in , ,

E-Ticarette Güven Damgası Zorunluluğu Başladı

E-ticaret sektöründe yaşanan dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek ve kullanıcıları mağduriyetini gidermek amacı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüm e-ticaret sitelerinde Güven Damgası uygulamasına ilişkin tebliğ resmi gazete yayınlandı.

Güven Damgası Nedir?

Karada geçen asgari güvenlik ve hizmet şartlarının sağlayan e-ticaret sitelerine verilecek olan semboldür. Güven Mührü, e-ticaret sitelerinin ana sayfasında yer alacak ve bu mühür aynı zamanda o e-ticaret sitesinin doğruluğunu onaylayan bir sayfaya linklenecektir.

Bu şekilde tüketiciler site üzerinden Güven Damgasına tıkladığında, sitenin gerçek bir Güven Damgasına sahip olup olmadığını kolaya anlayabilecek ve güvenli bir şekilde e-ticaret üzerinden alış verişlerini yapabilecekler.

E-Ticaret Güven Damgası Şartları Nelerdir?

Güven Damgası sahibi olmak isteyen e-ticaret siteleri, yeşil bar içinde firma adı ve ünvanını gösteren EV SSL sertifikası sahibi olmaları gerekmektedir.

Her 3 ayda bir ve her sene içinde en az 1 defa, sızma ve güvenlik testlerini yaptırmak zorundadır.

Satılan ürün ve hizmetlere ilişkin tüm stok bilgisi, ürün açıklamaları, teknik özellikler, garanti ve iade koşullarına açıkça yer vermesi gerekmektedir.

Satışı yasak olan ya da şartlara bağlı ürün ve hizmetler için gerekli düzenlemelerin yapılmış olması gerekmektedir.

Tüketicilerin satın alma işleminden sonra, istek/şikayetlerini iletebilmesi için site üzerinde telefon, e-posta ve adres gibi iletişim bilgilerinin yer alması gerekmektedir.

Ürünlerin teslim süreleri, kargo bilgileri yine site üzerinde tüketiciye bildirilmelidir.

Güven damgası için sitenize EV SSL Sertifikası yükleyin!

Güven Damgası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-ticarette güvenli alış verişi sağlamak amacı ile oluşturulan Güven Damgası için  www.guvendamgasi.org.tr üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.