You are currently viewing Dosya Transferi Nedir? Dosya Transfer Siteleri

Dosya Transferi Nedir? Dosya Transfer Siteleri

Tüm web terimleri gibi İngilizce kökene sahip olan “File Transfer Protocol (FTP)”nin Türkçe karşılığı Dosya Transfer Protokolü’dür. Adından da anlaşılacağı üzere internet bağlantısı bulunan iki bilgisayar arasında dosya transferi sağlayan protokol ve bu işlemin yapılmasını sağlayan işlemler bütünüdür. İnternette ilk geliştirilen protokollerden biri olan FTP protokolü ile;

dosya-transfer-siteleri
  • Protokol ile elde edilen bir dizi komutlar sayesinde iki bilgisayar arasında dosya gönderme ve alma işlemleri yapılır.Bir bilgisayardan diğer bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile aynı anda etkileşim bağlantısı kurulur.

Neden Dosya Transferi Yapılır?

Günümüz bilişim sektöründe yaşanan gelişmeler ışığında kişisel bilgisayar ve internet kullanımı giderek artmıştır. Hemen herkesin internete erişebilir hale gelmesi ile kullanıcı sayısı artmış bu durum da bazı ihtiyaçları beraberinde getirmiştir. Bu ihtiyaçlar arasında en önemlilerden biri de dosya transfer işlemleri olmaktadır.

dosya-transferi-yapmak

Pek çok kullanıcının günlük yaşamda sıkça kullandığı veri transferi, önemli boyutlardaki verilerin transfer edilmesi için olmazsa olmazlar arasındadır. Word belgeleri gibi küçük dosyalar her ne kadar e-posta üzerinden gönderilebilse de dosyanın boyutu 15-20 MB’ı aşıyorsa ilgili servis sağlayıcısı dosya gönderimini kısıtlayabilir.

Büyük Dosya Transferi Nasıl Yapılır?

Online dosya transferi yaparken dosya boyutu belirli bir sınırın üzerinde kalıyorsa, e-posta aracılığı ile gönderilemeyebilir. E-posta hizmet sağlayıcılarının çoğu sahip oldukları sunucuların baskı altında kalmaması için özellikle dosya boyutunu sınırlı tutarak, büyük dosya gönderme konusunda data boyutunda sınırlandırma yoluna giderler. Yine de internet üzerinde dosya göndermek için pek çok yol mevcuttur. En bilinenleri şunlardır:

buyuk-dosya-gondermek

Dosya Transfer Araçları Nelerdir?

1. Google Drive

Google’ın ünlü bulut depolama servisi olan Google Drive, hizmete sunduğu özellikler ile internetten dosya gönderme sorununa pratik bir çözüm sunuyor. Kullandığınız Gmail hesabınıza bağlı olarak çalışıyor. Gmail hesabına e-posta adresi ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra “E-posta yaz” alanına tıklanır. Alt kısımda yer alan Google Drive butonu üçgen şekilli simgedir.

google-drive-dosya-transferi

Google Drive’a giriş yaptıktan sonra pencerenin sağ alanında yer alan “Yükle” butonuna tıklanır ve gönderilecek olan dosya bilgisayardan seçilir. Dosya boyutuna bağlı olarak yükleme uzun sürebilir. Yükleme tamamlandığında “Yeni İleti” penceresinde bir link olarak görülür. En son alıcının e-posta adresi, konu ve e-posta yazım alanındaki işlemler tamamlandıktan sonra “Gönder (sendthisfile)” sekmesine tıklanır.

Eğer alıcının eklentileri açabilmesi için önceden yetki verilmek istenmiyorsa, açılan pencerede bulunan “Paylaş ve gönder” seçeneğine tıklanması gerekecektir. Öte yandan bu alandaki açılır menüden alıcının dosya düzenlemesine ya da dosyaya yorum yapmasına da izin verme ya da vermeme opsiyonu da sağlanabilir.

2. Yandex Disk

Geliştirdiği farklı ürünler ile son yıllarda ülkemizde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi edinen Yandex’in depolama alanı Yandex Disk olarak bilinir. Ücretsiz 10 GB depolama alanı sağlayan bu alanda ayrıca dosya paylaşımı da yapılabilir. Ayrıca bu alan istenirse 10 GB’dan 1 TeraByte’a kadar da yükseltme imkânı bulunur.

dosya-transferi-nasil-yapilir

Yandex Disk üzerinden büyük boyutlu dosya paylaşımı yapmak için ilk etapta Yandex Disk alanından şahsi alan oluşturulmalıdır. Bunun için adres çubuğuna “https://disk.yandex.com.tr” adresine tıklanır ve kayıt formu doldurulur. Tüm işlemler tamamlanınca artık Yandex Disk hesabı açılmıştır olacaktır.

Pencerenin orta kısmında yer alan “Dosyaları Yükleyin” alanına tıklayarak ister seç butonu, ister sürükle bırak yöntemi ile dosyalar yüklenebilir.Dosya boyutuna bağlı olarak yükleme işlemi biraz zaman alabilir. En son yükleme tamamlanınca açılır pencerede bilgi verilecektir. Göndermek istenilen dosya tıklanarak seçili hale getirilir. Sağ alanda yer alan “Bağlantıyı Paylaş (Share link)” sekmesine tıklanır.

dosya-gonderimi-nasil-yapilir

Link kopyalandıktan sonra dosya kime gönderilmek isteniyorsa, kopyalanan linki kişi ile paylaşmak yeterli olacaktır. Dosyaya ulaşmak isteyenler yine linke tıkladıklarında .RAR dosyası şeklinde görüntüleme yapabilir, isterlerse sağ menüde yer alan “İndir” seçeneğinden indirebilirler. Dosya indirime işlemi, mevcut dosyanın büyüklüğüne ve internet bağlantı hızınıa göre değişiklik gösterebilir.

3. WeTransfer

İnternet üzerinden büyük boyutlu dosya gönderme yollarından biri de WeTransfer oluyor. 2 GB’a kadar olan dosyaları ücretsiz şekilde gönderme imkânı tanıyan program ile gönderilen dosya bir hafta boyunca WeTransfer’in sunucularında depolanıyor. Bu süre içinde indirilmeyen dosyalar siliniyor.

wetransfer-dosya-transferi

Mobil telefonlardan ya da bilgisayarlardan kullanılabilen program ara yüzü ile kullanıcı dostu programlardan biri sayılıyor. Pencere açıldıktan sonra orta alandaki mavi renkli “Dosya gönderin” butonuna tıklanması gerekiyor. Eğer mobilde kullanılıyorsa, Android’te “Dosyalar”; IOS işletim sisteminde ise “Fotoğraf Arşivi” ya da “Göz At” seçenekleri ile dosyanın seçilmesi gerekiyor.

Dosya seçildikten sonra istenirse mesaj da ekleniyor ve ekranın sağ alt kısımdaki “İleti” butonuna tıklanması gerekiyor. Daha sonra alınan indirme bağlantısının e-posta yolu ile ya da direkt olarak gönderilmek istenip istenmediği soruluyor. Eğer e-posta seçeneği seçilirse, dosya kişinin e-postasına iletilmiyor, sadece indirme linki gidiyor. Aynı işlemi linki kopyalamak ve göndermek aracılığı ile de yapabiliyorsunuz.

4. Dropbox

Büyük boyutlu dosya gönderim servislerinden biri olan Dropbox, depolama alanındaki popüler hizmetlerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Kayıt olunduğu taktirde 2 GB boş alan sunan program, klasörlerin ya da dosyaların bir bağlantı aracılığı ile paylaşılmasına olanak tanıyor.

dropbox-dosya-transferi

5. SugarSync

Birtakım yönleri ile Dropbox’a benzeyen SugarSync’yi eşsiz kılan bazı özellikleri kullanıcılardan tam not alıyor. Sadece hesap boyutu kısıtlaması sunan, onun dışında başka bir boyut sınırlaması olmayan program sadece dosyaları değil, klasörleri de yedeklemeye izin veriyor.

6. The Box

10 GB geniş depolama alanı sunan bir başka büyük dosya gönderim programı olan The Box, ücretli olan uygulamalardan biri. Normalde sadece 250 MB dosya gönderimine izin veren program için premium üyelik alınırsa, çok daha fazlasına izin veriyor.

dosya-transferi-sitesi

7. MediaFire

Dropbox’a benzeyen bir diğer depolama programı ise MediaFire oluyor. 10 GB ücretsiz kullanım alanına sahip program ilk etapta 200 MB dosya boyutuna izin veriyor. Ancak ayda 2,49 dola ödenirse reklamsız paylaşım ya da içerik paylaşımı için FileDrop gibi pek çok yeteneğin kullanılmasına imkân tanıyor.

8. Mail Big File

Kullanım kolaylığı ile pek çok kişinin favorilerinden biri de Mailbigfile sunucusu oluyor. 2 GB’a kadar olan dosyaları ücretsiz gönderme imkânı tanıyan programın ücretli sürümü satın alındığında aktarımlar hızlanıyor ve ekstra depolama alanı sunuluyor.

yuksek-boyutta-dosya-transferi

9. Adobe Send Now

Özellikle tasarım sektöründekilerin çok büyük boyutlu resimleri ve fotoğrafları kullanmak için tercih ettiği program, sadece fotoğraf gibi dosyaları değil, sesler, videolar ya da büyük boyutlu PDF’leri de gönderim seçeneği sunuyor. Üstelik yıllık 19,95 dolara sunduğu bu hizmetler ile aynı zamanda dosya takip imkânı da sağlanabiliyor.

10. EGNYTE

Dosya gönderim hizmetlerinin çoğunun amacı, mümkün olan en çok kullanıcıya ulaşmak olsa da Egnyte’nin böyle bir amacı bulunmuyor. Sadece işletmeleri hedef alan program yedekleme, güvenlik ve izin sistemi ile yüksek kullanım seçenekleri sunuyor. Ayda 8 dolar ödeyerek kullanılan program premium özellik ile birlikte 1 TB depolama alanı ve en fazla 2,5 GB dosya boyutu sunuyor.

dosya-transferi-yapmak

11. HigtTail

İlk olarak YouSendlt olarak bilinen HighTail, internet üzerinden devasa dosya transfer hizmeti sunuyor. 2004’ten bu yana hızla büyüyen HighTail, ücretsiz “Lite” hizmeti ile 50 MB’lık dosya gönderme olanağı tanırken; 2 GB’a kadar depolama imkânı sunuyor.

Bir cevap yazın