You are currently viewing Dreamweaver: Efsane HTML Editörü

Dreamweaver: Efsane HTML Editörü

HTML kodu yazarken düzenleme ve kontrol işlemlerini kolaylaştıran editörler, hata denetimi yapabilmenize yardımcı olur. Kodlarınızın düzgün çalışmasını sağlayan programlar, söz dizimi vurgulaması ve otomatik tamamlama gibi özellikleriyle daha az eforla birbirinden fonksiyonel kodlar yazabilme imkânı sunar. Dreamweaver gibi gelişmiş HTML editörleri ile kodlarınızı biçimlendirebilir, yazdıklarınızın ön izlemesini eş zamanlı olarak kontrol edebilirsiniz.

HTML Nedir?

HTML, belirli etiketler kullanılarak yazılan bir işaretleme dilidir. Temelde web sitelerini tasarlamak için geliştirilen kodlar, herhangi bir yazılım çalıştırmadığı için programlama dili değildir. Görsel ve metinsel birçok veriyi birbirine bağlayarak web tarayıcıları tarafından düzgün görüntülenmesini sağlar. W3C tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda yazılan HTML kodları, CSS ve JavaScript ile beraber kullanılabilir.

Öğrenmesi kolay dillerden biri olan HTML, web sitelerin iskeleti olarak da tanımlanabilir. İçeriklerinizin doğru bir şekilde tarayıcılarda görünmesini sağlar, arama motorlarına siteniz hakkında bilgi verir. HTML olmadan web sitesi kodlayamazsınız. Güçlü bir dil olsa da tek başına yeterli değildir. Bu kodların tümü “<” ile başlamak ve “/>” ile bitmek zorundadır.

HTML dilini hem çeşitli editörler hem de not defterine yazabilirsiniz. Bu dili öğrenmek için herhangi bir algoritma ve yazılım dili bilmenize gerek yoktur. HTML editörlerini kullanarak kod yazım hızınızı artırabilirsiniz. Yazdığınız işaretleme dilini, .html ve .xhtml gibi uzantılarla kaydederek kullanabilirsiniz. Düz metin belgeleri olan HTML dosyalarını kolaylıkla açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

HTML Kod Örnekleri Nereden Bulunur?

Pek çok kod etiketine sahip olan HTML, hazır örneklerle birlikte pratikliğinizi artırır. Ayrıca yeni başlayanlar için dili daha kolay öğrenebilme imkânı sunan HTML kod örnekleri ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Kod örneklerini HTML üzerine bilgilendirmeler yapan web sitelerinde bulabilirsiniz. Hazır web sayfalarının HTML içeriğine tarayıcılar üzerinden ulaşarak örnek olarak kullanabilirsiniz.

Neden HTML Editör Kullanırız?

Bir HTML editörü temel olarak bir web sitesi hazırlamak için kullanılır. Normal metin belgelerine oranla çeşitli fonksiyonlara sahip olan bu editörler hem başlangıç seviyesinde olanlar hem de profesyoneller için daha rahat kod yazabilme imkânı sunar. Yaygın etiketleri içinde barındıran HTML editör programları, kodlarınızı otomatik tamamlama özelliğine sahiptir.

Ayrıca söz dizimi vurgulama özelliğine sahip olan editörler, kodlarınızı daha rahat düzenleyebilmenize yardımcı olur. Hata kontrolü fonksiyonuyla da kod yazımı sırasında yaptığınız yanlışların farkına varmanızı sağlar. Örneğin kod satırının son kısmına </ bitiş etiketini koymayı unutursanız editör sizi uyarır. Yani HTML editörler, temiz ve işlevsel kodlar yazabilmenize yardımcı olur.

Dreamweaver Tarihçesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Dreamweaver, 1997 yılında grafik ve web uygulamaları geliştiren Macromedia şirketi tarafından kullanıma sunulmuştur. Daha sonra Adobe, 2005 yılında Macromedia şirketini satın aldığı için yazılım Adobe çatısı altında geliştirilmeye devam edilmiştir. Lisanslı bir program olan Dreamweaver’ın toplamda 16 sürümü bulunur. Adobe Dreamweaver CC 2020 programın son sürümüdür.

Peki Dreamweaver nedir? Adobe Dreamweaver, çeşitli işletim sistemlerinde kullanılabileceğiniz bir HTML editörüdür. Tüm tarayıcılar için dinamik web siteleri oluşturmanıza yardımcı olur. HTML işaretleme dilinin yanında CSS ve JavaScript gibi birçok kodu çalıştırır. Ayrıca FTP ve SFTP özelliğine sahip olan program, hazırladığınız dosyaları uzaktaki bir sunucuya gönderebilmenizi sağlar.

Birden çok monitörde çalışma imkânı sunan Dreamweaver CC, daha geniş bir alanda kod yazabilmenizi sağlar. Basit arayüzüyle hızlı ve kolay bir şekilde çalışabilmenize yardımcı olan program hem metinleri hem de görüntüleri canlı bir şekilde düzenleyebilme olanağı tanır. Ayrıca Git desteğine sahip olan Dreamweaver, ortak çalışmalar yapabilmenizi sağlayarak hız kazandırır.

Adobe Dreamweaver sahip olduğu editör fonksiyonlarıyla da sorunsuz bir şekilde kod yazabilmenizi sağlar. Söz dizimi vurgulama özelliğine sahip olan program, değişkenler ve sınıfları vurgulayarak okumanızı kolaylaştırır. Kod tamamlama fonksiyonuyla da daha pratik çalışabilmenizi sağlayarak index html gibi pek çok sayfayı oluşturma ve düzenleme imkânı verir.

Dreamweaver Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Pek çok özelliğe sahip olan Adobe Dreamweaver’ı daha rahat kullanabilmek için birtakım bilgilere sahip olmanız gerekir. Programı ilk kez kullandığınızda gözünüze çok karmaşık gelebilir. Bu yüzden çeşitli platformlar tarafından Dreamweaver dersleri hazırlanmıştır. Hem Adobe hem de web tasarım sitelerinin hazırladığı derslere göz atarak pratik yapabilir, yapılan güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Özellikle Adobe tarafından hazırlanan eğitimler ile Dreamweaver CS6 ve CC 2018 gibi çeşitli sürümler hakkında da bilgiler edinebilirsiniz. Programı öğrenmeye yeni başlayan kişilerin yanı sıra deneyimli kişilere de hitap eden eğitimler ile dinamik web sayfaları oluşturabilir, metin ve görüntü ögelerini site içerisine nasıl yerleştireceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dreamweaver Nereden İndirilir?

Adobe üzerinden Dreamweaver full sürümünü indirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Adobe’un web sitesine girmelisiniz. Programı indirmeden önce bilgisayarınızın sistem özelliklerinin editör ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dreamweaver indir seçeneğine tıklayarak ücretsiz deneme sürümünü edinebilir, editörün bilgisayarınızda düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Dreamweaver’ı hem macOS hem de Windows’ta kullanabilirsiniz.

Adobe üzerinden programın sadece son sürümlerini indirebilirsiniz. Dreamweaver CS5 indir gibi seçenekler bulamazsınız. Çünkü eski sürümlerde bulunan tüm özellikler ve güncellemeler son sürümlerde de yer alır. Adobe Creative Cloud uygulamasını kullanarak güncellemeleri, dosyaları ve daha pek çok işlemi yönetebilirsiniz. İndirme ve yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra kod yazmaya başlayabilirsiniz.

Dreamweaver Ücreti

Abone sistemiyle çalışan Dreamweaver hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için pek çok farklı plan sunar. Yıllık ve aylık ödeme seçeneklerine sahip olan program, ön ödemeli olarak da satın alma imkânı tanır. Dreamweaver lisanslama yapmak için bu planlardan birini seçebilir, yeni güncellemelere kullanıma sunulduğu anda erişip indirebilirsiniz.

Adobe Dreamweaver programını illegal sitelerden indirmemelisiniz. Bu tür siteler ne güvenli ne de yasaldır. Bilgisayarınıza virüs ve benzeri zararlı yazılımlar yükleyerek kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Bu nedenle programı Dreamweaver crackli indir gibi tıklama seçenekleri sunan sitelerden yüklememelisiniz. Dreamweaver’ı Adobe üzerinden indirerek güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

En İyi 4 Dreamweaver Öğrenme Kaynağı

Adobe Dreamweaver kullanımı kolay, uzmanlaşması zor bir editördür. Pek çok web geliştirme fonksiyonuna sahip olan programı temel ve sınırlı bilgiyle istediğiniz şekilde kullanamazsınız. Daha dinamik web siteleri hazırlamak için birçok özelliği bilmeniz gerekir. Bu tür durumlar için hazırlanan çeşitli öğrenme kaynakları vardır. Bu kaynakları sizin için sıraladık.

1. Adobe Dreamweaver Eğitimleri

Adobe Dreamweaver eğitimleri ile editörün pek çok alanında uzmanlaşabilirsiniz. Web geliştirmeden arayüz kullanımına kadar çeşitli konularda bilgilendirme yapan makale ve videolarla kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu eğitimler ile sayfa özelliklerini nasıl ayarlayacağınızı öğrenerek daha pratik çalışabilirsiniz.

2. Video Eğitim Platformları

Video eğitim platformları ile de ücretli ve ücretsiz olarak dersler alarak Dreamweaver öğrenebilirsiniz. Hem başlangıç hem de orta seviyede olan kişiler için hazırlanan pek çok video içeriğiyle pratik yapabilir, çeşitli web siteleri hazırlayabilirsiniz.

3. Yazılım Akademiler

Çeşitli üniversiteler ve eğitim merkezlerinde açılan Dreamweaver eğitimlerine katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sıfırdan ileri seviyeye birebir eğitim veren bu yerlerde kafanıza takılan konuları anında sorabilir, verilen ödev ve örneklerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

4. Dreamweaver Eğitim Kitapları

Farklı Dreamweaver sürümlerine özel olarak hazırlanan kitaplar ile hem programı hem de web tasarımı yapmayı öğrenebilirsiniz. Sade bir dile sahip olan kaynakları bilgisayar başında uygulamalı bir şekilde kullanarak uygulama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın