You are currently viewing cPanel ile Gelişmiş Hosting Yönetimi

cPanel ile Gelişmiş Hosting Yönetimi

  • Post category:Hosting
  • Post last modified:

İnternet teknolojilerinin yaşamın her alanına sirayet ettiği günümüzde herhangi bir çevrim içi hizmeti en iyi şekilde almak oldukça önemli. Hız, performans ve güvenlik özellikleri gibi kriterler insanların arzu ettiği hizmetin kalitesini belirleyen faktörler olarak dikkat çekiyor. Kesintisiz bir kullanıcı deneyimi yaşamak internet ortamının yarattığı en büyük taleplerden biri hâline geldi.

cpanel-vargonen-1

Bu durumun belirli nedenleri ve söz konusu nedenlerin de kullanıcıları sonuca götüren çözümleri mevcut. Hosting (barındırma hizmeti) bir web sitesinin sunduğu hizmet kalitesini belirleyen etkenler arasında ön plana çıkıyor. Şayet aldığınız hosting hizmeti ve buna bağlı panel yönetiminiz yeterli seviyedeyse internet dünyasındaki varlığınız kullanıcılar tarafından daha kısa sürede kabul ediliyor.

Hosting hizmetinin panel yönetimini gerçekleştirebileceğiniz yazılımlardan biri de cPanel. Web sitenizdeki tüm dosyaların yer alacağı sunucuyu kontrol etmenizi kolaylaştıran bu panel birçok farklı işlevsel özelliğe sahip. Sistemi kontrol eden kişiye geniş kullanım imkânları sağlayan ve güvenilir yönetim anlayışı sunan cPanel en sık tercih edilen kontrol arayüzlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Günümüzde iyi bir web hosting hizmeti almanın ve bu hizmeti en iyi şekilde yönetmenin internet ortamındaki varlığınızı sürdürmekle doğrudan ilişkili olduğu düşünüldüğünde cPanel’in önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Hem teknik özellikleri hem de kullanım avantajlarıyla oldukça başarılı bir kontrol arayüz sistemi olan cPanel geçmişten bugüne önemli gelişim aşamaları da kaydetti.

cpanel-ozellikleri-nelerdir

cPanel Nedir?

cPanel (Control Panel) UNIX tabanlı sistemlerden biri olan Linux’ta çalışan ve oldukça geniş bir kullanım oranına sahip kontrol paneli olarak ifade edilebilir. cPanel ile birlikte WHM (Web Hosting Manager) isimli ana yönetim yazılımı da yükleniyor. WHM üzerinden açılan hesaplar kullanıcı hesabı olarak adlandırılıyor ve bu hesaplar cPanel aracılığıyla rahatça yönetiliyor.

cpanel-logo

WHM üzerinden hem bayi hem de kullanıcı hesapları açılarak bu hesaplar kontrol edilebildiği gibi kota bilgileri girilip hesaba bağlı web sitelerinin ayarları düzenlenebilir. cPanel yardımıyla alan adının mail işlevleri düzenlenebilir, yein MySQL veritabanları oluşturabilir, PhpMyAdmin ile MySQL veritabanına tablolar eklenebilir ve cgi-bin gibi birçok farklı işlem çok kolay şekilde yapılabilir.

Web hosting hizmetlerinin son kullanıcılar tarafından rahat şekilde yönetilebilmesi için geliştirilen yazılımlardan biri olan cPanel tarayıcı tabanlı olup grafik arayüzüne sahip. Kullanıcıların yapmak istediklerini kolayca yapmalarını sağlayan ve hosting hizmeti sunan firmalar için de önemli özellikler barındıran bu kontrol paneli, sunucudaki farklı sistem ayarlarının daha kolay şekilde değiştirilmesine imkân tanıyor.

Oldukça popüler olan cPanel, lisans gerektiren bir uygulama olmakla birlikte kolay kurulum ve kullanımla dikkat çekiyor. Rahat ve işlevselliği yukarı çeken güncelleme özellikleri sayesinde ilerleyen süreçte de herhangi bir sorun yaşamanıza izin vermeyen kontrol paneli Linux işletim sistemiyle çok uyumlu şekilde çalışıyor. Üstelik cPanel, uygun seviyede fiyat politikasına da sahip.

Geçmişten Bugüne cPanel – cPanel Özellikleri Nelerdir?

LinuxiOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen cPanel piyasaya ilk kez 21 Mart 1996 tarihinde sürüldü. NASA’da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall’un geliştirdiği Perl programlama dilini kullanan cPanel Windows’da kullanılmıyor. Panelin geliştiricileri Windows’da da bu yazılımı çalıştırmak için Enkompass projesini başlatmıştı fakat kısa bir süre sonra bu proje sonlandırıldı.

cpanel-nasil-kullanilir

cPanel’in tüm özelliklerini anlatmadan önce cPanel hosting kavramının ne anlama geldiğini ifade etmek gerekiyor. cPanel hosting, Linux sunucularındaki barındırma hizmetini cPanel arayüzü sayesinde kontrol etmek anlamına geliyor. Hosting yönetimi açısından cPanel’in yokluğunun yaratacağı temel etkiyi masaüstü görünümü ve menüleri olmayan bir bilgisayarın kullanım güçlüğüne benzetmek oldukça gerçekçi bir yaklaşım olabilir.

Önemli kontrol panellerinden biri olan cPanel olmasaydı sistem üzerinde herhangi bir işlem gerçekleştirmek için yüzlerce farklı komutu bilmek ve bu komutları her seferinde teker teker girmek gerekecekti. Fakat cPanel tıpkı masaüstü görünümünün bilgisayar kullanımını kolaylaştırması gibi tüm özellikleri birkaç basit komut ve yöntemi kullanarak yerine getirebilme kapasitesiyle ön plana çıkıyor.

  • E-posta: cPanel yardımıyla e-posta hesapları ekleyip silebilir, webmail kullanabilir ve otomatik cevaplayıcılar kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özelliği kullanarak e-postaları filtreleyebilir, e-posta domain yönlendirebilir, birçok farklı liste oluşturabilir ve MX kayıtlarınızı yönetebilirsiniz.
  • FTP: File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) anlamına gelen FTP, cPanel aracılığıyla çok daha işlevsel hâle geliyor. cPanel’in genel kullanımı, ftp (ftp yapılacak makinenin adresi) şeklinde olan bu protokoldeki hesaplarınızı yönetmenizi kolaylaştırıyor.
  • Veritabanı: Oldukça geniş bir kullanım hizmeti sunan bu arayüz, veritabanı konusunda da kullanıcıların yardımına koşuyor. MySQL ve PhpMyAdmin gibi hosting tarafından sunulan veritabanı hizmetine erişen cPanel, ayarları değiştirmenizi veya düzenlemenizi mümkün kılıyor.
  • Site yönetimi: cPanel, çevrim içi dosya yöneticisi sayesinde tüm işlemlerinizi gerçekleştiriyor. Arayüz yardımıyla web sitenizin içeriklerini düzenleyebilir, hata sayfalarını özelleştirebilir, alt alan adlarınızı yönlendirebilir ve sitenizi ziyaret etmesini istemediğiniz IP adreslerini engelleyebilirsiniz.
  • Dosyalar: cPanel’in dosyalar özelliği web sitenizin tasarımında ve içerik üretiminde kullandığınız dosyalama dizinleri ve bu dizinlerin kullanımına yönelik verilen izinleri görüntülemenize imkân tanıyor. Bu özellikle dosya içeriklerini görüntüleme şansına da sahipsiniz.
  • Güvenlik: Site yönetiminin alt başlıklarından olan bu alan cPanel ile oldukça kullanışlı bir deneyim vadediyor. Kontrol paneli sadece IP adresi engellemekle kalmayıp şifreli klasör ve kullanıcı ayarlarına erişim gibi birçok farklı konuda size yardımcı oluyor.
  • Kayıtlar ve istatistiklerAwstatsweblizerraw ve diğer tüm istatistik log’larına cPanel üzerinden ulaşabilirsiniz. Hosting firmasından cPanel seçimi yaparken Awstats özelliği olup olmadığına dikkat etmeniz tavsiye ediliyor. Kontrol paneli analiz konusunda oldukça başarılı.
  • Programlar ve servisler: cPanel’in bu özelliğini kullanarak PHPZend ve CGI ayarlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik ek olarak WordPress, Drupal, Joomla! ve PhpBB gibi hazır site tasarımlarını tek tıkla kendi web sitenizde kullanmanızı sağlıyor.

Web hosting yönetimini oldukça kolaylaştıran ve Linux hosting kullanıcılarının en çok tercih ettiği arayüz olan cPanel tüm özelliklerine ek olarak farklı eklentilerle uyumlu şekilde çalışması sayesinde de kullanıcı deneyimini yukarı çekiyor. Cron işlemlermime tipleri, apache handlers ve SSL yönetimi gibi farklı eklentilere sahip olan cPanel en iyi performansı sunuyor.

Hosting Yönetiminde cPanel Avantajları Nelerdir?

Kurulum ve güncelleme kolaylığının yardımıyla ön plana çıkan cPanel birçok sistem yöneticisinin ilk tercihi konumunda. Hızıkullanım kolaylığı, kurulum ve güncellemelerinin kolay olması gibi özellikleriyle hosting yönetimini kolaylaştıran kontrol paneli stabilitesi sayesinde de güvenilir bir kullanıcı deneyimi vadediyor. Linux ile uyum açısından en iyi arayüzlerden biri olduğunu da belirtmek gerekiyor.

cpanel-nedir

cPanel’in hosting yönetimindeki en önemli avantajı kullanımının basit olması ve Türkçe dil desteğinin yazılımın bünyesinde yer alması. Barındırma hizmetinin yönetiminde oldukça büyük öneme sahip olan tek tık yüklemeikon optimizasyonugüçlü istatistik platformu ve sunucu – front end çalışmasını başarılı şekilde yapması kontrol panelinin sağladığı önemli avantajlar arasında rahatlıkla ifade edilebilir.

Bir web sitesi kurmak ve içerik üretmek istiyorsanız cPanel size en iyi kullanıcı deneyimlerinden birini vadediyor. Linux tabanlı sunucularda en iyi performansı elde etmek ve web sitenizin yönetimini daha işlevsel kılmak için ideal bir kontrol paneli olan bu yazılım, hem teknik özellikleri hem de arayüzünün sağladığı kullanım kolaylığıyla öne çıkıyor.

Bir cevap yazın