluyor ve reklam almak isteyen internet sitesi veya Youtube kanalı sahipleriyle buluşturuyor.

Adsense Para Kazanma İpuçları Nelerdir?

İnternet sitesi üzerinden Adsense para kazanmak isteyen kullanıcıların en sık yaptığı hata, hangi sektörle alakalı sitelerin daha çok reklam getirisi olduğu konusuna yoğunlaşmalarıdır. Bu hataya düşen kullanıcılar fazla reklam getirisi olan ve fakat bilgilerinin yeterli olmadığı konularda internet sitesi kurmaya yöneliyor. Bunun sonucu olarak internet sitesi başarısız ve verimsiz bir girişim olarak kalıyor.

google-adsense-nedir-nasil-para-kazanilir

Adsense ile para kazanmak için internet sitesini güncel tutmak gerekiyor. Bunun yolu ise siteye günde en azından bir tane içerik eklemekten geçiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için sitenin sektörüyle alakalı orta düzeyde bilgi birikimi gerekiyor. Aksi takdirde yeni içerik üretilmesi imkansızlaşıyor. Sitenize katma değeri olan içerikler ekledikçe çok sayıda ziyaretçi sayfanıza giriyor ve reklamlarınızdan gelen kazanç artıyor.

Örneğin bir anne çocuk gelişimi konusunda kitaplar okuyor ve kendini geliştiriyorsa, çocuk yetiştirmeyle alakalı bir site kurabilir. Burada çocuk beslenmesinden, çocuk kitaplarından ve çocuklara yönelik faaliyetlerden bahsedebilir. Bu konuda hem ilgisi olduğundan hem de kendi çocuğu olduğundan sitesini sürekli güncel tutması mümkündür. Yıllar ilerledikçe sitede her yaş grubuna yönelik içerikler birikir ve ziyaretçi sayısı artar.

Kurduğunuz internet sitesinin SEO uyumluluğu da ziyaretçi sayısını arttırmak için önem taşıyor. Kullanıcılar ulaşmak istedikleri bilgiye ilişkin kelimeleri Google gibi arama motorlarına yazıyor ve arama sonucunda çıkan sitelere giriyorlar. Sitenizin arama motorları tarafından üst sıralarda listelenmesi için SEO uyumluluğu olacak şekilde optimizasyon yapmanız gerekiyor. Bu sayede ziyaretçi sayısı ve dolayısıyla reklam geliri artmış oluyor.

Adsense para çekme işlemi banka havalesiyle gerçekleştiriliyor. Ödemeleriniz aylık olarak hesabınıza yatırılıyor. Bunun için Adsense login sayfasından hesabınıza girmeniz ve banka hesap bilgilerinizi kaydetmeniz gerekiyor. Hesabınıza girdikten sonra ödemeler kısmına gelmeniz ve burada ödeme yöntemi eklemeniz isteniyor. Devam ettiğiniz sayfada banka bilgilerinizi girmeniz için ilgili alanları görebiliyorsunuz.

adense-reklamlari

Adsense Youtube kanalı aracılığıyla da para kazanma imkanı sunuyor. Bunun için teknik olarak bir internet sitenizin bulunması gerekmiyor. Fakat pratikte bir internet sitenizin de olmasında fayda var. Çünkü günümüzde hala video izlemenin internet kotasını çok fazla zorlaması veya insanların her zaman video izleyebilecek bir ortamda olmaması gibi sebeplerle kullanıcılar öncelikle yazılı kaynakları tercih ediyor.

Video düzenleme işlemine hakim olan ve belirli bir konuda katma değer içeren yeni içerikler üretebilen kişiler Youtube kanalı üzerinden videolar yayınlayıp sayfalarına reklam alabiliyor. Burada telif hakkı önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Videonuzda telif hakkı bulunan sesli veya görüntülü herhangi bir materyal kullanmanız halinde sayfanızda yer verdiğiniz reklamdan elde ettiğiniz gelir telif sahibine veriliyor.

Adsense Reklamı Nasıl Verilir?

Adsense reklam hizmetinden faydalanabilmeniz için öncelikle adsense hesabı için başvuru yapıp onay almanız gerekiyor. Sonrasında hesabınıza girip ekranda “Reklamlarım” sekmesini tıklıyorsunuz. Burada önceden girdiğiniz reklamların listesini görebiliyorsunuz. “Yeni Reklam” bölümünde reklamınıza isim vermeniz gerekiyor. Devamında sunulan reklam boyutu seçenekleri arasından sayfanıza uygun olanı seçiyorsunuz. Burada belirtilenler aynı zamanda en çok kazandıran reklam boyutları olarak biliniyor.

adsense-reklam-paneli

Bu aşamadan sonra metin veya görüntü ya da her ikisi birlikte olacak şekilde reklamınızın türünü belirliyorsunuz. Daha fazla kazandıran reklam türünün hem metin hem de görüntü içeren reklamlar olduğunu belirtmekte fayda var. Metin reklam stili aşamasında özellikle metin içeren reklamlarda renkleri dilediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca reklamlarınızı sitelerinize göre sınıflandırma imkanınız da bulunuyor.

Sitenizin içeriğine uygun reklam bulunamadığı zamanlarda ne yapılması gerektiğini de tercih edebiliyorsunuz. Bu durumda ilgili alanı tek renkle doldurmayı, başka URL’den başka reklamlar göstermeyi veya boş alanı göstermeyi seçebiliyorsunuz. Bu alanları doldurduktan sonra kaydettiğinizde size bir kod veriliyor. Verilen kodu sitenize yerleştirmek için kopyalamanız gerekiyor. Sonrasında da ilgili alana yapıştırabiliyorsunuz.

Adsense Pin Onayı Nedir?

Adsense pin nedir sorusu da kullanıcılar tarafından sıkça soruluyor. Google Adsense pin isteme, bu uygulamada para kazanmak için son aşamayı oluşturuyor. Milyon dolarların söz konusu olduğu böyle bir sektörde Google’ın reklamlarını vereceği kullanıcıları titizlikle seçmesi ve belli kriterler koyması gerekiyor. Google, bunu yapmak için sayfasına reklam almak isteyen kullanıcılardan pin doğrulaması istiyor.

google-adsense-reklam-yerlesimi

Adsense pin onayı için hesabınız doğrulama eşiğine ulaştığı zaman “Pin İste” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Böylece Google’dan size pin kodu gönderilmesini istemiş oluyorsunuz. Pin kodunu içeren postanın adresinize ulaşması ülkemizde 1 aya kadar sürebiliyor. Bu süre uzarsa tekrar pin isteme imkanınız da bulunuyor. Posta elinize ulaştığında gelen kodu hesabınıza yazarak son aşamayı tamamlıyorsunuz.

Adsense Ban Nedir?

Google reklamları vereceği sitelerin adsense politikaları kapsamında belirlenen kriterleri karşılamasını bekliyor. Bunun için reklamlarını alacak siteleri detaylı şekilde inceliyor. Gereken kriterler karşılanmadığında reklam almanızı yasaklıyor. Bu durum gündelik dilde Google’dan “ban yemek” olarak nitelendiriliyor. Reklam almanın zor olduğu göz önüne alındığında ban yeme sebeplerine dikkat etmek gerekiyor. Bunlar arasında öne çıkan sebepler şu şekilde:

adsense-ban-kaldirma
  1. Sitenizde yer alan kendi reklamınıza tıklamak en başta gelen ban sebebi. Sitenize bir reklam aldınız ve sonrasında bu reklama kendiniz tıkladınız diyelim. Bu durumda Google tarafından hiç kuşkusuz şekilde ban yiyorsunuz.
  2. Bir sayfada iki farklı üyenin sahip olduğu reklam kodlarını kullanmak ban sebebi teşkil ediyor. Bu tür uygulamalar daha fazla reklam almak ve dolayısıyla daha fazla tıklanma olmasını sağlamak için kullanıcılar tarafından sıkça yapılıyor.
  3. Aynı sayfa içerisinde boyutları ve renk, içerik gibi özellikleri aynı olan reklamları kullanmanız Google tarafından kabul edilmiyor. Aynı boyutta iki adsense reklamı kullandığınız zaman maalesef ban yemeniz kaçınılmaz oluyor.
  4. Kullanıcıların en sık yaptığı hatalardan biri de sayfalarına çok çeşitli içeriklerde reklam çekebilmek için sitede alakası olmayan anahtar kelimeleri kullanmak. Bu da Google tarafından uygulanan ban sebepleri arasında yer alıyor.

Siteniz Adsense Reklam Politikasına Uygun mu?

Yukarıda sayılan ban sebepleri adsense onayı alabilmeniz için uymanız gereken en önemli koşullar olmakla birlikte ayrıca iki tane Adsense hesabı açmak, spam yaparak reklamlarına tıklanmasını amaçlamak, ziyaretçileri tıklamaya özendirme amaçlı sözcükler kullanmak, tıklanma sayısında aniden oluşan büyük artışlar, aynı bilgisayardan üst üste reklama tıklanması, pop-up ve e-mailde reklamları göstermek gibi çok sayıda ban sebebi bulunuyor.

adsense-para-kazanmak

Sitenizin Adsense reklam politikasına uygunluğu ancak bu kriterlere uymanız durumunda mümkün oluyor. Google’ın bu konuda içerik politikaları da bulunuyor. Buna göre reklamlarda şok edici içerikler, küfür ifadeleri, yasa dışı madde kullanımını özendirici içerikler, alkollü ürünlerin özendirilmesi, reçeteli ilaçların tanıtımı, tez veya öğrenci ödevi satışı ve bunlara benzer içerikler bulunması kesinlikle yasaklanmış durumda.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Adsense reklam yerleşimi doğrudan reklamınızın tıklanma oranını etkiliyor. Tıklanma oranına göre kazanç elde edildiği düşünüldüğünde reklam yerleşiminin önemi anlaşılabiliyor. Bunun için öncelikle sitenize adsense ile uyumlu bir tema seçmeniz gerekiyor. Bu sayede sitenize reklamları rahatlıkla yerleştirmeniz mümkün oluyor. Sayfanıza alacağınız reklam sayısı konusunda sınırlama olmamakla birlikte reklamları kullanıcının sitede gezinmesini zora sokmayacak şekilde yerleştirmek gerekiyor.

google-adsense-reklamlari

Kullanıcıların özellikle bilgi amaçlı sitelerde yazıya yoğunlaştıkları düşünüldüğünde yazı içine reklam yerleştirmek uygun oluyor. Bunu yaparken yazınızın uzunluğuna göre reklam sıklığını ayarlamanız ve yine kullanıcıyı yormamanız gerekiyor. Büyük reklamlar daha dikkat çekici olsa da reklam boyutunun kullanıcının sitede gezinmesini engellememesi gerekiyor. Ayrıca siteniz metin ağırlıklıysa görsel reklamlar, görsel ağırlıklıysa metin içeren reklamlar daha uygun olabiliyor.

Siz de bir blog sitesi açarak Adsense reklamları ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bir alan adı satın almak ve web hosting paketinizi seçmek. cPanel üzerinden tıkla WordPress web sitenizi kurabilirsiniz. Üstelik hiç bir teknik bilgi gerektirmez.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

  1. Poyraz

    AdSense ile bazı sorunlar yaşıyordum yazınız sayesinde bilinçlenmiş oldum teşekkürler.