You are currently viewing En Popüler WordPress Eklentileri – 2020

En Popüler WordPress Eklentileri – 2020

Kullanıcı sayısı her geçen artan WordPress, en çok kullanılan web site altyapılarından biri olarak ön plana çıkar. WordPress’in bu kadar tercih edilmesinin nedeni, kod yazmaya gerek olmadan web sitenizi özelleştirmenize olanak vermesidir. Web sitenize dilediğiniz özellikleri kolaylıkla eklemenizi sağlayan hazır kod parçaları ise WordPress eklentileri olarak isimlendirilir. Gelin WordPress eklentilerinin detaylarına birlikte bakalım.

wordpress-eklentileri

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress eklentisi, web sitenize eklemek istediğiniz işlevleri veya özellikleri içeren kod parçacıklarıdır. WordPress eklentisi aynı zamanda ¨WordPress plugin¨ olarak da isimlendirilir. WordPress içerisinde bulunan eklentiler, ücretsiz ve ücretli eklentiler olarak ikiye ayrılır. İhtiyacınız olan özelliği sağlayan eklentiyi hızlıca web sitenize entegre edebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

WP Eklentileri Ne İşe Yarar?

WP eklentileri, birçok farklı işlemi kolaylıkla yerine getirmenize yardımcı olur. WP eklentileri sayesinde web sitenizin işlevselliğini konseptine uygun bir şekilde artırabilirsiniz. Ayrıca sitenizi özelleştirerek ziyaretçileriniz daha iyi bir deneyim yaşamasını ve sitede daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli eklentileri yükleyerek sitenizin güvenliğini artırabilir, yetkisiz girişlerin ve güvenlik ihlallerinin önüne geçebilirsiniz.

wp-eklentileri

WP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress eklenti kurulumu iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden ilki WordPress kütüphanesinde bulunan eklentilerin kurulumudur. Kütüphaneden yeni bir eklenti yüklemek için “Eklentiler” bölümünden “Yeni Ekle” adımını izleyerek kütüphaneye ulaşın. Yüklemek istediğiniz eklentinin adını aratın. Eklentiyi bulduktan sonra ¨hemen yükle¨ seçeneğini tıklayın. Daha sonra “etkinleştir” seçeneğine tıklayarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

WordPress eklenti kurulumu yaparken kullanılan diğer yöntem ise ücretli olarak temin edilen veya kütüphanede yer almayan eklentilerin yüklenmesidir. Bu metodu uygulamak için admin paneline giriş yaptıktan sonra “Eklentiler>Yeni Ekle>Eklenti Yükle” yolunu izleyin. Ardından eklentinin bulunduğu .zip uzantılı dosyayı bilgisayarınızda bulun ve WordPress’e yükleyin. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Eklentiler>Yüklü Eklentiler” sekmesine tıklayarak yeni yüklediğiniz eklentiyi etkinleştirin.

populer-wordpress-eklentileri

En Popüler WordPress Eklentileri

İncelediğimiz WordPress eklentileri, web site sahiplerinin ve web site geliştiricilerinin kullanması gereken en verimli eklentiler arasında yer alır. Oldukça popüler olan bu eklentiler arasından gereksinimlerinizi karşılayanları hemen yükleyerek web sitenizi daha etkin, güvenli ve fonksiyonel hale getirebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz en popüler WordPress eklentileri:

 • WooCommerce

WooCommerce, e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez eklentilerinden birisidir. Eklenti sayesinde çevrim içi mağaza kurarak satmak istediğiniz fiziksel veya dijital ürünleri müşterilerinizle buluşturabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolay olan WooCommerce, müşterilerinizin farklı ödeme yöntemleriyle işlem yapmasına olanak tanır. Diğer eklentiler ve uzantılar ile entegre bir şekilde çalışabilen WooCommerce, WordPress sitesi üzerinden servis veya ürün satmak isteyen tüm site sahipleri tarafından kullanılabilir.

WooCommerce-wp-eklentisi
 • Yoast SEO

Yoast SEO, en iyi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) eklentileri arasında yer alır. Yoast SEO, arama motorları için optimize edilmiş içerikler yayınlamanıza yardımcı olur. Eklenti sayesinde hazırladığınız bir içeriğin SEO kalitesini yayınlamadan önce görebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Popüler arama motorlarında üst sıralara yerleşecek içerikler hazırlamak isteyen site sahipleri ve içerik yazarları tarafından kullanılabilir.

 • Jetpack

Jetpack birçok farklı işlemi bir arada yapmanıza imkân tanıyan bir eklentidir. Jetpack sayesinde sitenizin performansını yakından takip edebilir, çevrimiçi trafiğinizi artırmak için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Jetpack web sitenizi daha güvenli hale getirmenize de katkı sağlar. Bununla birlikte sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla gelişmiş yorum sistemi ve sosyal medya paylaşımları ile daha iyi etkileşim sağlamanıza olanak verir.

 • W3 Total Cache

Yüklenme süresi uzun olan web sitelerin trafikleri ve satışları bu durumdan olumsuz etkilenir. W3 Total Cache, sitenizin yavaş açılma sorununa çözüm sunar. Eklenti, sitenizde yer alan sayfaların bir sürümünü ziyaretçilerin kullandıkları bilgisayarlara kaydeder. Bu sayede kullanıcının sonraki ziyaretlerinde siteniz daha hızlı yüklenir. Mobil kullanımın artmasıyla önemi artan eklenti, sitesini hızlandırmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

 • Contact Form 7

İletişim formları, kullanıcılarınız ile etkileşim halinde olmanın önemli bir yoludur. Contact Form 7, bu kapsamda ortaya çıkan gereksinimi karşılayan popüler bir eklentidir. Eklentiyi yükleyerek sitenize birden fazla form ekleyebilir, eklediğiniz formları dilediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Contact Form 7 eklentisi, birden fazla iletişim formunu yönetmenize imkân tanır. Eklenti sayesinde güvenliğinizden ödün vermenize de gerek kalmaz.

Contact-Form-7-wp-eklentisi
 • Imagify Image Optimizer

Büyük boyutlu resimler, web sitelerinin yavaş yüklenmesinin en büyük nedenleri arasında yer alır. Imagify Image Optimizer, otomatik olarak ortam kitaplığınızda bulunan tüm görüntüleri optimize eder. Bu işlem sonucunda azalan sayfa boyutları, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sıkıştırma işlemini üç farklı algoritma ile yapan eklenti, özellikle görsel ağırlıklı site sahipleri tarafından kullanılabilir.

 • Broken Link Checker

Eğer web sitenizde bozuk ve eksik bağlantı fazlaysa, bu durum arama motorlarındaki görünürlüğünüzü olumsuz etkiler. Broken Link Checker, web sitenizdeki 404 hatasına sebep olabilecek bağlantıları araştırır. Bulduğu sorunlu bağlantıları bir rapor halinde yönetici panelinizde görmenizi sağlar. Bu sayede problemli bağlantıları kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Web sitesini optimize ederek arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek isteyen kullanıcılar için tavsiye edilir.

 • WPTouch

Akıllı telefon kullananların sayısının her geçen gün artması, web sitelerin mobil uyumlu olmasını zorunlu kılar. WPtouch, WordPress kullanarak hazırladığınız web sitenizi mobil ziyaretçiler için uyumlu hale getirir. Eklentinin otomatik olarak gerçekleştirdiği bu işlem sayesinde siteniz hızlanır ve kullanıcı dostu hale gelir. WPTouch, web sitesi mobil uyumlu olmayan tüm site sahiplerinin kullanması gereken bir eklentidir.

 • Slider Revolution

Web sitesine sadece metin, video ve resim yerleştirmek, ziyaretçi çekmek için yeterli değildir. Fikirlerinizi veya anlatmak istediklerinizi nasıl görselleştirdiğiniz oldukça önemlidir. Slider Revolution kitaplığında bulunan hazır şablonlar, görseller, yazı tipleri ve farklı formattaki nesneler, dikkat çekici slider’lar oluşturmanıza yardımcı olur. Etkileyici ve modern bir web sitesine sahip olmak isteyen herkes Slider Revolution eklentisini kullanılabilir.

 • Google Analytics Dashboard For WP (GADWP)

GADWP, Google Analytics istatistikleri ile birlikte web sitenizdeki her içerik için performans analizi sunan bir eklentidir. Eklentinin hazırladığı anlık analiz sayesinde web sitenizin trafiğini detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. Hedef kitlesi hakkında ayrıntılı bilgi edinerek web sitelerinin dönüşüm oranını artırmak isteyen SEO uzmanları ve dijital pazarlama uzmanları tarafından sık olarak tercih edilen bir eklentidir.

 • Sucuri

Web sitenizin saldırıya uğraması durumunda içeriklerinizin tamamı silinebilir, müşterilerinize ait veriler çalınabilir veya siteniz aracılığı ile ziyaretçilerinize kötü amaçlı yazılımlar yayılabilir. Sucuri ile web sitenizin güvenlik seviyesini artırabilirsiniz. Sucuri, sitenize yapılan tüm girişleri ve başarısız oturum açma işlemlerini günlüğe kaydeder. Dosyalarınızdaki değişiklikleri algılar ve kötü amaçlı yazılımları tespit eder.

wp-eklenti
 • Easy Social Share Buttons

Web site trafiğini artırmanın en etkili yöntemlerinden biri de sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Bu kapsamda web sitenizin en popüler sosyal medya platformları ile bağlantılı olması gerekir. Easy Social Share Buttons, sitenize gelen ziyaretçilerin beğendikleri yazı, ürün ve haber gibi içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmasına imkân tanır.

 • All-in-One WP Migration

Web sitenizi farklı bir hosting sağlayıcısına taşımak istediğinizde hızlı bir taşıma eklentisi ihtiyacı ortaya çıkar. All-in-One WP Migration, web sitenizde bulunan tüm içeriğin indirilmesi ve başka bir konuma taşınması için gerekli olan tüm işlemleri herhangi bir teknik bilgiye gereksinim duymadan yapmanızı sağlar. Eklenti, site yedekleme faaliyetini parçalar halinde gerçekleştirdiğinden, büyük web sitelerin taşınması sırasında da kullanılabilir.

Bir cevap yazın