You are currently viewing Chromium Nedir? Avantajları Nelerdir?

Chromium Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

İletişim teknolojilerinin bugün geldiği noktada çok büyük pay sahibi olan internet, zaman içerisinde enformasyon akışının da ana kaynağı hâline geldi. Günümüzde herhangi bir veriye ulaşmanın, veri aktarmanın ve insanlarla çevrim içi etkileşimde bulunmanın yegâne şartı konumundaki internet, birçok farklı uzantısıyla yaşamı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan internet, çevrim içi ortamdaki kullanıcı deneyiminin birçok açıdan merkezinde yer alıyor. Sürdürülebilir veri akışının evi konumundaki internet teknolojileri, Web 2.0 ile de entegre şekilde çalışıyor. Etkileşime girme, veri girdisini kontrol etme, arama motorlarını kullanma gibi konularda web tarayıcıları, internet kullanımını daha işlevsel kılıyor.

Akıllı telefontablet ve bilgisayarlarda web tarayıcısı kullanmak, internet erişimi için standart bir arayüze sahip olmanız anlamına geliyor. Web tarayıcıları farklı özellikleriyle çeşitli kullanıcı gereksinimlerine hitap etmeyi başararak internette gerçekleştirebileceğiniz tüm etkinlikler için büyük fayda sağlıyor. Dizi, film veya belgesel izlemeniz ve dokümanlarınızı hazırlamanız için bir web tarayıcısı kullanmanız gerekiyor.

Kısaca İnternet ve Browser’lar

İnternet kullanımının temel unsurları arasında yer alan browser’lar, birçok farklı işlemi gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. İş ve eğitim hayatının yanı sıra günlük yaşamdaki birçok işin de internet ortamında yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir aracı görevi gören web tarayıcılarının rolü daha iyi anlaşılıyor.

İnternet deneyimini iyileştiren eklenti kullanımı da tarayıcıların sunduğu en önemli avantajlar arasında dikkat çekiyor. Microsoft, Apple ve Google gibi firmaların ürettiği web tarayıcıları kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen browser’lar arasında yer alıyor. Internet ‌Explorer, ‌Edge, ‌Firefox, Safari, Google ‌Chrome söz konusu tarayıcılara örnek gösterilebilir.

Browserlar; Internet Explorer, Edge, Firefox, Safari, Google Chrome

Internet Exproler

  • Microsoft tarafından üretilen web tarayıcılarından biri olan IE, Windows işletim sistemiyle bütünleşik hâlde kullanıcılara ulaştırılıyor. Sekmeli web tarama ve varsayılan tarayıcı kurulumu gibi özellikler tarayıcının önemli fonksiyonları arasında yer alıyor.
  • Microsoft, 1995’te piyasaya sürdüğü Internet Explorer için artık sadece güvenlik yaması yayınlıyor. macOS ve Unix sürümleri için güncelleme almayan tarayıcı, 12 Ocak 2016’dan bu yana IE 11 sürümüyle kullanıcılara hizmet veriyor.

Edge

  • Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmak amacıyla Microsoft’un geliştirdiği Edge; web standartlarıyla uyumlu, hafif bir tarayıcı olarak dikkat çekiyor. Edge; Cortana ile eşleşme, not alma eklentileri ve okuma görünümü özelliklerine sahip.
  • Chromium tabanlı bir web tarayıcısı olan ve hem Windows’un hem de macOS’un tüm sürümleriyle uyumlu şekilde çalışabilen Microsoft Edge; hız, performans, web siteleri ve uzantılar için sınıfının en iyi performans ortaya koyan tarayıcılarından biri.

Firefox

  • Mozilla Firefox ya da Firefox, Mozilla Vakfı’nın geliştirdiği özgür bir web tarayıcısı. Kâr amacına sahip olmadan, kullanıcı gereksinimleri çerçevesinde kendini geliştiren ve fonksiyonel arayüzüyle beğeni toplayan Firefox, mobil tarayıcı piyasasında da önemli bir yere sahip.
  • Hesaba bağlı senkronizasyon seçeneğiyle yer imleriparolalar ve özelleştirilmiş ayarları kaydedebilen Firefox, internette geçirdiğiniz vakitten aldığınız keyfi önemli ölçüde artırıyor. Sade tasarımıyla da dikkat çeken tarayıcı farklı işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Safari

  • Apple’ın ürettiği ve macOS işletim sistemiyle uyumlu şekilde çalışan Safari; MacBook, iPhone ve iPad’ler için varsayılan web tarayıcısı konumunda. Safari, kullanıcılara yüksek performansenerji tasarrufu ve üst seviyede güvenlik önlemleri sunuyor.
  • Özelleştirme seçenekleriyle dikkat çeken Safari; sekmeler arası geçiş, okuma listesi ve görünüm nitelikleriyle de yarattığı verimli kullanıcı deneyimini destekliyor. İnternet ortamındaki tehditlere karşı korunmanızı sağlayan browser, kullanıcı dostu bir arayüzü de bünyesinde barındırıyor.

Google Chrome

  • Google’ın geliştirdiği açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı olan Google Chrome, mevcut browser’lar içerisinde en yüksek görüntüleme hızına sahip yazılımlardan birine sahip. Chromium tasarısı altında çalışan Chrome; Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.
  • Chrome’un temelini oluşturan ve özgür bir web tarayıcısı projesi kimliğiyle dikkat çeken Chromium, Chrome’dan daha hızlı ve işlevsel bir arayüzü bünyesinde barındırıyor. Chromium sekmeli bir pencere yöneticisi olarak da biliniyor.

Chromium Farkı Nedir?

İsmi krom elementinden esinlenilen ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı olan Chromium, logosu ve açık güncelleştirme mekanizmasıyla Chrome’dan farklı bir noktada duruyor. Sıkça sorulan “Chromium nedir?” sorusunun cevabını yazılım altyapısıyla ilişkilendirerek vermek gerekiyor. Chromium’un, Chrome’dan farklarını ise birkaç başlık altında açıklamak mümkün.

Öncelikle Chromium, herhangi bir uygulama mağazası kullanmadan eklenti indirebilmenize imkân tanıyor. Browser ayrıca geliştiriciler tarafından kaynak kodu sürekli değiştirildiği için sık sık güncelleme alıyor. Chromium otomatik olarak güncellenemiyor, ilgili işlemi manuel şekilde yapmanız gerekiyor. Web tarayıcısı, Chrome’dan farklı şekilde, kişisel verilerinizi Google’a göndermiyor.

Sanal Alan Güvenlik Modu, Chromium’da her zaman etkinleştirilmiyor. Browser, codec’e (kod ve kod çözme kombinasyonu) sahip değil. Bu da Chrome gibi yerleşik medya kodeklerini bünyesinde barındırmadığı anlamına geliyor. Tarayıcıda dizi, film, belgesel izlemek ya da müzik dinlemek için ilgili kodekleri kurmanız şart.

Chromium indir veya Chromium download seçenekleri web tarayıcısını bilgisayarınıza kurmanıza yardımcı oluyor. Örneğin cihazınıza Microsoft Edge indirmek istiyorsanız ilgili web sayfalarından bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Edge, Chromium tabanlı olduğu için bilişim uzmanları tarafından Chromium Edge olarak da adlandırılıyor. Öte yandan Chromium virüs tehdidi ise kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlar arasında bulunuyor.

“Chromium virüs mü?” sorusunun yanıtı oldukça basit. Web tarayıcısı açık kaynak kodlu olduğu için ister istemez zararlı yazılımlara da açık hâle geliyor. Fakat tarayıcı başlı başına bir virüs elbette değil. Chromium Host Executable uyarısıysa bilgisayarınızın yavaşladığını ve CPU kullanımının yüksek olduğunu ifade ediyor.

Söz konusu uyarının görünme nedeni Chromium virüs türleri. İlgili virüsler kötü amaçlı bir web sitesini ziyaretinizden sonra yazılımınızı veya web tarayıcınızı güncellemenizi isteyen bir uyarı olarak karşınıza çıkabiliyor. Gizlice paketlenmiş programların indirilmesiyle de virüs bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Ayrıca kötü amaçlı bir e-posta eki de Chromium virüsünü bilgisayarınıza yerleştirebiliyor.

Chromium Avantajı Nedir?

Chromium OS, Google’ın ürettiği Linux tabanlı işletim sistemi Chrome OS üzerinde çalışan açık kaynak kodlu geliştirme sürümü olarak tanımlanıyor. Chromium web tarayıcısı da ilgili yazılım ağında sıkça tercih ediliyor. Üç unsurun bir arada kullanılması, browser’ın yüksek performans sunan yapısıyla birleşince internetteki hareket hızınız önemli ölçüde artıyor.

Sekmeli pencere yöneticisi Chromium kişisel verilerinizi kullanmıyor ve Google’a göndermiyor. Gizliliğe önem veren kullanıcılar söz konusu özelliği faydalı buluyor. Hızlı ve sade bir arayüze sahip olması, Chromium’un avantajları arasında yer alıyor. Ayrıca browser, Chrome aracılığıyla kullanılabilen tüm uzantıları görüntülemenize ve indirmenize olanak sağlıyor.

Chromium Nasıl Kaldırılır?

Resmi sitesinden indirdiğinizden emin olduğunuz sürece hız ve verimlilik açısından Chromium kullanmanızda bir sakınca yok ancak olası herhangi bir soruna karşı tarayıcıyı nasıl kaldıracağınızı bilmeniz de bir hayli mühim. Chromium kaldırma ya da Chromium silme olarak bilinen işlem farklı işletim sistemlerinde, farklı şekilde gerçekleştiriliyor.

Kullanıcıların genelde virüsle karşılaştıklarında tercih ettiği kaldırma işlemi manuel olarak yapılıyor. Chromium’u Windows’ta “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” penceresine geçerek kaldırıyorsunuz. Denetim masasında “Programlar” ve “Programlar ve Özellikler” sekmelerini tıkladıktan sonra Chromium’u bulup kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

macOS işletim sisteminin yer aldığı bir bilgisayarda ise önce Finder’dan “Uygulamalar” bölümüne geçmeniz, daha sonra ise Chromium’u bulup çöp kutusuna taşımanız yeterli. Browser’ı tamamen kaldırmak için dosyayı çöp kutusundan da silmelisiniz. Chromium’u değil de onunla gelen kötü amaçlı yazılımları kaldırmak istiyorsanız izlemeniz gereken yöntem oldukça basit.

Tarayıcıdan tarayıcıya değişmekle birlikte Google Chrome, Firefox ve Safari’den kötü amaçlı yazılımları kaldırmanız için “Uzantılar” ya da “Eklentiler” bölümüne gitmelisiniz. Söz konusu bölüm Firefox’ta direkt ana menüde yer alırken Chrome ve Safari’de önce “Diğer Araçlar” ve “Tercihler” bölümlerini açmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın