in

Web Sitesi Hızını Arttırmak İçin CDN Tercih Edin

İnternet ortamında kullanıcılar açısından en sıkıntılı ve olumsuz durumlardan birisi yüklenmesi vakit alan video ve resimlerdir. Web siteleri açısından bakıldığında ise aslında kullanıcıların ilgisini çekmek amacıyla barındırılan yüksek kalitedeki bu görsel içerikler ve oluşan büyük hacimli web sitesi trafikleri, amaçlarından saparak kullanıcı memnuniyetini düşüren birer bumerang olarak geri dönmektedir. CDN tam olarak da bu durumlar için web sitelerinin imdadına yetişiyor. Bu yazımızda CDN nedir? CDN’in avantajları nelerdir? Kimler CDN kullanmalıdır? sorularını sizler için cevaplandıracağız.

CDN nedir?

CDN (Content Delivery Network) yani “içerik dağıtım ağı”, web sitenizdeki java scripts, css, resim-video dosyaları gibi statik dosyaların, farklı noktalarda bulunulan sunucular üzerinden yayınlanmasını ve ana sunucu üzerindeki yükü hafifleterek sitenin hızının artmasını sağlar. Çok genel bir örnekle somutlaştırırsak; bir web sitesine Hollanda’dan giren kullanıcı Amsterdam’daki, ABD’den giren kullanıcı Washington’daki, Türkiye’den giren kullanıcı ise İstanbul’daki sunucuya bağlanarak dosyaları çekiyor. Bu sayede farklı lokasyonlardaki kullanıcılar kendilerine en yakın sunucuya bağlanarak dosyaları çekecek ve ana sunucu üzerindeki yük hafifleyecektir. Aynı durum belirli bir ülke içerindeki farklı şehirlerde sunucular barındırarak da uygulanabilmektedir. Tabii ki bu durum web sitelerinin ihtiyaçlarına ve CDN sağlayıcılarıyla yapılan anlaşmalara göre farklılık göstermektedir. Ancak temelde CDN hizmetlerinin amacı, kullanıcıları fazla bekleme sürelerine maruz bırakmadan, onların en kısa sürede ulaşmak istedikleri web sitesi sayfasının tamamına erişimlerini sağlamaktır.

CDN’in avantajları nelerdir?

Peki, CDN kullanımı gerçekten avantajlar yaratmakta mıdır? Evet, CDN özellikle hız ve kullanıcı memnuniyeti açısından avantajlar getirmektedir. Bu avantajlar;

  • Sunucu yükleri hafiflediğinden, statik içeriklere erişim hızı artar, web sitesinin toplam yüklenme süresi azalır.
  • Web sitesi toplam yüklenme süresinin azalması SEO puanını olumlu yönde etkileyeceği için, organik aramalarda rakiplere oranla üst sıralarda çıkma avantajı sağlanır.
  • CDN çok daha yüksek bant genişliği sunduğundan kota kullanımı azalır.
  • Sağladığı diğer avantajlar bir araya geldiğinde CDN’in en önemli avantajı, kullanıcı memnuniyetinde yaratacağı artıştır.

Kimler CDN Kullanmalı?

  • Resim, video gibi görsel ağırlıklı web sitesi olanlar
  • Web sitende yüksek boyutlu statik dosya barındıranlar
  • Yüksek trafiğe sahip web sitesi olanlar
  • Farklı lokasyonlardan ziyaretçi çeken web sitesi olanlar

CDN kullanarak yukarıda bahsettiğimiz avantajları kazanabilirler.

Vargonen CDN Hizmeti ile Neler Sunuyor?

Vargonen CDN hizmetini; uygun maliyetler ve iş gücü gerektirmeyen bir modelde, %99,99 uptime garantisi, kullandıkça öde ve kurumsal kullanımlar için sabit fiyatlı ücretlendirme gibi seçenekleri ile sizlere sunmaktadır.

Sizler de Vargonen CDN hizmeti ile web sitenizi hızlandırabilir ve kullanıcı deneyiminizi artırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için 0850 660 00 99 numaralı telefondan Vargonen Sistem Destek uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.