in ,

En İdeal Hosting Paket Seçimi İçin İpuçları

Hosting paket seçimi, web projenizin başarılı bir şekilde başlamasını ve sorunsuzca devamlılığını koruyabilmesi için önemli bir konudur. Sitenizin performansı seçeceğiniz hosting paketinin özellikleri ile birebir bağlantılıdır.

Bu nedenle hosting paket seçimi yaparken sitenizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek donanımlara ve teknik altyapıya sahip hosting paketi seçimi yapmalısınız.

Hosting paketi seçiminde yapılması gereken ilk işlem sitenizin ihtiyaçlarını belirlemektedir. Bunlar;

  • Sitenizin yazılımı (PHP, .NET, .ASP, WordPress, Joomla..vb)
  • Kullanacağınız veritabanı türü ve boyutu (MySQL, MsSQL)
  • Sitenizin içerik türleri ve yoğunluğu
  • Projenizin amacı (E-Ticaret, Blog, Kurumsal Site, Biyografi, Arşiv, Hosting Hizmeti Sağlamak… vb)
  • Tahmini trafik (Sitenize bir ayda gelecek ziyaretçi sayısı)
  • Kontrol paneli seçimi (cPaneli, Plesk)
  • Yayınlayacağınız web sitesi adeti

Yukarıda belirttiğimiz ihtiyaçları belirledikten sonra şimdi size en uygun hosting paketini seçerek hem en iyi performansı elde edersiniz hem de ihtiyacınızdan fazla kaynaklara sahip hosting paketlerine gereksiz yere fazladan ücret ödememiş olursunuz.

Hosting Paketlerinin Genel Özellikleri ve Kullanım Amaçları

1- Sınırsız Hosting Paketleri

Sınırsız hosting paketleri, dilediğiniz kadar web sitesini tek bir web hosting paketi ile barındırmanıza izin vermektedir. Ayrıca Disk, Trafik, Veritabanı ve E-Posta özellikleri de sınırsız olarak sunulmaktadır. Birden fazla web projeniz varsa, Sınırsız hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. Sınırsız hosting paketi seçimi yaparken, Linux ve Windows işletim sistemini desteklediğini, MySQL ve MsSQL veritabanı olup olmadığını kontrol ediniz.

2- WordPress Hosting Paketleri

WordPress web siteleri için en ideal çözümdür. WordPress siteler içerikleri tema ve kullanılan eklentilere göre yüksek kaynak ihtiyaçları doğabiliyor. Böyle durumlarda standart hosting paketlerinin kaynakları yetersiz kaldığında, siteniz yavaşlayabilir hatta erişim sorunları oluşabilir. Bundan dolayı, web projenizi WordPress alt yapısı ile yayınlayacaksanız, WordPress Hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. WordPress Hosting, %100 WordPress uyumlu sunucular üzerinden servis sağladığından dolayı, yüksek performans alabilirsiniz. Ayrıca WordPress Hosting paketlerinde, ÜCRETSİZ LiteSpeed Cache eklentisi verildiğinden emin olunuz. LiteSpeed Cache, ücretli bir özelliktir ve sitenizin içeriklerini ve yazılımı optimize ederek, kaynak kullanımlarınızı minimize eder.

3- Kurumsal Hosting Paketleri

Kurumsal hosting paketleri, bireysel projelerden ziyade işletmeler için özel optimize edilen hosting paketleridir. İşletmelerin en çok ihtiyacı olan mail hesap adeti ve mail kotaları açısından geniş kaynaklara sahiptir. Kurumsal hosting satın alırken, kaç adet e-posta hesabı açabileceğinize ve mail hesabı başına ne kadar disk alanı olduğuna dikkat ediniz.

Vargonen Kurumsal Hosting Paketlerinde, mail hesabı başına 4 GB disk alanı bulunmaktadır.

4- Bayi Hosting Paketleri

Bayi hosting paketler, özelikle freelance iş yapanlar, yazılımcılar, dijital ajanslar ve webmaster’lar için en ideal hosting paketleridir. Bayi hosting paketleri, tıpkı bir hosting firması gibi hizmet verdiğiniz müşterilerinize hosting paketleri tanılayarak, barındırma hizmeti vermenize imkan sağlar.

5 – Mail Hosting Paketleri

Mail hosting paketleri, çok yüksek adetlerde e-posta hesabı oluşturmanızı ve bu hesaplar için yüksek mail kotaları kullanmanızı sağlar. Özellikle kurumsal işletmeler için mail kullanımında geniş imkanlar sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.