You are currently viewing cPanel & Plesk Panel, Hangisini Kullanmalısınız?
r

cPanel & Plesk Panel, Hangisini Kullanmalısınız?

Kontrol Paneli Seçimi

Kontrol panelleri, sunucunuzu gelişmiş bir web arayüzü üzerinden, komut satırı kullanımı gerektirmeden, tüm özellikleriyle rahat ve hızlı kullanmanıza imkan veren platformlardır.

Web sitenizi arka planda nasıl yönettiğiniz, kontrolpanelinizden ne kadar yararlandığınız, web sitenizin performansını doğrudan etkileyen etmenler arasında yer alır. Çünkü kontrol panelinizle sandığınızdan çok daha fazla işlemi gerçekleştirirsiniz. Örneğin kurumsal e-postanızı kurarak size gelen talepleri yanıtlarsınız, yeni yazılımlar yükleyerek web sitenizi geliştirirsiniz, web sitenizi yedekleyerek olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Dolayısıyla alan adı, sunucu vb. web sitenizle ilgili tüm süreçlere karar verirken, kontrol paneli konusunda da ciddi bir karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü sonradan kontrol paneli değiştirmek, taşıma işlemi açısından size kimi zorluklar da yaşatabilir. Bu nedenle en baştan size en uygun seçimi yapmanız gerekir.

Pek çok kontrol paneli var ancak içlerinde en popüler ikisi cPanel ve Plesk kontrol panellerdir.

cPanel ve Plesk panel üzerinde yapabildikleriniz:

   E-mail hesapları açabilir ve yönetebilirsiniz.
*     FTP yöneticisi ile dosya yükleyebilirsiniz.
*     Veri tabanı yaratabilir ve düzenleyebilirsiniz.
*     Hata kayıtlarına ulaşabilirsiniz.
*     Yedekleme yapabilirsiniz.
*     Disk ve trafik kullanım bilgilerinizi görebilirsiniz.
*     Domain ve subdomain istatistiklerinizi görebilirsiniz.
*     Subdomain yaratabilir ve silebilirsiniz.

Peki cPanel ve Plesk panel arasındaki fark nedir? Hangisini ne zaman tercih etmelisiniz? cPanel ve Plesk kontrol panelleri arasındaki farkları sizin için bir araya getirdik.

cPanel ve Plesk Arasındaki Farklar

*     Seçeceğiniz kontrol panelinin hangi işletim sistemiyle çalıştığı önemlidir. 1990’lı yıllarda geliştirilen cPanel, Linux tabanlı sunucu kullananların öncelikli tercihi olup, Plesk 2000’li yıllara aittir ve hem Windows, hem de Linux tabanlı işletim sistemlerinde kullanılır.

*     cPanel, Linux sistemler üzerinde çalışmaktadır. Plesk ise Windows işletim sistemiyle tercih edilen panel olmuştur, aynı zamanda Linux versiyonu da mevcuttur. Bu bilgi kontrol paneli seçiminizi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır.

*     Kullanım kolaylığı ve rahatlık olarak her iki kontrol paneli de revaçta olsa da, cPanel’in daha sade ve daha basit bir arayüzü olduğu kullanıcılar tarafından belirtiliyor.

                                                                       CPanel Arayüzü
                                                                     Plesk Panel Arayüzü

*     Güvenlik konusunda iki kontrol panelinin de farklı yaklaşımları mevcut. Örneğin cPanel’de her bir kullanıcı için yetki oluşturabilir, kullanıcıların, panelin ne kadarına erişebileceğine karar verebilirsiniz. Plesk’te ise abonelikler oluşturarak her abonelikte kullanıcıların nelere erişebileceğine karar verebilirsiniz. Her iki kontrol panelinde farklı yaklaşımlar olsa da aslında kullanıcıların erişim izni konusunda çok büyük farklılıklar olmadığını söylemek mümkün.

Her iki kontrol paneli de çok tercih edilen, kullanıcılar tarafından beğenilen sistemler. Burada önemli olan, sizin kullanım rahatlığına ve web sitenizin özelliklerine göre doğru kontrol panelini seçebilmeniz. Kafanızda soru işareti yaratan her şeyi Vargonen destek ekibine sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın