in ,

Fiziksel Sunucu Nedir? Dedicated Server Kiralama

Donanım paylaşımına ihtiyaç duymadan özel sunucu satışı yapan firmalardan kiralanabilecek olan fiziksel sunucu, sanal sunuculardan çok daha farklı çalışma prensibine sahiptir. “Fiziksel sunucu nedir” sorusuna yanıt arayanlar, aslında uygun hosting firması arayışına da girerler. Çünkü fiziksel sunucular, tamamen hosting firmaları aracılığı ile yönetilen donanımlar sayesinde web sitesi sahiplerine ulaştırılır.

dedicated-server-kiralama

Fiziksel sunucu için hosting paketi satın alındığında, bağlı olunan sunucuya diğer pek çok site de bağlı olacaktır. Böylelikle sunucuya bağlı olan diğer web sitelerinin sayısı arttıkça, birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Böyle durumlarda çalışılan hosting firması ile iletişime geçilmeli ve çok daha profesyonel bir fiziksel sunucu seçimi yapılmalıdır. 

Fiziksel Sunucu Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel sunucu, istemci adı verilen başka bir bilgisayar programı tarafından yapılan ve tüm isteklere cevap verebilen bir bilgisayardır. Sunucular, bilgileri istemcilere gönderen sistemin bir parçası olarak çalışır. Böylece sunucunun amacı, kaynakları ve bilgiyi sağlamaktır. Diğer bir deyişle, milyonlarca sunucu dünyanın her yerinde internete bağlı olarak hiç durmadan çalışır.

Dedicated server olarak da bilinen fiziksel sunucu, temelde bir bilgisayar ağının isteklerini ve hizmetlerini yönetmekle görevli farklı bir bilgisayardır. Örnek vermek gerekirse, bazı ağlarda kullanılan bilgisayarların yazıcı kaynakları yönetmek ve bilgisayarın iletişimlerini kontrol etmek için fiziksel sunucular kullanılır. Buradan hareketle, aslında tüm internetin sunucu – istemci trafiği modelinden oluştuğu söylenebilir. 

dedicated-server-nedir

Ancak bazı durumlarda, bilgisayar ağlarını yönetmek için web server yerine sunucu görevlerini yapan başka bir bilgisayar da tahsis edilerek, bu bilgisayarın server gibi çalıştırıldığı da görülür. Sunucu (server) ile bilinen bir masa üstü bilgisayar arasındaki en önemli farklar, sunucuların bünyesindeki kullanılan işletim sistemi özellikleri ile 7/24 durmaksızın hizmet verecek donanıma sahip olmalıdır.

Fiziksel Sunucu Nasıl Çalışır?

Bazı sunucular sadece kendisine özel tanımlanan görevler için kullanılır. Örneğin, bir program sunucusu web sitesi barındırma işi için kullanılabilir. Diğer bir deyişle, ağ kullanıcıları bu bilgisayar programına ait kopya veriyi bilgisayara yüklemeye gerek kalmadan çalıştırarak da kullanabilir. Böylece web sunucuları, web sitesini kolayca host edebilir.

dedicated-sunucu-nedir

Dosya sunucuları ise dosyalar ile ait oldukları klasörleri bir ağ içerisinde paylaşır. Böylece fiziksel sunucular sürekli olarak hizmet verirler ve hiç bir sebeple kapatılamazlar. Kapatılan sunucular sistemde direkt olarak hizmet dışı pozisyona geçeceği için, firmaların ve ağdaki diğer kullanıcıların da büyük problem yaşamasına neden olur.

Fiziksel sunucu olarak bilinen dedike sunucu sistemi hem yazılımsal, hem de donanımsal kapasiteleri sayesinde kullanıldıkları ağlarda şu görevlerin tamamını yapabilir:

 • Yedekleme ve geri yüklemeler
 • DNS barındırma hizmeti
 • Yazılım kurulumu ve yapılandırması
 • Uygulama güncellemeleri
 • İşletim sistemi güncellemeleri
 • Sunucu izleme
 • SNMP donanım izleme
 • Güvenlik duvarı hizmetleri
 • Anti-spam ve antivirüs güncellemeleri
 • Güvenlik denetimleri
 • DDos koruma ve hafifletme
 • Olağanüstü durum kurtarma
 • Performans ayarı
 • Programlama danışmanlığı
dedike-server-kiralama

Dedicated Server (Fiziksel Sunucu) Donanımları

Dedicated server sistemleri aslında evlerdeki bilgisayarlar ile aynı mantıkta çalışır. Ancak birtakım teknik özellikleri ile bu bilgisayarlara göre çok daha güçlüdür. Bu güçlerini de sahip oldukları sunucu donanımları ile kapasitelerine borçludurlar. Dedicated sunucularda işlemleri en çok etkileyen parçaları önem sırasına göre açıklamak gerekirse şu şekilde belirtilebilir:

1. İşlemci – CPU

Merkezi İşlem Birimi olarak bilinen CPU’lar günümüzde kullanılan tablet, lap top, akıllı telefon ve hatta oyun konsolu gibi pek çok teknolojik cihazın çekirdeğini oluşturur. Temel işlemlerin yapıldığı işlemci birimleri, fiziksel sunucu için de son derece önemlidir. Öyle ki fiziksel sunucu sitemindeki bütün aritmetik işlemler ile yazılım çalıştırmaları işlemci tarafından yapılır.

dedike-sunucu-nedir

İşlemci, kiralık sunucu barındırma servisine gelen sorgu sayısı ile doğru orantılı şekilde artan işlem sayısını çalıştıran birimdir. Eğer bir sunucuya dakikada 20000 sorgu yani ziyaret geliyorsa, her bir ziyaret için web sitesinde ortalama 20 farklı işlem ve bu işlemleri gerçekleştirecek binlerce kod çalıştırılır. Yani tüm kullanıcıların her dakika yaptığı farklı işlemlerin tamamı CPU üzerinde çalıştırılır.

2. RAM – Bellek

Dedicated sunucunun en önemli bir diğer donanım elemanı RAM yani bellektir. İşlemci ile sıkı ilişki içerisinde olan RAM, sunucunun hafızasındaki bilgileri sabit disk üzerinden kullanıcıya ulaştırmak ile görevlidir. Böylece dedike sunucunun donanımı üzerindeki RAM kapasitesi ne kadar büyükse, o kadar çok ziyaretçiye ait işlem gerçekleştirilir.

Web sitesine tıklayan her kullanıcı için işlemci ayrı bir zincir kurarak, talep edilen bu işlemleri RAM üzerinde depolar. Eğer işlemci üzerinde yeterli depo alanı sunulmaz ise RAM bellek tükendiğinde HDD üzerinde depolama yapar. Bu da işlemlerin süresini uzatır ve web sitesinin sayfalarının açılma hızını düşürür.

fiziksel-sunucu-donanimlari

3. Sabit Disk – HDD

Sunucu sistemi üzerinde önemli bir öge olan sabit disk, fiziksel sunucu üzerinde bulunan web sitelerine ait görsel, video, müzik, resim, dosya gibi pek çok şeyi saklamakla görevlidir. Aslında internet üzerinden bir video izlenmek istendiğinde, aslında fiziksel sunucu içerisindeki bir klasörde bulunan video açılmak isteniyor gibi düşünülebilir.

4. Ethernet Kartı

Fiziksel sunucunun sahip olduğu bir diğer öge Ethernet kartıdır. Ethernet kartı, fiziksel sunucu ile dış ortamı birbirine bağlayan kart sistemi olarak tanımlanır. Fiziksel sunucu bir hayli güçlü bir donanıma sahip olunsa bile sağlam bir ethernet kart ile desteklenmezse, sistemde yavaşlamalar hatta tıkanmalar bile meydana gelebilir.

fiziksel-sunucu-kiralama

5. Ana Kart

Fiziksel sunucu üzerindeki belki de en önemli öge olarak ana kart tanımlanabilir. Basitçe açıklamak gerekirse, sunucu üzerindeki tüm donanımların birbirine bağlı olduğu cihaza ana kart denir. âdeta bir kontrol ünitesi konumunda olan ana kart, temelde işlemci, bellek ve sürücü üzerindeki bilgilerin birbirleri ile transferini sağlar.

Fiziksel Sunucu Seçimi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin güvenli ve sorunsuz bir şekilde internet üzerinde varlığına devam edebilmesi için sunucu seçimi çok önemli bir konudur. İlerleyen zamanda yaşanması muhtemel alt yapı sorunları, donanımsal sıkıntılar hizmette kesintiye neden olabilir. Böyle durumlarda maddi zararların yanı sıra geri dönüşü olmayan veri kayıpları dahi yaşanabilir.

Fiziksel sunucu tercih edilirken dikkat edeceğiniz bazı kriterler ile mantıklı bir karar verebilirsiniz. Bunun için fiziksel sunucu tavsiye edebilecek yakın çevrenizden birilerine danışabilir ya da server fiyatları nispeten yüksek olsa da kaliteli bir fiziksel sunucu firması tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şu şekildedir:

1. Sunucunun veri merkezi: Özellikle kurumsal web siteleri için veri merkezi seçimi son derece önemlidir. Verilerin güvenliği ve her an erişilebilir olması, ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesi açısından güven verici olacaktır.

fiziksel-sunucu-nedir

2. Kontrol paneli seçenekleri: Fiziksel sunucu firması tercih ederken, güvenilirlik ve yüksek performansın yanı sıra kontrol süreçleri de önemlidir. Satın alınacak olan sunucu hizmetinin yönetiminin kolay şekilde yapılması için dünya genelinde tercih edilen Plesk Panel ya da cPanel kullanılabilir.

3. SSD sunucular: Günümüzün okuma ve yazma hızı açısından en gelişmiş donanımı SSD’lerdir. Sabit diskler çeşidine göre 4000 ila 15000 devir arasında dönebilir ve sıcaklığı 70 dereceye çıkabilir. Isınma sonucu deformasyon uğrayabilen bu donanımlar arıza verebilir.

2 Comments

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.