You are currently viewing En Kolay Com Site Kurma Önerileri

En Kolay Com Site Kurma Önerileri

Web adreslerinde www (“The World Wide Web“) ile beraber en çok karşılaşılan detaylardan biri olan com, neredeyse internetin tarihi kadar eski bir tabir sayılıyor. Peki günümüzde hâlâ en çok kullanılan domain uzantısı olma unvanını elinde bulunduran .com domain tam olarak ne anlama geliyor? Neden bu kadar çok tercih ediliyor ve nasıl kuruluyor? İşte cevapları…

com-site-kurmak

.COM Domain Nedir?

Açılımı “commercial” olan com, ticari anlamına gelmekle beraber internet sitelerine bağlanılabilmesi için gereken domain uzantıları arasında yer alıyor. Domain uzantıları ise her site için özel olarak belirlenen alan adlarının temel adımlarından birini meydana getiriyor. Bu yüzden herhangi bir web adresine domain uzantısı kullanmadan bağlanmak mümkün olmuyor.

Com en yaygın alan adı uzantısı olsa da kuruluşların hizmet alanlarına bağlı olarak “org”, “gov” ve “edu” gibi farklı uzantı çeşitleri de tercih edilebiliyor. Bunlar dışında “tr”, “us” ve “de” gibi ülkelere bağlı çeşitli kısaltmalar da domain uzantılarını tamamlayabiliyor. Ancak “Alan adları hangi ülke sınırları içinde alındıysa o ülkenin kısaltmasını taşımak zorundadır” gibi bir mecburiyet bulunmuyor. 

domain-uzantilari

Com uzantısı, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kurumsal veya bireysel tüm web adreslerinde kullanılabiliyor. Bu şekilde ülkemiz için herhangi bir kısıtlama olmadan alınabilen “net“, “biz” ve “com.tr” gibi çeşitli domain uzantıları olmakla birlikte “org“, “gov” ve “edu” gibi yalnızca belirli kuruluşlar ve amaçlar doğrultusunda kullanılabilen özel domain uzantıları da bulunuyor. 

Com web sitesi, teorik açıdan ticari anlamına gelse de blogtan e-ticarete, haberden oyuna birbirinden farklı birçok bireysel ya da kurumsal oluşum için kullanılabildiğinden her zaman ticari bir amaç taşımayabiliyor. Ancak “gov” (“government“) uzantılı siteler, yalnızca devletin resmi kurumlarını; “edu” (“education“) uzantılı siteler ise yalnızca eğitim kurumlarını temsil etme şartıyla açılabiliyor.  

com-web-sitesi-kurmak

Dünya genelinde toplam 342 milyonu aşan alan adları arasında ülke fark etmeksizin en çok tercih edilen uzantıyı 137.6 milyonluk kayıt sayısıyla com uzantısı meydana getiriyor. Bu durumun en temel nedenini com site açma aşamasında özel bir şart uygulanmaması oluştursa da günümüzde farklı .com tercih edilme sebeplerine de sıkça rastlanıyor. 

Neden .COM Tercih Edilir?

Hiçbir zaman en popüler domain uzantısı olma özelliğini kaybetmeyen com, aynı zamanda herkese açık ilk uzantı olarak kabul ediliyor. Bunun getirdiği üstünlüğün payıyla da yıllardır zirvede kalmayı başaran com, akılda kalıcılık, yaygınlık, bilinirlik gibi nedenlerden dolayı da her yıl milyonlara ulaşan seviyelerde tercih ediliyor. Neden .com tercih edildiği ile ilgili detaylı unsurlar ise şunlardır:

com-domain-site-acmak
  • Diğer birçok uzantının aksine herhangi bir devlet kuruluşu ya da özel kuruluş olma şartı içermeyen com, bu sebepten dolayı kolayca ulaşılabiliyor ve kullanılabiliyor. Com uzantısı alabilmek için alan adınızın daha önce alınmamış olması yeterli sayılıyor. 
  • Kolay ulaşılabilen com uzantısı, haliyle yaygınlık konusunda da büyük bir başarı elde ediyor. Diğer domain uzantıları için koşulan şartlar, com için geçerli olmadığından ve ilk uzantılardan biri kabul edildiğinden kullanımı da tüm dünyada yaygınlaşıyor. 
  • Yaygınlığın bir sonucu olan bilinirlik, yalnızca ülke sınırları içinde değil; tüm dünyada com uzantısını daha da cazip hale getiriyor. Bu da ünlü markalardan sanatçılara kadar her alan adında com uzantısının ilk tercih olmasını sağlıyor. 
  • Hem bilinirliğinin hem ek almıyor oluşunun payıyla çok daha kolay akılda kalabilen com uzantısı, net ya da biz gibi ek almayan diğer domain uzantılarına göre çok daha yaygın şekilde kullanıldığı için daha çok tercih ediliyor. 
com-site-acmak

.COM Site Nasıl Kurulur?

Com uzantılı siteler de diğer web sitelerinde olduğu gibi benzer adımlar izlenerek kuruluyor. Genellikle com site kurma işlemi çok zahmetliymiş gibi düşünülse de izleyeceğiniz yöntemlere bağlı olarak fazlasıyla kolaylaşabiliyor. “Com site nasıl kurulur?” ya da “En kolay com domain site kurulumu hangi yöntemle yapılır?” gibi soruların yanıtları çoğu zaman basit sayılabilecek birkaç adımdan meydana geliyor. 

Temel olarak iki farklı yöntemle com uzantılı sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu yöntemler özel yazılımlar ve WordPress şeklinde sıralanıyor. Özel yazılımlar aracılığıyla bir internet sitesi açmak istiyorsanız çeşitli programlama dillerini ve yazılımları bilmelisiniz ya da bunu yapabilecek bir kişiden veya bir ekipten destek almalısınız. Ancak WordPress ile internet sitesi kurma adımlarını kendiniz de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  

web-sitesi-tasarimi-yapmak

Her iki yöntem öncesinde de tamamlanması gereken hazırlık aşamaları bulunuyor. İlk aşamayı almak istediğiniz alan adının kullanım açısından uygunluğu oluşturuyor. Eğer belirlediğiniz com uzantılı alan adı daha önce alınmışsa ne yazık ki o ismi satışta olmadığı sürece kullanmanız mümkün olmuyor. Bu nedenle yine com uzantısına sahip farklı bir alan adı belirlemeniz gerekiyor. 

Alan adı uygunluğunun ardından sitenizin kesintisiz şekilde kullanılabilmesi için bir hosting firmasından sunucu hizmeti almalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken noktayı web sitenizin türü ve amacı meydana getiriyor. Örneğin; blog, haber ya da bilgi kaynağı tarzı bir site açmak istiyorsanız paylaşımlı hosting hizmeti sizin için en ideal seçenekler arasında yer alıyor. 

web-site-tasarlamak

Kurmak istediğiniz site daha çok e-ticaret ya da sosyal medya gibi insanların yoğun ve aralıksız olarak kullanacakları bir site olacaksa bu noktada paylaşımlı web hosting yetersiz kalabileceği için bulut sunucu denen ve paylaşımlı bir yapıya sahip olmayan, çok daha yüksek bir performans ve kapasite değerleri elde edebileceğiniz hosting hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Alan adı sorgulama ve satın alma işlemlerinizle sunucu hizmetlerinizi aynı firmadan satın alabileceğiniz gibi bu iki ayrı hizmet için farklı firmaları da tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde hosting hizmet süreniz dolduğunda hosting firmanızı ya da türünüzü de değiştirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri paket halinde birlikte sunan firmaların yanı sıra yalnızca biri üzerine uzmanlaşmış bilişim firmaları da bulunuyor. 

Hosting işlemini de tamamladıktan sonra sitenizin kurulum işlemlerine geçebilirsiniz. Eğer HTML, CSS, JavaScript ya da PHP gibi programlama dillerini biliyorsanız kendi sitenizi yapabilir veya bilen kişilere yaptırabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yazılım bilginiz olmadan WordPress üzerinden de kendi sitenizi kurabiliyorsunuz. Bunun için birkaç basit adımdan oluşan WordPress kurulum aşamaları yeterli oluyor. 

com-websitesi-kurmak

WordPess ile site kurmak için öncelikle WordPress’in kurulum dosyalarını indirmelisiniz. Ardından WordPress Hosting hesabına dosyaları yüklemek amacıyla FTP istemcisini kullanmalısınız. Hosting hesabına dosyaları yükledikten sonra MySQL veri tabanını oluşturmalısınız. Son olarak da tarayıcınızda alan adınızı açıp WordPress kurulum sihirbazını çalıştırmalısınız. Bu noktadan sonra “Giriş” butonuna tıklayıp, yönetici alanınıza giriş yapabilirsiniz. 

.COM Site Açmanın Avantajı Var mıdır?

Com site açmak teknik açıdan çok pazarlama açısından faydaları bulunuyor. Örneğin; com uzantılı bir site açtığınızda çok daha kolay şekilde akılda kalıp çok daha kolay ulaşılabileceği için insanların zihinlerinde yer etme ve sitenin trafiğini artırma ihtimaliniz güçlenmiş oluyor. Ancak diğer yandan com uzantılı birçok alan adının daha önceden alınmış olduğunu da unutmamalısınız. 

internet-sitesi-acmak

Diğer yandan com domain uzantısına sahip olan sitelerin Google başta olmak üzere Yandex ve Bing gibi birbirinden farklı arama motorları tarafından daha kolay bulunduğu ve diğer uzantılara oranla daha kısa sürede üst sıralara yerleştirildiği belirtilse de arama motorlarının politikaları tamamen gizli şekilde yürütüldüğünden bu konu hakkında kesin bir yargıya varmak mümkün görünmüyor. 

Bir cevap yazın