You are currently viewing GIF Nedir?

GIF Nedir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Bir zamanlar amatör görüntüler olarak değerlendirilen GIF’ler bugün tamamen kabul gören, genellikle sosyal medya paylaşımlarında yer alan temel araçlardan biridir. GIF’ler çabuk dikkat çeker ve birden fazla sosyal ağda kolayca paylaşılabilir. İster deneyimli tasarımcıların oluşturduğu, ister sıradan kullanıcıların oluşturduğu GIF’leri arama motorlarından bulabilirsiniz. GIF‘ler paylaşımlarınıza değer katıp kişiliğinizi daha etkili biçimde yansıtabilir.

GIF Nedir

Sosyal medya hesabınızın etkileşimini artırmak üzere GIF paylaşmak gönderinizi eğlenceli bir hale getirmek anlamına gelir. Mizah içeren bir paylaşım takipçilerinizin ve arkadaşlarınızın cevap vermesini ya da etkileşime girmesini kolaylaştıran bir etki oluşturur. Pozitif bir imaj yaratmayı istiyorsanız sosyal medyada insanlarla diyaloğa geçmenin en hızlı yollarından birisi, GIF içeren gönderi paylaşmak olabilir.

GIF Ne Anlama Gelir? 

Bu kadar yaygın şekilde kullanılıp 2012’de Oxford sözlüğünün yılın kelimesi seçtiği GIF nedir? GIF (Graphics Interchange Format), ABD’li bir yazılımcı olan Steve Wilhite tarafından 1987’de icat edilen bir görüntü formatıdır. En küçük dosya boyutundaki görüntülerin hareketli hale getirilmesi demektir. GIF görüntüler, görsel kaliteyi düşürmeden dosya boyutunu küçülten bir bitmap görüntüdür.

GIF Ne Anlama Gelir? 

Bir JPEG görüntü 16 milyona kadar renk görüntüleyebilir. Hemen hemen insan gözünün sınırlarına ulaşırken GIF her bir görüntü için piksel başına 8 bit’e kadar destekler. Toplamda görüntü boyunca 256 renge kadar izin verir.

GIF, renkli fotoğraflar veya renk geçişlerine sahip görüntülerin çoğaltılması için uygun bulunmamaktadır. Düz renk alanlarına sahip grafikler ya da logo gibi basit görüntüler için oldukça uygundur. GIF’ler kayıpsız veri sıkıştırma tekniği kullanılarak yüksek oranda sıkıştırılmış görüntülerdir.

Videodan farklı olarak GIF dosya biçimi sesi desteklemez. Kısaca GIF’ler, sürekli döngü halinde olan ve hiç kimsenin oynat düğmesine basmasını gerektirmeyen bir dizi resim ya da sessiz videodan oluşur. Görüntülerin bu şekildeki tekrarı, GIF’lerin bir şarkı ritmi gibi tanıdık hale gelmesini sağlar.

GIF Ne Amaçla Kullanılır? 

İnternetin yeni kullanılmaya başladığı zamanlarda, GIF görüntüler çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duymadıkları için yaygın olarak tercih ediliyordu. Günümüzde sosyal medya pazarlamasında sıkça yer alan GIF, marka değerlerini artıran web mizahının da varsayılan araçlarından biri haline gelir.

GIF Ne Amaçla Kullanılır? 

GIF’ler kolayca paylaşılabilir, trendlere dikkat ettiğinizi gösteren unsurlar arasındadır. Eğlenceli yanınızı öne çıkarır, oldukça kısa bir mesajla daha fazla bağlam ve duyguyu hızlı bir biçimde aktarabilir. GIF’lerin dinamik özellikte oluşu, durağan fotoğrafların sağlayamayacağı ayrıntıyı ve hareketi göstermeye olanak tanır. Animasyon özelliği sayesinde paylaşmak istediğiniz ürünün ya da durumun temel işlevini veya özelliğini vurgulamak için harika bir fırsat yakalarsınız.

Bir zamanlar sadece Tumblr, Buzzfeed ve Reddit gibi sitelerde popüler olan GIF paylaşımları çok dikkat çekiyordu. Son birkaç yılda sosyal medya devleri Facebook ve Twitter’ın da geneline yayılarak popüler hale geldi. Facebook, Temmuz 2015 itibarıyla Messenger’a bir GIF arama motoru eklerken benzer bir arama motoru Şubat 2016’da Twitter’a dahil oldu. Ertesi yıl sadece Twitter’da 100 milyondan fazla GIF paylaşıldı.

GIF Nasıl Yapılır?

GIF farklı fotoğrafların bir araya getirilmesiyle ya da videoların belirli kesitlerinin kullanılmasıyla oluşturulur. Bir GIF yapma programı ya da GIF sitesi aracılığıyla herkes kişisel GIF’lerini oluşturabilir. GIF hazırlamanın ilk aşamasında kullanacağınız uygulama ya da programı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirip kurmanız ya da bir GIF yapma sitesi üyeliğini tamamlamanız gerekir.

GIF Nasıl Yapılır?

GIF oluşturmak teknolojik uzmanlık gerektirmez. Arama motorlarında GIF indir aramasıyla Tumblr GIF’leri, Imgur GIF’leri, Reddit GIF subredditleri, GIFbin gibi kaynaklara ulaşarak kolaylıkla ve ücretsiz GIF indirme imkanı bulabilirsiniz. Instagram GIF yapma uygulaması Boomerang ile profilinize GIF formatında hikayeler ekleyebilirsiniz. Görsellerinizi, videolarınızı çevrim içi araçlara yükleyerek hızlı ve kolay şekilde GIF oluşturabilirsiniz.

Popüler GIF Yapma Programları

Dilediğiniz ortamdan sağlayacağınız görsel içeriklerle kendinize ait bir GIF oluştururken faydalanabileceğiniz favori site ve GIF yapma araçlarını listeleyerek inceleyelim:

GIPHY

Giphy, kullanıcıların GIF dosyalarına benzeyen sessiz, döngülü kısa videoları aramasına ve paylaşmasına olanak tanıyan çevrim içi Amerikan menşeli bir veritabanı ve arama motorudur. Facebook’un 15 Mayıs 2020’de satın aldığı Giphy, web, iOS ve Android cihazlar üzerinden kendinize özel GIF oluşturmanızı sağlar.

Giphy ana sayfasındaki “Create” düğmesini tıklayarak GIF oluşturma sayfasına gidersiniz. Fotoğraftan, videodan, mevcut bir GIF’ten ya da YouTube, Giphy, Vimeo‘dan bir URL aracılığıyla GIF oluşturmaya olanak sağlar. Video GIF düzenleyici klibi kırpma, dilediğiniz şekilde sıralama, klibe filtre ve başlık ekleme seçenekleri sunar.

GIFS.com

GIFS.com, video URL’lerinden, bilgisayarınızdaki dosyalardan GIF oluşturmaya yarar. GIF’lerin 15 saniyeye kadar uzamasına ve 150 MB’ye kadar görsel yüklemeye izin verir. Instagram, YouTube, Facebook videoları ve diğer sosyal medya kaynaklarından içerik sağlayabilirsiniz.

Düzenlemede kırpma, başlık ekleme, görüntüyü bulanıklaştırma, ters çevirme gibi sanatsal düzenlemelerin yanı sıra her kare için farklı bir yazı tipi ve yazı tipi rengi, yeniden hizalama, kenarlık ekleme gibi düzenleme imkanı sağlar.

MakeAGIF

MakeAGIF.com bilgisayarınızdaki fotoğraf ve video dosyalarıyla çalışabilir, YouTube veya Facebook’tan içerik yüklemenize ya da web kameranızla yeni fotoğraflar, videolar çekmenize imkan verir. GIF uzunluğu üzerinde saniyenin yüzde birine varan ayrıntılı kontrol sağlar.

Etkileyici bir düzenleme aracına sahip olan MakeAGIF’le hazırladığınız klibin hızını değiştirebilirsiniz. MakeAGIF ayrıca, ömür boyu GIF depolamaya, yüksek tanımlı GIF’lere, kişiselleştirilmiş filigranlara, daha hızlı düzenleme, yükleme imkanı sağlayan ve reklamları kaldıran ücretli premium üyelik sunar.

5SecondsApp

Birçok GIF oluşturucu uygulama sizi üç saniyelik videolarla sınırlar. Ancak 5SecondsApp klibiniz için tam beş saniye verir. Kullanımı oldukça basit uygulama sayesinde yeni GIF’inizi birkaç dakika içinde kolayca oluşturabilir, düzenleyebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

iOS ya da Android cihazınızdaki video ve fotoğraflardan GIF oluşturabileceğiniz uygulamayla mevcut GIF’lerinize farklı efektler ekleyebilirsiniz. 5Seconds iyi bir efekt repertuvarına sahiptir, aynı zamanda metin ya da çıkartma ekleyip yeni klibinizi sadece birkaç dokunuşla takipçilerinizle paylaşmanıza olanak sağlar.

ImgPlay

Ücretsiz ImgPlay uygulamasıyla GIF oluşturmak kolaydır. iOS veya Android cihazınızda depolanan resimleri ve videoları kullanabilir, mevcut bir GIF’i düzenleyebilir, Dropbox ya da Google Drive gibi bulut depolama seçeneklerinden içe görüntü aktarabilir, cihazınızın kamerasıyla yeni bir görsel yaratabilirsiniz.

Medyanızı seçtikten sonra GIF’inizi kırpabilir, uzunluğunu ve hızını ayarlayabilirsiniz. Özelleştirilebilir metin içeren birden çok metin kutusu ve Instagram’daki gibi renkli filtreler ekleyebilir, klibi hazırladığınızda herhangi bir ortamda paylaşmak için dışa aktarabilirsiniz.

GIF Me!

GIF Me ile videoları, görüntüleri ve GIF’leri iOS ya da Android cihazınızdan içe aktarabilir ya da kameranızla yeni fotoğraflar ve videolar oluşturabilirsiniz. GIF Me, fotoğraf kaynaklı GIF’ler için görüntü sırasını düzenlemenize ve diğer düzenlemelerden önce animasyon hızını ayarlamanıza imkan tanır.

Yeni GIF’inize başlıklar, kenarlıklar ve çıkartmalar ekleyebilir, onu dikkat çekici hale getirecek eğlenceli, renkli filtrelerle düzenleyebilirsiniz. GIF Me ile oluşturduğunuz GIF’leri sosyal medyada hemen paylaşabilir ya da diğer GIF severlerin erişimi için Giphy’deki hesabınıza gönderebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın