You are currently viewing FTP Nedir? En İyi FTP Programları Hangisi?

FTP Nedir? En İyi FTP Programları Hangisi?

FTP yani File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü), özellikle web hosting hizmetlerinde kullanılan ve web projenizin dosyalarını hosting sunucusuna transfer edebileceğiniz uygulamadır.

FTP ile web sitenizin tüm yazılım dosyalarını ve görsel içeriklerini hizmet aldığınız hosting sunucusuna transfer ederek, web sitenizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

FTP kullanımı için pek çok uygulama bulunmaktadır. En çok tercih edilen FTP programları şunlardır;

1- FileZilla FTP Programı

FileZilla, FTP programları arasında en popüler olanıdır. Ücretsiz ve tamamen açık kaynaklı olan FileZilla FTP programı Windows, Linux ve MAC işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışır. FileZilla kullanımı kolay, Türkçe arayüze sahip ve tamamen ücretsiz bir uygulamadır.

FileZilla’ya bağlantı kurduğunuzda, bilgisayarınızda bulunan dosyaları sürükle-bırak mantığı ile FTP alanınıza yükleyebilirsiniz. Transfer edilen, hata oluşan, beklemede olan dosya adetleri görebilir, transfer edilemeyen dosyalar için kolayca yeniden yükleme komutu verebilirsiniz.

2- CyberDuck FTP

CyberDuck, FTP, SFTP, WebDAV, S3, OpenStack, Azure, OneDrive ve Google Drive destei olan, MAC ve Windows işletim sistemleri üzerinde kullanılabilen, dosya transfer ve depolama programıdır.

CyberDuck ile bilgisayarınızdaki bir dosyayı URL oluşturarak paylaşabilirsiniz. Mevcut içeriklerinizi bulut uygulamalarına dağıtabilirsiniz.

CyberDuck ücretli bir FTP programıdır. Türkçe arayüzü sahiptir.

3- FireFTP Programı

FireFTP, diğer FTP programları gibi uygulama olarak değil, Mozilla FireFox tarayıcısı üzerinde eklenti olarak çalışmaktadır. Bu da ekstra bir uygulama açmaya gerek kalmadan, tarayıcınız üzerinden dosya paylaşımı ve transferi yapabilmenize imkan sağlamaktadır.

FireFTP, Windows ve MAC ile tamamen uyumlu olarak çalışan ücretsiz bir FTP programıdır.

Bir cevap yazın