You are currently viewing En Kullanışlı Chrome Eklentileri

En Kullanışlı Chrome Eklentileri

İnternet kullanımında en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelen Google Chrome, farklı eklentileri ile daha işlevsel ve kullanışlı bir hale geliyor. İnternette zaman geçirirken ya da işlerinizi yönetirken tarayıcının üst kısmında bulunan bar kısmına Google Chrome eklentileri ekleyerek birçok işi aynı anda yapabilirsiniz.

google-chrome-eklentileri

Kolayca maillerinizi kontrol edebilir, sosyal medya hesaplarınıza erişim sağlayabilir ya da sevdiğiniz uygulamaları kolayca yönetebilirsiniz. Aynı zamanda metin içi kopyalamaları ya da çevirileri daha kolay yapabilir, rahatsız edici reklamları da engelleyebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz en popüler 18 Chrome eklentisi:

Adblocker

chrome-adblock-eklentisi

Değişen ve gelişen reklamcılık sektörü özellikle internette dolaşırken karşımıza çıkan reklamlar ile hayatımızın içerisinde büyük yer kaplıyor. Kimi zaman rahatsız edici olan bu reklamları engellemek ise mümkün. Chrome eklentisi olan Adblocker, internet sayfalarında dolaşırken rahat ve reklamdan arındırılmış bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Her ne kadar reklamcıların sevmediği bir Chrome eklentisi olsa da milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

ZenMate VPN

ZenMate-VPN-eklentisi

Çeşitli yasaklar ve engeller ile erişemediğiniz sitelere erişmenizi sağlayan ZenMate VPN, Chrome içerisinde bulunan en kaliteli ve güncel VPN olarak dikkat çekiyor. Yasaklı sitelere erişim yapabilmenizin yanı sıra göz atma oturumlarınız sırasında bilgilerinizi de güvence altına alan ZenMate, gizlilik ve web güvenliği konusunda benzersiz bir iş ortaya koyuyor. Ayrıca, ücretsiz olarak ömür boyu bir deneyim sağlıyor.

Google Translate

Özellikle eğitim ve iş için bir konu ararken, pek çok yabancı kelime ile karşılaşılıyor. Chrome eklentisi olarak hazırlanmış olan Translate, gezindiğiniz sayfadaki kelimeleri veya cümleleri dilediğiniz dile çevirmenize yardımcı oluyor.

chrome-translate-eklentisi

Bu sayede araştırmalarınızı yaparken daha anlaşılır bir deneyim yaşamanıza ve internette kaliteli zaman geçirmenize imkân sağlıyor. Ayrıca hızlı ve etkili oluşu, zamandan tasarruf sağlamanıza da yardım ediyor. 

WhatsChrome

whatschrome-eklentisi

WhatsApp Web gibi bir çalışma dinamiğine sahip olan WhatsChrome, Whatsapp’taki mesajlaşmalarınızı Chrome üzerinden yapabilmenize olanak veriyor. Masaüstü bildirimlerini etkinleştiren uygulama, gelen mesajlardan anında haberdar olabilmenize, mesaj atabilmenize, fotoğraf, video paylaşabilmenize ve paylaşılan dosyaları kolayca indirebilmenize ortam hazırlıyor. Ayrıca WhatsappWeb‘ten farklı olarak, mesajları silebilme özelliği ve arka planda etkin olarak çalışabilme özelliği gibi ekstra avantajlar da sunuyor.

Mail Checker Plus

Özellikle iş ile ilgili bir eklenti olarak sunulan Mail Checker Plus, Gmail bağlantısı kurarak size gelen mailleri kolayca yönetebilmenize ve görüntüleyebilmenize yardımcı oluyor. Tarayıcınızın sağ üst kısmına küçük bir simge olarak eklenen eklenti, gelen mailleri anında size gösteriyor. Gmaile girmeden maillerinizi görüntüleyebilme imkânı sağlayan uygulama, mailin kimden geldiğini de küçük bir resimle göstererek daha pratik kullanım sunuyor.

Instagram Eklentisi

chrome-instagram-eklentisi

En popüler sosyal ağlardan biri olan Instagram için geliştirilmiş olan Chrome Instagram eklentisi, Instagram’ı kolayca kontrol edebilmenize yardımcı oluyor. Telefonunuza ihtiyaç duymadan rahatça Instagram’a erişmenizi sağlayan eklenti, pratik ve anlaşılır arayüzü ile büyük kolaylık sunuyor. Instagram akışı ve hikayeleri hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlayan eklenti, beğeni ve yorum gibi etkileşimleri de rahatça yapabilmenize imkân veriyor.

Unshorten.Link

Dosya indirmek istediğinizde ya da sosyal ağlarda bir linke tıklamak istediğinizde, linklerin kısaltılmış halleri ile karşılaşıyorsunuz. İşte bu kısaltılmış linklerin virüs ya da zararlı bir uygulama içerip içermediğini gösteren Unshorten.Link eklentisi, internette güvenli bir şekilde gezinebilmenize yardımcı oluyor. Linklerin uzun hallerini görüntülemenizi sağlayan eklenti, zararlı yazılımlara karşı korunaklı bir şekilde internet deneyimi yaşamanıza yardım ediyor. 

AwesomeScreenshot

İnternette dolaşırken gördüğünüz bir sayfanın, fotoğrafın ya da videodan bir kesitin fotoğrafını almanızı sağlayan AwesomeScreenshot, istediğiniz yerin görüntüsünü alabilmenizi sağlıyor. Görüntüyü aldığınız anda yeni bir sekmede açan uygulama, görüntü üzerinde düzenlemeler yapabilmenize de yardım ediyor. Ayrıca sayfanın tamamında ekran görüntüsü almanızı sağlayan eklenti, rahat ve pratik arayüzü sayesinde kolay bir kullanım sunuyor. 

HTTPS Everywhere

HTTPS-Everywhere-eklentisi

İnternette birçok site güvenli protokol ayarları kullanıyor. Ancak yine de bazı sitelerde bu güvenlik önlemleri kolayca aşılabiliyor. İşte sizi internette tamamen güvenli bir hale getirecek olan HTTPS, içerdiği özel güvenlik protokolleriyle özellikle kişisel bilgilerinizle işlem yaptığınız sitelerde büyük kolaylık sağlıyor. Zararlı yazılımlardan ve sitelerden korunmanızı sağlarken, tehdit oluşturan siteleri de güvenli bir hale getirmenize imkân tanıyor.

Evernote Web Clipper

Evernote-Web-Clipper-chrome-eklentisi

En başarılı not alma uygulaması olarak bilinen Evernote’unChrome için geliştirmiş olduğu Evernote Web Clipper, özellikle öğrenciler ve internette araştırma yapanlar için benzersiz bir kolaylık sunuyor. Web sitelerinden istediğiniz parçaları not edebilmenize, işaretleyebilmenize ve notlar alabilmenize yardım eden eklenti, pratik ve kolay kullanımı ile en popüler Chrome eklentileri arasında yer alıyor.

PushBullet

PushBullet-chrome-eklentisi

Telefona gelen bildirimleri, SMS’leri veya herhangi diğer etkileşimleri bilgisayarınızda görebilmenize imkân sağlayan PushBullet, telefonunuzu uzaktan yönetebilmenize yardım ediyor. Gelen mesajları anında senkronize ederek cevaplayabilmenize de imkân tanıyan eklenti, kablosuz bir şekilde dosya gönderip alabilmenize de ortam hazırlıyor. Üyelik sistemi ile çalışan Chrome uygulaması, bilgisayar ve telefon arasında ortak bir ağ olmadan da devreye girebiliyor.

The Great Suspender

Birden fazla sekmede çalışanlar ve birçok web sayfasında aynı anda çalışma yapması gerekenler için hazırlanmış olan The Great Suspender, tarayıcınızı hızlandırmak ve sekmeleri yönetebilmek için hazırlanmış bir eklenti olarak dikkat çekiyor. Birden fazla eklenti açıldığında oluşan yavaşlamayı engelleyen The Great Suspender eklentisi, kullanılmayan sekmeleri geçici olarak dondurarak da veri tasarrufu konusunda benzersiz bir iş ortaya koyuyor.

HoverZoom+

Özellikle edit ve fotoğrafçılık ile uğraşanlar için hazırlanmış olan HoverZoom+, internette gördüğünüz bir resim ya da fotoğrafın üzerine geldiğinizde görseli orijinal boyutu ile görebilmenizi sağlıyor. Küçük fotoğrafların orijinal hallerini yeni bir sekme açmanıza gerek kalmadan görmenizi sağlayan eklenti, “S” tuşuna basarak fotoğrafı ya da resmi kaydetmenize de imkân tanıyor.

Colorblind-Dalton

Colorblind-Dalton-eklentisi

Renk körlüğü yaşayanlar için geliştirilmiş olan Colorblind-Dalton eklentisi, web sayfalarını renk körlerinin rahatlıkla görebileceği renk ayarları ile yeniden tasarlıyor. Tritanopia (mavi renk körlüğü), Deuteranopia (yeşil renk körlüğü) ve Protanopia (kırmızı renk körlüğü) için ayrı ayrı hazırlanmış olan ayarlar bulunan eklenti, Chrome eklentileri arasında en yararlı olanların başında geliyor.

TinEye Chrome Eklentisi

tineye-chrome-eklentisi

Elinizde bulunan küçük boyutlardaki fotoğrafların daha büyüklerini bulabilmeniz için hazırlanmış olan TinEye eklentisi, fotoğraf ve video işleri ile uğraşanların sıkça kullandığı bir eklenti olarak ön plana çıkıyor. Küçük boyutlardaki görsellerin daha büyük boyutlarındaki hallerine ihtiyaç duyduğunuzda web araması yapabilmenizi sağlayan Chrome eklentisi, aynı zamanda o görsele benzer görselleri de bulabilen bir algoritmadan oluşuyor.

Arka Plan Görüntüsü Eklentileri

Birçok farklı film, karakter, çizim ve görsel ile hazırlanmış olan onlarca farklı arka plan görüntüsü eklentisi, Chrome’unuzu kişiselleştirebilmenize ve yeni sekmeleri daha keyifli hale getirebilmenize yardımcı oluyor. Her tarza ve zevke göre hazırlanmış olan ve Chrome sekmesi için optimize edilen arka plan görüntüsü değiştirme eklentileri, Chrome mağazasından kolayca bulunabiliyor.

LastPass Şifre Eklentisi

LastPass-chrome-sifre-kaydetme-eklentisi

Tüm sosyal ağlardaki ve web sayfalarındaki şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayabilmenizi sağlayan LastPass, şifrelerini çok sık unutanlar için hazırlanmış bir eklenti olarak dikkat çekiyor. Hesaplarınıza rahatça girebilmek için şifrelerinizi saklamanızı sağlayan bir şifre yöneticisi olan LastPass’in şifresini hatırlamanız yetiyor. Bu sayede dilediğiniz siteye güvenli bir şekilde giriş sağlayabiliyorsunuz. 

Dark Reader (Gece Modu Eklentisi)

Dark-Reader-chrome-eklentisi

Gece modunda takılmayı sevenler için hazırlanmış olan Dark Reader, herhangi bir sitede gece modu özelliği olmasa dahi tarayıcınızı gece moduna alarak göz konforunuzu artırmaya yardım ediyor. Kişiselleştirme özelliği de bulunan Dark Reader, site içi renkleri, parlaklığı ya da kontrastı dilediğiniz gibi ayarlayabilmenize ve istediğiniz renklerdeki arka plana sahip olmanıza imkân tanıyor. 

Bir cevap yazın