You are currently viewing En Popüler Maps Uygulamaları | Google ve Yandex Maps

En Popüler Maps Uygulamaları | Google ve Yandex Maps

Teknoloji sayesinde, hayatımızı çok daha kolaylaştıran uygulamaların arttığına tanıklık ediyoruz. Özellikle son yıllarda işlevselliği oldukça fazla artırılan kişisel uygulamaların birçoğu, adeta günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Buna verilecek en güzel örnek ise araç sahiplerinin her gün kullandıkları maps uygulamaları. Ülkemizde çok bilinen ve kullanılan iki temel uygulama Google Maps ve Yandex Maps.

google-ve-yandex-maps

Google Maps dünya devi Google tarafından geliştirilen bir ileri seviye navigasyon uygulaması. Yine teknoloji denilince akla ilk gelen ülkelerden olan Rusya’nın geliştirdiği Yandex Maps ise bir diğer alternatif. Sürekli geliştirilen ve her geçen gün yeni özelliklerine tanıklık ettiğimiz bu iki uygulamanın aslında bilinmeyen çok özelliği var. “Maps nedir?” diye soranlar için bu sorulara verilecek en ilgi çekici cevaplar, navigasyon uygulamalarının birbirinden kullanışlı özellikleri olsa gerek…

Google Maps

Google Maps uygulamasını sadece bir navigasyon uygulaması gibi düşünmek imkansız. Öyle ki sadece gidilecek rotanın ve yol bilgisinin oluşturulmasından çok daha farklı özellikleri adeta hayat kurtarıcı nitelikte. Acil nakit ihtiyacınız için yakınlarda bir ATM mi arıyorsunuz ya da acıktığınız için şık bir restoran mı? Bu soruların tamamına Google Maps özellikleri sayesinde hemen cevap almanız mümkün.

google-maps-nedir

1. Birden Çok Konum Ekleyebilme Özelliği

Google Maps‘in genellikle mobil cihazlarda daha çok kullandığı bilindiğinden, birden fazla hedef ekleme özelliği eklenmiştir. Uygulama içerisinden başlangıç ve hedef noktanızı girdiğinizde, sağ üst köşedeki iç noktayı tıklarsanız, ekstra “durak ekle” seçeneğini görebilirsiniz. Böylece yol üzerinde başka duraklar da ekleyebilmeniz mümkün olur.

2. Çevrimdışı Kullanım

Yakınlarınızda Wi-Fi ağı ya da mobil erişim yok mu? Belki de internet kullanımının pahalı olduğu bir ülkede yol haritasına ihtiyacınız var. Hiç dert değil; Google Maps böyle bir sorunu çözmek için en ihtiyaç duyduğunuz anlarda dahi yardımınıza koşuyor. Uygulamanın dilediğiniz yerde çevrimdışı kullanılabilir özelliği de bulunmaktadır.

Offline destek sayesinde gitmek istediğiniz yerin haritasını öncesinden indirebilir, yine uygulama üzerinden kolayca kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gitmek istediğiniz yeri bulmak ve ekranın altına dokunmak. Açılan pencerede, “bu haritayı indir” seçeneğine tıkladığınızda, o bölgedeki tüm işletmeler ve yol tarifleri gibi tüm bilgiler parmaklarınızın ucunda olacak.

3. İki Lokasyon Arasında Mesafe Ölçme

Google Maps‘i masaüstünde kullanırken, dünya üzerindeki herhangi iki lokasyon arasındaki mesafe ölçebileceğinizi biliyor muydunuz? Uygulamaya girerek sağ tıklama yaptığınızda “mesafe ölç” seçeneğini tıklayın. Harita üzerinde nokta şeklinde görünen araç sayesinde, haritada başka bir alana tıkladığınızda her iki nokta arasındaki mesafe hemen hesaplanacaktır.

4. Google Maps Geçmişini Görüntüleme

Google’in her geçen gün geliştirdiği iş modeli, dijital hizmetler alanındaki tahtını koruyor. Buna Google Maps’i de ekleyen şirket daha önceki dijital etkinliklerinizin ayrıntılı kayıtlarını tutmayı da ihmal etmiyor. Eğer mobil konum verilerinizin kayıt edilmesine izin vermişseniz, ayrıntılı online günlüğe ulaşmak için, “myactivity.google.com” adresine tıklayabilirsiniz. En üst kısımda yer alan arama çubuğunun altında “tarihe ve ürüne göre filtrele” butonuna tıkladığınızda, arama yapacağınız pop-up sekmesini göreceksiniz.

google-maps-ozellikleri

Geçmişte yaptığınız aramaları görüntülemek isterseniz, “Haritalar” alanının yanındaki kutucuğu ve sonrasında da ekranın üst kısmında yer alan büyüteç simgesini tıklamalısınız. Tüm geçmiş arama sorgularınız bu kısımda görülecektir. Bu özelliği masaüstü uygulamasında görebileceğiniz gibi, mobil cihazlarda da açabilirsiniz. Dilerseniz geçmişe ait kayıtlarınızı yine aynı sayfa üzerinden silebilirsiniz.

5. Sokak Görünümü ve Anahtar Komutları

Google Maps‘in sokak görünümü seçeneğini bilmeyen kalmamıştır herhalde. Aradığınız alan içerisinde sokak görünümlerine kadar gösteren Google Maps‘i eğer masaüstü cihazınızda kullanıyorsanız, mouse kullanmaya hiç ihtiyacınız yok. Klavyenizde yer alan birtakım tuşlar ile sokakta gezinti yapabilirsiniz.

google-maps-sokak-gorunumu

Buna göre; + / – tuşları yakınlaştırma ve uzaklaştırma, yukarı / aşağı ok tuşları ileri ve geri hareketi, sağ / sol ok tuşları sağ ve sola dönmeyi, W ve S tuşları ile ileri / geri gitmeyi sağlamaktadır. Eğer aynı sokakları sürekli kullanıyorsanız, Google Maps tarafından desteklenen kameralar ve uygulamalar ile kendinize ait sokak görünümü görsellerini oluşturabilir ve uygulamaya yükleyebilirsiniz.

6. Canlı Trafik Verileri

Araç sürücülerinin belki de en favori özelliklerinden biri de canlı trafik verileri. Gideceğiniz rota üzerindeki canlı trafik verilerini görmek için uygulamadaki “Trafik” bağlantısını tıklayabilirsiniz. Alt bölümde açılan renkli kalıplar size belirli bir gün ve saatte beklenen trafik yoğunluğuna ait skalayı göstermektedir. Bu alandaki “Canlı trafik” ve “Normal trafik” verileri sayesinde anlık verileri izleyebilirsiniz.

Yandex Maps

Sıklıkla kullanılan navigasyon uygulamalarından bir diğeri ise Yandex Maps’tir. Alternatif yolları bulması konusunda geliştirilen Trafik Sıkışıklığı Endeksi, uygulamanın en beğenilen özellikleri arasında gösteriliyor. Bulunduğunuz konumdan, ulaşmak istediğiniz konum arasındaki trafik durumunu anlık olarak görüntüleyen uygulama, alternatif diğer yolları da göstererek yol durumunu daha da iyileştirmeye çalışıyor. Size de dilediğiniz rotayı seçmek kalıyor.

yandex-navigasyon-ozellikleri

1. 3D Panorama Hizmeti

Çok sevdiğiniz bir ülkenin tüm sokak ve caddelerini tek bir uygulama ile gezmek ister miydiniz? O zaman Yandex Maps‘in birçok lokasyon için 3000’in üzerinde çektiği fotoğraflar ile oluşturduğu panorama özelliğini kullanabilirsiniz. Yüksek çözünürlük ve 360 derecelik açıya sahip görüntüler ile İstanbul’un ya da Berlin’in tüm caddelerini ve sokaklarını oturduğunuz yerden gezmenin keyfini çıkarabileceksiniz. 

2. Boş Park Alanları İzleme

Araç sürücülerinin en büyük sıkıntılarından biri de gittikleri yerlerde boş park yeri bulamamalarıdır. Mevcut sorunu analiz eden Yandex Maps’in en büyük avantajlarından biri de “Park Yeri Asistanı“. Bu özellik sayesinde ulaşılacak lokasyondaki boş park yerlerini kolayca görüntüleyebilirsiniz. Kısa süre önce bilgilerini güncelleyen uygulama, ülkemizdeki büyük şehirlerin park yeri sıkıntısını çözecek gibi görünüyor. Yandex Maps, İstanbul’da 7000; Ankara’da ise 500’e yakın lokasyonda park yeri bilgisi sunuyor.

yandex-navigasyon-park-yeri-asistani

3. Yandex Maps Editor

Kendinize özel bir navigasyon dizayn edebilme fikri harika değil mi? Harita servisini yeniden düzenlemek, istediğiniz yerlere yeni harita çizmek ve mevcut haritanıza yeni objeler ve özellikler eklemek için Yandex Maps Editor‘u hemen deneyin. Bu özelliği ister hobi amacıyla, isterseniz de diğer insanlara bilgileriniz ile yardım etmek için bile kullanabilirsiniz.

4. 3D Haritalama Özelliği

Bir konuma doğru giderken, yolun sağında ve solundaki binaları 3D görerek gitmek istemez miydiniz? O zaman Yandex Maps ile keyifli yolculuklara hazır olun. Rotanızı oluştururken, iki mesafe arasındaki km bilgisini neredeyse tam anlamı ile ölçebilen uygulama, güzergah üzerindeki 3D bina görüntüleri ile nerede olduğunuzdan emin olmanızı sağlıyor.

Birçok temel özelliği aynı olmasına rağmen Google Maps ile Yandex Maps’in birbirinden ayrılan kendine has özelliklerinin temelde amacı aynı: en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak. Her iki uygulama da daha iyiye ulaşabilmek için kendini sürekli olarak güncelliyor. Bu da bizlere gelecek zamanlarda çok daha farklı özellikleri kullanabileceğimizin sinyallerini veriyor.

Bir cevap yazın