in

Domain Whois Bilgisi Nasıl Güncellenir?

Alan adı (domain) web sitesinin fiziksel adres karşılığıdır , domain olmadan web sitesine sadece IP adresiyle ulaşılabilir. Domain whois bilgisi ise, alan adı sahiplik bilgilerinin yer aldığı alandır.

Whois sorgulama ise bu domain sahibi hakkında bilgilerin kaydını tutar. Bir domain’in kime ait olduğunu, ne zaman kayıt edildiğini, hangi firma üzerinde ve ne kadar süre tescil edildiğini öğrenmek için ücretsiz domain whois sorgulama servisini kullanabilirsiniz. Sorgulama sonucunda alan adı kime ait olduğunu ve diğer tüm bilgileri detaylı olarak hemen öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri görebilmeniz için alan adı sahibinin whois bilgilerini gizlememiş olması gerekmektedir.

Alan adı whois bilgileri girildikten sonra güncelleme işlemi nasıl yapılır?

1- MyVargonen müşteri panelinize giriş yapınız.

whois-guncelleme

2 – Sol üst köşede ürünler bölümünün altındaki alan adlarını seçiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır detaylar butonuna tıklayınız.

domain-whois-bilgisi-guncelleme

3- Whois bölümünü seçiniz.

alanadi-whois-guncelleme

4 – Güncellemek istediğiniz bilgileri girdikten sonra kaydet butonuna basıp işlemi tamamlayınız.

vargonen-whois-bilgisi-guncelleme

Alan adı whois bilgileri alan adınızın güvenliği için mutlaka doğru bilgilerden oluşmalı ve güncel olmalıdır. Dünyada tüm domainlerden yetkili olan bağımsız kuruluş ICANN, whois bilgileri güncel olmayan alan adlarını askıya alma hatta iptal etme hakkına sahiptir.

2 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba,
    bana ait olan ilgili domain adresimde “This domain has been suspended due to non-completion of an ICANN-mandated contact verification.” yazılı hata mesajı alıyorum. bu sorunu kaynağı WHOIS bilgilerimin güncel veya eksik olması mıdır? eğer posta kodum gibi bir bilgim yanlışsa ICANN bunu tespit ederek domaini askıya alabilir mi?

  2. Merhaba, alan adı whois bilgilerinizin güncel olmaması durumunda ICANN alan adını askıya alma yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda alan adı kayıt firmanız ile iletişime geçerek, whois bilgilerinizi güncelleyebilir ve alan adınızı aktifleştirebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.