in ,

Domain Kayıt Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain kayıt ederken, projenizin başarılı olması için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Seçeceğiniz anahtar kelimeler, alan adı uzantıları, telif hakları, yasal durumlar, whois bilgilerinin doğruluğu ve kelime hataları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak alan adı kaydı yapmanızı tavsiye ederiz.

Domain satın alma vereceğiz eksik bilgiler, yasal olmayan kelimeler ya da alan adının yanlış yazılmış olması maddi ve manevi zararlar yaşamanıza neden olabilir. Domain sorgulama ve kayıt işlemi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik;

Kayıt Edeceğiniz Alan Adını Doğru Olarak Yazdığınızdan Emin Olun

Alan adı kayıt ederken, seçmiş olduğunuz kelime/kelimelerdeki karakterleri tam olarak doğru yazdığınızdan emin olun. Aksi halde satın alacağınız alan adı için iade işlemi yapılamadığından, maddi zarar yaşayabilirsiniz.

Whois Bilgilerinizi Eksiksiz ve Doğru Olarak Belirtin

Alan adı kayıt işlemleri sırasında, alan adınızın kayıt bilgilerinde yer alması için kişisel bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler dünyadaki domainlerin tüm yönetimini sağlayan ICANN tarafından zorunlu olarak istenmektedir. Whois bilgilerinizde bulunması gereken ad, soyad, telefon, mail, kimlik no ve adres bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgilerde oluşacak bir eksiklik ya da hatalı bilgi paylaşımı, alan adınızın ICANN tarafından askıya alınmasına hatta silinmesine yol açabilir. Alan adınızı kaybetmemek ve projenizin kesintiye uğramaması için whois bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurunuz.

Marka Tescil ve Telif Haklarını İçeren Alan Adlarını Seçmeyin

Alan adı seçimi sırasından, alan adınızda yer alacak kelimelerin telif haklarını ihlal edip etmediğini kontrol ediniz. Başka kişi ya da kuruluşlar tarafından tescillenmiş markalara ait alan adları ileride yasal sıkıntılar çıkarabilir, alan adınızı kaybedebilir hatta tazminat ödemenize neden olabilir. Telif hakları ihlali durumunda hakkınızda WIPO ve yerel mahkemede dava açılabilir.

One Comment

Leave a Reply

    One Ping

    1. Pingback:

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.