You are currently viewing Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Yatırımları

Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Yatırımları

Elon Musk 28 Haziran 1971 doğumlu, Güney Afrika asıllı, Amerikalı, mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimcidir. SpaceX, Tesla, PayPal gibi pek çok başarılı girişimin kurucu ortaklarından olan Elon Musk aynı zamanda SpaceX şirketinde CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı, SolarCity’de başkanlık görevini sürdürmektedir.

Elon Musk Kimdir?

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Elon Musk, yazılım ve programlamayı kendi çabalarıyla öğrenerek projelerinde kullandı. Henüz 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli uzay oyunu ile yaklaşık $500’a yakın satış gerçekleştirerek ilk yazılım satışını yaptı.

Musk, Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları bitirdikten sonra Pretoria Boys High School’a geçerek oradan mezun oldu. Babası Güney Afrika asıllı olan Elon Musk, 1988 yılında 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak istemediği için evden ayrıldı. 

Elon Musk

Elon Musk hayatı boyunca insanlık adına çalışmayı hedeflerken, bu davranışının askerlik yapmak istememekle ilgili olmadığını şu sözlerle ifade ediyor: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” Girişimleri için fırsatlar ülkesi olduğunu düşündüğü ABD’ye taşınarak yaşamını orada devam ettirmek isteyen Elon Musk, şöyle diyordu:  “ABD muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

Elon Musk’ın Eğitim Hayatı

Üniversite öğrenimine 1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de başlayarak, orada iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. Ekonomi alanında The Wharton School of the University of Pennsylvania’da lisans diploması aldı. 

Bunun dışında, University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı. Ardından, sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi’ne taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Steve Jobs

Yoğun eğitim hayatı sonrası Nikola Tesla, Thomas Edison, Steve Jobs, Bill Gates, Walt Disney gibi yenilikçilerden ilham alan Elon Musk, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” ifadeleriyle belirttiği üç alanda çalışmalar yapmak istedi. Elon Musk’ın çalışmak istediği bu alanlar temiz enerji, internet ve uzaydı.

Silikon Vadisi’nde yarım kalan doktorası sonrasında Musk 1995’de Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başladı. Ancak doktoraya başlamasından iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için doktora eğitimini bıraktı. Musk’ın başarılı olarak gerçekleştirdikleri Zip2 projesi, 1999’da, Compaq firması tarafından 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ile satın alındı.

Elon Musk

Musk üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kurdu. Elon Musk’ın CEO olarak görev aldığı SpaceX şirketi roket teknolojisinde gelişme kaydetmeye odaklanmış ve fırlatma araçları üzerine çalışmalar gerçekleştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

Elon Musk’a göre uzayın keşfi, insanlığın gelişimini ilerletmek için oldukça önemli bir adımdır. Musk’ın deyişiyle, çok gezegenli bir hayat insan ırkını tehdit eden unsurlara karşı önlem almayı kolaylaştırabilir.

Asteroid

“Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, hiç tahmin edemeyeceğimiz risklerle karşı karşıyayız: bir virüs, yanlışlıkla oluşturulan bir karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 50 yılda kendimizi tüketmek için bir potansiyel haline geldik. Ya hayatı genişletmek zorunda kalacağız, ya da soyumuz tükenecek.” 

Dünyada Ses Getiren Elon Musk Projeleri

1. PayPal

1999 yılında X.com’u kuran Elon Musk, Confinity’yi satın alarak şirketini büyüttü ve Paypal’ı ortaya çıkardı. Online ödeme sistemi olan Paypal, Dünyanın en büyük alışveriş platformlarından Ebay’e 2002 yılında 1.5 milyar dolara satıldı. Musk, buradan aldığı payla 3 büyük şirket için çalışmalara başladı Bu şirketlerin vizyonu temiz enerji, uzay ve internetti. Çünkü Musk, geleceğin bu üç başlık altında şekilleneceğine inanıyordu.

Paypal

2. SpaceX

Yaşadığımız dünyanın bir simülasyondan ibaret olduğu iddiasını ortaya atan Simülasyon Teorisi’ni savunmasıyla bilinen Elon Musk’ın hedeflerinden biri de, Mars’ı yaşanabilir bir gezegen haline getirerek kolonileştirmek. Musk, roket teknolojilerini geliştirmek amacıyla 2002 yılı Haziran ayında SpaceX’i kurdu.

Space X

SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini, ardından da Dragon adlı ilk uzay aracını üretti. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuş gerçekleştiren Falcon 9 roketi ve Dragon, 23 Aralık 2008’de 1.6 milyar dolarlık NASA antlaşması ile ödüllendirildi.

3. Tesla Motors

Filmlere de konu olan elektrikli arabalarla ilgili otomotiv sektörünün öncüleri tarafından pek çok deneme gerçekleşse de Musk, Tesla Motors ile tamamen elektrikle çalışan araba üretimini gerçekleştirerek farkını ortaya koydu. Fosil yakıtlar olmaksızın çalışan elektrikli araçlar ile Tesla şirketi Elon Musk öncülüğünde temiz enerji sektörüne de adım atmış oldu. 

Tesla Motors

Hem kurucu ortak, hem de ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, ilk olarak Tesla Roadster’i üretti ve 31 ülkede yaklaşık olarak 2500 adet satış yaptı. Ardından farklı modeller geliştirmeye devam eden Musk, elektrikli araçlar geliştirmek isteyen farklı şirketlere de altyapı desteği sundu. 

4. SolarCity

Güneş enerjisi sistemi ile evlere, iş yerlerine ve devletlere ihtiyacı olan enerjiyi güneşten elde etmeyi amaçlayan şirket, 2006 yılında kuruldu. 15.000 çalışana sahip SolarCity, çalışan nüfusuyla bir kasabayı andırsa da kurulum, finansal ve sistem takibi gibi birçok alanda sorumluluğu üstlenerek kapsamlı olarak hizmet veriyor. 

Solar City

Enerji sağlama işlevi dışında tasarımıyla da ilgi çeken güneş panelleri, kurulum ücreti talep etmeyerek müşterilerini gelecekte maliyetsiz bir enerjiye teşvik ediyor. Yakın zamanda Tesla’yla birleşen SolarCity, büyük işlere imza atacak gibi görünüyor.

5. OpenAI

Yapay zeka teknolojisi hızla ilerlerken, dünyayı yapay zekaya karşı uyarmaya devam eden Musk, yapay zekanın dünyanın sonunu getireceğini ve insanlığı yok edeceğini savunuyor. Bu konuda, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’le de tartışmaya giren Elon Musk, yapay zekaya karşı dikkatli olmamız ve yanlış ellere geçmesine önlememiz gerektiğiyle ilgili insanlığı uyarıyor. 

Open AI

Bu nedenle, kar amacı gütmeyen OpenAI şirketini kuran Musk, gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, insanlığa yardımcı ve dost olabilecek yapay zeka geliştirmeyi hedefliyor. 

6. Hyperloop / Boring Company

Elon Musk’ın projeleri arasında belki de en kolayı olan Hyperloop projesi, trafikte sıkılmasının ardından ortaya çıktı. California’daki trafik sorununu çözmeyi hedefleyen Elon Musk, yeraltından tüneller kazarak trafik yoğunluğunu tünellere aktarmayı hedefliyor. Hyperloop projesine geçtiğimiz günlerde bir diğer girişimci olan Richard Branson da ortak oldu. İnternete sunulan prototiplere göre, 600 km hıza ulaşacak olan tüneller, gelecekten bir senaryoyu bizlere sunuyor.

Hyperloop

7. CyberTruck

Elon Musk’ın son günlerdeki oyuncağı olarak adlandırabileceğimiz CyberTruck, Tesla tarafından 2019 yılının Kasım ayında duyuruldu. Bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi bir tasarıma sahip olan ve CyberTruck olarak isimlendirilen bu araç, paslanmaz çelik malzemeye sahip gövdesi ve kırılmayan cam iddiası ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Tesla Motors Cybertruck

Siz de web projelerinizi Vargonen bulut sunucu ve hosting servisleri ile hayata geçirebilir ve hedeflediğiniz başarılara ulaşabilirsiniz. Kişisel markalaşmanızı sağlyacak blog ya da portfolyo siteleri, kurumsal işlerinizi internete taşımak kurumsal web sitesi projelerinizi ve tüm web yazılımlarınızı Vargonen’in gelişmiş servisleri ile kesintisiz olarak yayınlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın