in ,

Domain Firması Seçmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain firması seçmek, web projenizin gelecekteki devamlılığını sağlamak açısından en önemli kriterlerden biridir. Büyük uğraşlar vererek yayına aldığınız web projenizin güvenilir olmayan bir domain firmasında bulunması, ilerleyen dönemlerde projenizin kesintiye uğramasına neden olabilir hatta alan adınızı kaybedebilirsiniz.

Güvenilir domain firması seçmek için dikkat edilmesi gerekenleri özetlemek gerekirse;

Kurumsal Domain Firması Olmasına Dikkat Edin

Sadece domain değil, hosting, kiralık sunucu gibi hizmetleri satın alırken, seçeceğiniz firmanın kurumsal olmasına dikkat edin. Merdiven altı diye tabir edilen, bir ofisi, belli bir adresi, marka tescili ya da resmi bilgileri olmayan firmalardan uzak durun. Aksi halde firma bir gün ortadan kaybolabilir ve hem ödemiş olduğunuz para hem de projenize ayıracağınız zamanı boşa harcamış olursunuz.

Bir firmanın kurumsal olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?;

  • Web sitesinde açık adresi, resmi firma bilgiler (vergi dairesi, vergi numarası..vs) olmalı
  • Firmada çalışan sayısı ve departman yapısı da kurumsallık hakkında ön bilgi verebilir.
  • Web sitesinde EV SSL sertifikası olması firmanın gerçek bir firma olduğunun belgesidir. EV SSL Sertifikaları, resmi firma bilgileri ile yapılan araştırmalar sonucunda verildiği için kurumsallık hakkında bilgi verebilir.
  • Firmanın marka tescilinin olması da yine gerçek ve kurumsal bir domain firması olduğunu konusunda bilgiler verebilir.

Sektördeki Hizmet Yılı Güvenilirliği Hakkında Bilgi Verebilir

Güvenilir alan adı firması seçmek için firmanın sektörde kaç yıldır hizmet verdiğini araştırın. Uzun yıllar boyunca kullanıcılarına hizmet sunan domain firmaları, domain satın alma ve yönetimi aşamalarında sorun yaşamayacağınız firmalardır. Tabi tek kriter olmasa da önemli kriterlerden biridir.

Yeni Domain Kayıt ve Alan Adı Yenileme Fiyatlarını Araştırın

Domain firmanızı seçerken, kayıt edeceğiniz alan adının size maliyetini de hesaplayınız. İlk yıl çok cazip gibi görünen fiyatlarla ikna olup kayıt edeceğiniz alan adınız için bir sonraki yenileme döneminde yüksek yenileme ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle alan adı firması seçerken bir sonraki yıl yenileme fiyatlarını mutlaka öğrenin.

Destek Kanalları ve Kalitesini Test Edin

Domain satın alma işleminin ardından, yönetim aşamasında yaşayabileceğiniz olası sorunlar ya da aksaklıklarda, size destek olacak bir teknik ekibin olması gerekmektedir. Domain firması seçerken, teknik destek saatleri, destek kapsamı ve kalitesi hakkında fikir sahibi olun. Emin olmak için belirtilen destek kanallarından iletişime geçin ve geri dönüş süresi, cevap kalitesi gibi kriterlere göz atın.

Farklı Sitelerdeki Kullanıcı Yorumlarına Göz Atın

Bir firmanın kaliteli ve güvenilir olup olmadığının en iyi kanıtlardan biri kullanıcı yorumlarıdır. Farklı sitelere, blog’lara ve forumlara girerek domain satın almak istediğiniz firma hakkında açılan konular ve yapılan yorumlara bakınız. Daha önce bu firmayı tercih eden kullanıcılar size bu konuda en tarafsız bilgileri verecektir.

Domain Yönetim Paneli Olup Olmadığına Bakın

Alan adı sorgulama ve kayıt etmek kadar, alan adı yönetimi de ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konudur. Domain firması seçerken, alan adınıza ait, whois gizleme, DNS yönetimi, URL yönlendirme işlemlerini yapabileceğiniz bir kontrol paneli olup olmadığına bakınız. Domain kontrol paneli olmadığı takdirde her işlem için domain firması ile iletişime geçmek zorunda kalabilir bu durumda işleriniz aksayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.