You are currently viewing cPanel/Plesk Alternatifi Ücretsiz Hosting Kontrol Panelleri

cPanel/Plesk Alternatifi Ücretsiz Hosting Kontrol Panelleri

Hosting kontrol paneli websitelerinizi herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan yönetmenizi sağlayan araçlardır. Bu paneller sayesinde istediğiniz herhangi bir içerik yönetim sistemini (WordPress vb.) tek tıklamayla kurabilir, kendi alan adınız ile e-posta hesabı açıp kapatabilir, istatistiksel olarak sitenizin analizlerini yapabilir ve daha bir çok işlevi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

Piyasada ücretli ve ücretsiz çeşitli hosting kontrol panelleri vardır. Standart hosting paketlerinde müşterilerin sunucuya doğrudan erişimi olmadığından hosting firmaları tarafından müşterilere ağırlıklı olarak cPanel ve Plesk panelleri sunulmaktadır. Ancak hazır standart hosting paketi yerine sunucu hizmeti (Cloud Sunucu, Fiziksel Sunucu ya da VPS vb.) aldığınız takdirde bu panellerin ücretleri sorun olabilir. İşte böyle durumlarda yazımızın da konusu olan aşağıda sıraladığımız ücretsiz hosting kontrol panellerini kullanabilirsiniz.

1. Vesta Kontrol Panel

Ücretsiz olup hem kurulum olarak en kolay, hem de yapı olarak en sağlam kontrol panellerinin başında Vesta kontrol paneli gelmektedir. cPanel ve Plesk’in sunduğu hemen hemen tüm hizmetleri Vesta’dan da alabilirsiniz. Rahatça kullanıcı hesapları oluşturabilir, dilediğiniz kadar websitesi ve veritabanı ile eposta ve FTP hesabını yönetebilirsiniz. Vesta ücretsiz olarak tüm ihtiyacınızı karşılayabildiği gibi ücretli olarak sunulan online dosya yöneticisi ve SFTP eklentilerini de satın alarak kullanabilirsiniz.

Vesta Kontrol Panel

Website / Demo

2. Webmin ve Virtualmin

Webmin aslında hosting kontrol panelinden ziyade gelişmiş bir sunucu yönetimi yazılımıdır. Sunucunuzu ne amaçla kullanırsanız kullanın Webmin kurarak komut sistemi ile uğraşmadan, zenginleştirilmiş görsel arayüzle sunucunuzu rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Webadmin Kontrol Panel
         

Virtualmin, Webmin’in tamamlayıcısı olup güçlü, gelişmiş, güzel bir arayüze sahip, ücretsiz bir hosting kontrol panelidir. Virtualmin ile tek bir websitesini yönetebileceğiniz gibi, kendinize bir hosting şirketi kurarak müşterilerinize hosting hizmeti verebilirsiniz. Bu panel hem arayüz hem de altyapı olarak buna tamamen uygun bir sistemdir. Virtualmin temel özellikleri ile ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır ancak ücretli olarak dağıtılan Virtualmin Professional ile daha ileri düzey bir panele sahip olabilirsiniz.

Webmin ve Virtualmin’in yapımcıları tarafından ayrıca bulut hizmetinde kullanılmak üzere Cloudmin ve eposta hizmetinde kullanılmak üzere Usermin araçları da mevcuttur.

Virtualmin Kontrol Panel

Webmin Website
Virtualmin Website

3. CentOS Web Panel

Piyasada birçok linux dağıtımı mevcut olup bunların içinde özellikle sunucu olarak kullanılmak üzere üretilen ve ücretsiz olması sebebiyle yaygın olarak kullanılanı CentOS linux dağıtımıdır. İşte bu linux dağıtımı üzerinde çalışmak üzere üretilen CentOs Web Panel ücretsiz, basit ve kullanışlı olması sebebiyle en çok beğenilen hosting kontrol panellerinden birisidir.

CentOS Web Panel
                         

Website
Demo

Diğerleri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ücretsiz hosting kontrol panellerine ilave olarak şunları da inceleyebilirsiniz ve ücretsiz oldukları için istediğinizi gibi kurup deneyebilir ve dilerseniz de kullanabilirsiniz.

4. Ajenti

Ajenti Hosting Kontrol Panel

Website

5. ISPConfig

ISPConfig Kontrol Panel
                                                                  

Website
Demo

6.ZPanel

ZPanel hosting kontrol paneli

ZPanel

Vargonen Cloud Sunucu

Vargonen cloud sunucu hizmetleri üzerine, bahsetmiş olduğumuz ücretsiz hosting kontrol panellerinden dilediğinizi kurabilir; yedekli, esnek, sürekliliği olan ve tamamen sizin kontrolünüzdeki bir altyapıya Vargonen güvencesiyle sahip olabilirsiniz. Kullandığınız kaynak miktarı kadar ödeme yapma özgürlüğüne sahip olduğunuz cloud sistemler büyük ölçüde maliyet avantajı sağladığı için, birçok kullanıcı tarafından alternatif kontrol panelleri ile birlikte tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın