You are currently viewing Domain Hosting Ne İşe Yarar?

Domain Hosting Ne İşe Yarar?

İnternette görünür olmak için ihtiyaç duyduğunuz web sitesi kurulumu domain ve hosting hizmeti ile başlar. Her internet sitesinin bir domain’i ve içeriklerinin saklandığı bir hosting’i vardır. Domain hosting nedir diye merak edenler için kısaca; domain, Türkçedeki kullanımı ile “Alan Adı”, başka bir deyişle sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm içeriklerinizin depolandığı yerdir. 

domain-hosting-nedir

Alan Adı / Domain Nedir?

www.youtube.com adresinde olduğu gibi “youtube” bu adresin alan adıdır. İnternette sizi arayanlar, tercih ettiğiniz alan adı yani domain ile sizi bulurlar. Bir domain sahibi olmak için satın almanız gerekir. Siz de kendi alan adınızı aldıktan sonra sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz. Ancak öncelikle domain’i, hosting alanı ile birbirine bağlamanız, ardından içeriklerinizi bir arayüz aracılığıyla sitenize yüklemeniz gerekir. 

domain-nedir

ICANN Nedir?

Açılımı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan ICANN, internetteki farklı türden kullanıcıların katılımıyla oluşturulmuş bir kuruluştur. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluş, domain yani alan adı uzantılarının kullanılabilir olup olmadığını denetler ve domain isimlerinin işaret ettiği merkezi gösteren bir veri tabanı sunar. Tüm domain tescil işlemleri ICANN tarafından yetkilendirilmiş Register firmaları tarafından yürütülür. 

icann-nedir-ne-is-yapar

Register Firma Nedir?

Sizin, satın aldığınız domaininiz için ICANN yani İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ile irtibat kurmanıza gerek yoktur. Register adı verilen alan adını satın aldığınız firmanız bunu sizin adınıza resmi olarak gerçekleştirir. Siz yalnızca kullanmak istediğiniz domain yani alan adınızın kullanılabilir olup olmadığını test eder ardından alan adınızı satın alır ve dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. 

hosting-nedir

Domain Ödemesi Nedir?

Her domain’in yıllık ödemeleri mevcuttur. Eğer alan adınızın size tahsis edildiği tarihten bir yıl sonra yeniden ödemenizi gerçekleştirmezseniz o alan adı kısa bir süre sonra sizin yetkinizden çıkar ve başkasının satın alması için hazır hale gelir. Bunun için 1 yıllık ya da 2 yıllık satın almanızın ardından süre bitiminde alan adınızın kontrolünüzden çıkmasına engel olmalısınız. 

Hosting Hizmeti Nereden Alınır?

Domain ne işe yarar diye merak edenlerin, hosting konusunda da bilgi sahibi olması gerekir. Eğer sitenizi kendiniz kurmayacaksanız bunu hizmet aldığınız firma sizin için yapacaktır. Size yalnızca alan adınızı belirlemeniz ardından da nasıl bir site kurmak istediğinizi belirlemek kalır. Hosting işlemlerini de web sitesi kurulumu ya da tasarım hizmeti sunan şirketler ya da bireyler yapabilir.

hizli-hosting-secimi

Hosting Nedir?

Web sitenizi internette yayınlamak için size gereken en önemli unsur hosting’dir. Web sitenizin ziyaretçiler tarafından ulaşılabilir olması ve içeriklerinizi görmeleri için gereken hosting, paketler şeklinde satışa sunulur. Sitenizde yer alacak içeriklerin büyüklüğüne göre hosting’inizin de o oranda büyük olması gerekir. Örneğin, 2 çanta evrak nasıl 1 çantaya sığdırılamazsa, hosting’inize de büyüklüğünden daha fazla içeriği yükleyemezsiniz.

Hosting Ne İşe Yarar?

  • Hosting, sunucu firmaları tarafından size sunulan sunucular vasıtasıyla, sitenizin içeriklerinin dünyanın her yerinden kullanıcı için ulaşılabilir olmasını sağlar. Kesintisiz şekilde sunulan bu hizmet aracılığıyla siteniz her an online olur. 
  • Dosyalarınızı bilgisayarınızın hard diskinde sakladığınız gibi, hosting firmaları da sitenizin içeriklerini barındırabilmeniz için size hosting sunucusu hizmeti sağlar. Tüm bu işlemler için internete bağlı olmanız gerekir. Aksi halde sitenizin içerikleri kullanıcılar tarafından görülemez.
  • CPD adı verilen Veri İşlem Merkezlerinde saklanan site içerikleriniz dilediğiniz sürece online kalır. Barındırma hizmeti almadan önce blog sahibi iseniz bu tür bir hosting hizmeti, e-ticaret sitesi sahibi iseniz bu doğrultuda bir hosting hizmeti almalısınız.

Hosting Hizmetleri Çeşitleri

Hosting hizmeti satın aldıktan sonra birden çok alan adınız için bu hosting’i kullanabilirsiniz. Hosting seçenekleri; Sınırsız hosting, Mail Hosting, WordPress hosting, Reseller hosting, Kurumsal hosting olmak üzere farklılık gösterebilir. Paylaşımlı Hosting, birden çok kullanıcı ile aynı hizmeti kullandığınız anlamına gelir.

WordPress Hosting Nedir?

Dünyada en çok kullanılan hosting sistemlerinden olan WordPress, barındırma hizmetinin yanı sıra güvenli bir kullanımı da size sunar. Sahip olduğu arayüz ile de sitenizin içeriklerini dilediğiniz gibi kolaylıkla yönetmenizi sağlar. Öte yandan tasarım açısından dilediğiniz değişiklikleri de yapabilmenize olanak tanır. WordPress hosting paketleri ile WP alt yapısına sahip web sitelerinizi yayınlayabilirsiniz.

Yoğun Trafikli Site İçin Hosting

Sınırsız Hosting adı verilen hizmet, kullanıcı trafiği yoğun olan siteler için daha çok tercih edilmektedir. Aktif site sahibi olanlar bu tür hizmetten faydalanabilir. Kurumsal Hosting ise kullanımı kolay bir panel aracılığıyla tüm şirketinizin online kaynaklarını buradan yönetmenizi sağlar. Data ağırlığı ve çalışan sayısı fazla olan çok büyük şirketler kurumsal hosting kullanır.

E-Posta Hizmeti Nedir?

Sahip olduğunuz alan adı uzantısıyla profesyonel e-mail adresi edinebilirsiniz. Örneğin; adını[email protected]ınız.com şeklinde bir elektronik posta ile iş yaptığınız müşterilerinize kurumsal bir imaj sergileyebilirsiniz. İşinizle ilgili tüm e-mailleriniz bu posta adresine ulaşır ve siz de bu posta aracılığıyla dilediğiniz kişi ya da kurum adresine e-mail gönderebilirsiniz. Böylelikle markanızı ya da duyurmak istediğiniz alan adınızı bu şekilde rahatlıkla yaygınlaştırabilirsiniz.

mail-nedir

SSL Sertifikası Nedir?

Domain ve Hosting konularının yanı sıra ayrıca SSL Sertifikaları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. SSL Sertifikası, ziyaretçilerinize güvenli bir sitede olduklarını bildirmeniz için gereklidir. İnternet sitenize yönlendirme yapan tüm online tarayıcılar öncelikle SSL Sertifikalarını yoklar ardından sitenizin güvenli olduğunu tespit ederek ziyaretçilerinizi sitenize başarılı şekilde yönlendirir.

ssl-sertiikasi-nedir-ne-ise-yarar

Domain ve Hosting Fiyatları

Özgün ve uygun bir domain satın almak istediğinizde öncelikle onun boşta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ardından bu hizmeti sunan firmalar aracılığıyla uygun fiyatlar karşılığında domain sahibi olabilirsiniz. Domain’i satın aldığınız firmadan aynı zamanda hosting hizmetini de almanız mümkün olabilir. Diğer yandan, yalnızca hosting’inizi tamamen farklı bir kurumdan temin etmeniz de mümkündür. 

Hosting Fiyatları Neye Göre Değişir?

Hosting hizmeti sunan kurumlar, kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre değişik fiyatlandırmalar yapabilir. Satın alma işlemine geçtiğinizde bu fiyat farklılıklarını incelemeniz faydanıza olacaktır. Gereksiz hosting edinmeniz, gereğinden fazla ödeme yapmanıza neden olabilir. Özellikle gelir elde edeceğiniz siteniz için güvenli şekilde adımlar atmanız ve güvenilir hosting firmaları üzerinden hizmet almanız sizin için önemli konular arasında yer almaktadır.

Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalısınız?

  • Bir e-ticaret sitesi üzerinden hizmet sunacaksanız ya da bir kişisel fotoğrafçılık sitesi kuracaksanız domain’inizi yani alan adınızı ona göre belirlemeniz gerekir. Alan adınızın özgün ve kısa olması arama motorlarından üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırır.
  • Öte yandan alan adınızı seçtikten sonra bilmeniz gereken bir diğer konu da alan adı uzantısıdır. Com, net, org ya da diğer alt alan adı uzantılarından birini seçmeniz gerektiğini bilmek bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelir. 
  • En çok kullanılan alan adı uzantılarından olan .com uzantısı için “.tr” uzantısına da sahip olmak istiyorsanız bu alt alan adı uzantısını tescil ettirmeniz gerekir. Böylelikle internetteki tüm kullanıcılara Türkiye’de iş yaptığınızı belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın