You are currently viewing Facebook Bussiness Nedir?

Facebook Bussiness Nedir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Facebook Business Manager ya da kısa adıyla FBM, reklamverenlerin platform üzerinden gerçekleştirmekte oldukları çevrim içi pazarlama aktivitelerini tek bir noktadan kontrol edebilmelerine olanak tanıyor. Kullanım kolaylığı ile öne çıkan yönetim aracı, hem farklı boyutlardaki işletmelere hem de ajanslara esnek raporlama imkânı sağlarken güvenlik ve kampanya optimizasyonu gibi konularda da ihtiyaca uygun çözümler geliştirilebilmelerini mümkün kılıyor.

facebook-business-nedir

Facebook Business’a Nasıl Giriş Yapılır?

Business Manager’ı kullanabilmeniz için öncelikli olarak standart Facebook işletme hesabına sahip olmanız gerekiyor. Eğer bir hesabınız varsa doğrudan https://business.facebook.com adresine gidip kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak yönetim aracının arayüzüne giriş yapabilirsiniz. İlk defa Facebook Business kullanacak iletişim ve bilişim uzmanları ise ancak işletme sayfası oluşturduktan sonra aracın beraberinde getirdiği avantajlardan yararlanabiliyor.

FBM hesabı oluşturma sürecinin ilk basamağını, temel bilgilerin eklenmesi oluşturuyor. İşletme ve hesap adını, kendi adınızı ve iş yerinde kullandığınız e-posta adresini ilgili kutucuklara yazdıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Sürecin sonraki aşamasında ise Business Manager aracılığıyla yöneteceğiniz hesapları ekleyebilirsiniz. Bu aşamada ayrıca yeni bir sayfa oluşturabilir, başka birinin sayfasını eklemek için izin talebinde bulunabilirsiniz.

Facebook_Business_yonetimi

Reklam yönetim aracına sayfa ve reklam hesabı ekledikten sonraysa yönetici bilgilerinin girişine sıra geliyor. Bu aşamanın ardından ödeme yönteminin seçimi yapılıyor. Türkiye özelinde en pratik ödeme yöntemi olarak kredi kartı öne çıkıyor. Dilerseniz PayPal ya da Facebook’un önerdiği diğer yöntemleri kullanarak da reklam bütçenize aktarım yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz reklam kuponlarını, yine aynı sayfa aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Yönetim aracının avantajlarından yararlanmak için işletme sayfası oluştururken sıra saat ve para birimi seçimine geldiğinde ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü hesap yöneticisinin, bu alanlarla ilgili yalnızca bir defa seçim yapma hakkı bulunuyor. Bir defa onay verildikten sonraysa kesinlikle değişiklik yapılamıyor. Ayrıca FBM hesabında bir kişiye yetki vermenin yolu, önce arkadaş listesine eklemekten geçiyor.

Facebook Business Reklam Modelleri Nelerdir?

Facebook Business Manager aracılığıyla yönetebileceğiniz birçok farklı reklam modeli bulunuyor. Her bir model, görünüm özellikleri ve gösterilecekleri alan olmak üzere iki farklı ana bileşenden oluşuyor.  Business Manager ile hazırlayacağınız reklamları, Facebook dışında Instagram ve Messenger’da yayınlayabilirsiniz. Böylece markanızın, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz.

facebook-business-manager

En temel format konumundaki görsel reklamlar ile müşterilerinize mesajınızı doğrudan iletebilirsiniz. Daha detaylı bilgilendirme yapmak ve ilgi seviyesini artırmak için video reklamlara yönelebilirsiniz. Hatta döngü adı verilen formatı kullanarak birbiri ile ilişkili görsellerden veya videolardan oluşan etkileyici hikâyeler yaratabilirsiniz. Eğer amacınız potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi keşfetmelerini sağlamaksa, koleksiyon deneyimi ile etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Tanıtmak istediğiniz ürün sayısı fazlaysa, bu durumda her biri için ayrı ayrı kampanyalar yürütmek yerine dinamik reklam modelini tercih edebilirsiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi özellikleri temel alarak konumlandırabileceğiniz dinamik reklamlar sayesinde Facebook ve Instagram’ı ziyaret eden ya da Messenger’ı kullanan hedef kitlenize ürün tavsiyelerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz hazırladığınız reklamları, Audience Network adı verilen ve Facebook’a oranla 8 kat daha fazla dönüşüm oranına sahip ağda da yayımlayabilirsiniz. Üstelik tüm Audience Network reklam modelleri diğer formatlarla aynı yayım ve ölçüm sistemlerini kullanıyor. Ayrıca hedefleme ve açık artırma gibi konularda da ekstra uğraş gerektirmiyorlar.

facebook-business-reklam-yonetimi

Audience Network reklamlarının gösterimi, yüksek kaliteye sahip binlerce mobil uygulama aracılığıyla yapılıyor. Marka bilinirliği oluşturmak, erişim ve etkileşim oranlarını artırmak gibi amaçları olan reklamverenler için ideal olan bu reklam modelinin, 4 farklı versiyonu bulunuyor. Hedeflerinize kolayca ulaşmak için platforma özel ya da ödüllü video reklamlar oluşturabilir, reklam bandı ve ara gibi seçenekler arasında tercihinizi yapabilirsiniz.

Facebook Business Özellikleri Nelerdir?

Facebook Business, tıpkı reklam modelleri gibi özellikleriyle de her seviyeden kullanıcının işini bir hayli kolaylaştırıyor. Bu özelliklerin başında ise ücretsiz olması geliyor. Reklam yönetim aracını herhangi bir ücret ödemeden sınırsız ve tüm fonksiyonlarından yararlanarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede de online reklam bütçenizden çok daha efektif biçimde yararlanma olanağı elde edebilirsiniz.

Facebook Business Manager, aynı zamanda reklamverenlere oldukça geniş sayılabilecek raporlama imkânı sunuyor. Eskiden maksimum 28 gün ile sınırlı olan raporlar, reklam yönetim aracının kullanıma açılmasıyla beraber süre kısıtlaması olmadan geniş zaman aralığına yayılacak şekilde kullanılabiliyor. Ancak yine de analiz araçlarına yönelik en efektif kullanım şekli olarak raporları günlük, haftalık ve aylık kategorilendirme öne çıkıyor.

Facebook-Bussiness-reklamlari

Yönetim aracıyla elde edeceğiniz raporları kullanarak, reklam kampanyalarınızı hedefleriniz doğrultusuna kolayca optimize edebilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlerken yaş aralığı, meslek, cinsiyet gibi kıstaslara ek olarak coğrafi konumlama seçimi yapabilirsiniz. Böylece klasik pazarlama yöntemlerinin aksine ürün ve hizmetlerinizi dünyanın dört bir yanında tanıtma özgürlüğüne kavuşabilirsiniz. Üstelik bu seçimleri yaparken bütçeniz üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.

Facebook Business’ın özellikleri arasında ayrıca çoklu kullanıcı desteği bulunuyor. Yönetim aracının bu özelliği, pazarlama ekibine sahip işletmelerin üçüncü parti yazılımlara olan gereksinimlerini ortadan kaldırıyor. Yetkilendireceğiniz her bir personel için farklı izinler, paylaşım ve erişim hakları tanımlayabilirsiniz. Facebook Business Manager, bu yönüyle ajanslar için de en ideal reklam yönetim çözümlerinin başında geliyor.

Sayfa trafiğini artırmaktan ürün satış grafiğini yükseltmeye kadar birçok faydası olan FBM aracılığıyla kolayca bütünleşik kampanyalar oluşturabilirsiniz. Yani dilerseniz Facebook ve Instagram’da ayrı ayrı reklam açmak yerine tek bir kampanya çatısı altında tanıtım faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz. Bu sayede hem yönetimsel açıdan avantaj sağlar hem de markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi çok daha geniş kitlelere tanıtma fırsatı yakalamış olursunuz.

Facebook_Business_yonetimi

Facebook Business Neden Kullanılmalı?

FBM sayesinde yayımladığınız reklamları istediğiniz zaman kontrol edebilir, raporlama araçlarını kullanarak mevcut durumunuz ile hedefleriniz arasında karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Üstelik bunların hepsini, herhangi bir ekibe ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz. Ekstra personel çalıştırmanın beraberinde getireceği maddi yüke katlanma durumunda olmayacağınız için de çok daha düşük pazarlama bütçesiyle beklentilerinizin oldukça üzerinde sonuçlar alabilirsiniz.

Yönetim aracı, tanıtım harcamalarını belirli bir seviyenin altında tutma avantajı dışında fiziksel sınırları da ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla işletmeler, klasik tarzdaki ticari faaliyetlere bağlı kalma zorunluluğunu rahatça üzerlerinden atabiliyor. Bir mağaza ya da irtibat ofisi kurarak, aracılarla çalışarak zaman ve para kaybetmek yerine Facebook Business Manager üzerinden reklam kampanyaları oluşturarak doğrudan tüketici ile iletişime geçebilirsiniz.

Facebook Business

Üstelik tüm bunları yaparken güvenlik konusundaki tüm endişelerinizi geride bırakabilirsiniz. Güvenlik Merkezi vasıtasıyla iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini aktif hale getirip kötü niyetli kişilerin hesaplarınıza erişme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Hatta son üç ayda aktif olmayan kişileri kolayca belirleyebilir, doğrulama durumu ile işletme bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. FBM, ödeme sistemleri bakımından da üst düzey güvenlik seviyesiyle dikkat çekiyor.

Eğer teknik hatayla karşılaşma olasılığının ortalamanın bir hayli altında olduğu bir çevrim içi reklam yönetim aracı arıyorsanız, gönül rahatlığıyla Facebook Business Manager’a yönelebilirsiniz. Zira araç, standart reklam yönetim arayüzü ile kıyaslandığında minimum düzeyde hata ihtimalini bünyesinde barındırıyor. Nadiren meydana gelen sorunlarda ise Yardım Merkezi üzerinden çözüm yollarına kavuşmak yalnızca birkaç dakika sürüyor.

Bir cevap yazın