You are currently viewing Bulut Sunucu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulut Sunucu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulut sunucu (cloud server), fiziksel sunucular üzerinde çeşitli sanallaştırma araçları kullanarak oluşturulan sanal sunucu hizmetidir. Özellikle son dönemde dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen sunucu tipidir.

Bulut Sunucular sahip oldukları donanımsal özellikleri, kaynak kullanımlarındaki yüksek verimlilik ve ekonomik açıdan düşük maliyetli olması sebebiyle yeni başlayan ve geliştirme aşamasında olan projeler için tercih edilmektedir.

Cloud server bireysel ve kurumsal tüm projelerde güvenle verilerinizi işleyebileceğiniz, gerektiğinizde bulunduğunuz her yerden kolayca verilerinize erişebileceğiniz sunucu teknolojisidir. Bulut sunucular, tıpkı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak, çok daha düşük maliyetlerle yüksek sunucu performansı sağlar.

bulut sunucu

Bulut sunucu seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kurumsal ya da bireysel projeleriniz için bulut sunucu seçimi yaparken, hem projenizin alt yapısına en ideal sisteme sahip sunucuyu seçerek en iyi performansı elde edebilir, hem de yüksek performanslı ve verimli donanımlara sahip sunucular ile en iyi fiyat/performansı elde edebilirsiniz.

Güçlü Donanımlar ile Performans Sorunu Yaşamayın

Bir sunucunun performansını belirleyen en temel özellik, sahip olduğu donanımlardır. Eski teknolojiye sahip donanımlar, performans açısından yetersiz olacağı gibi erişim kesintilerine ve hatta veri kayıplarına bile neden olabilmektedir. Bu nedenler bulut sunucu seçimi yaparken dikkate almanız gereken ilk kriter, sunucunun donanımları olmalıdır. Günümüz işlemci teknolojisinde en iyi performansı, Intel’in veri merkezleri için özel olarak ürettiği XEON işlemcilerdir. Bu nedenle satın almak istediğiniz sunucunun XEON işlemci mimarisine sahip olmasına dikkat edin. Performansı etkileyecek bir diğer donanımda disklerdir. Hızlı veri okuma ve yazma özelliğine sahip SSD diskler ile hem verilerinizi daha hızlı işleyebilir, hem de güvenle depolayabilirsiniz.

cloud server

Ücretsiz Kontrol Paneli ile Ekstra Maliyetler Ödemeyin

Bulut sunucu satın alırken, kontrol paneli seçeneklerine göz atın. Sunucu kontrol panelinizin geniş yönetimsel özellikleri, sunucu yönetiminde tüm işlemleri yapabilmenizi sağlar. Bu nedenle bulut sunucu satın alırken hangi kontrol panellerinin aldığınız sunucu hizmetine sahil olduğuna dikkat ediniz.

Bulut sunucu (cloud server) için hem esnek yönetim imkanı hemde uygun lisans fiyatları sunan Plesk Panel’i tercih edebilirsiniz. Cloud sunucu seçimi yaparken, Ücretsiz Plesk Panel sağlayan hizmetleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde aylık sunucu fiyatı kadar Plesk lisans ücreti ödemek zorunda kalmadan, proje maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Performans ve Veri Güvenliği İçin TIER III Veri Merkezi

Web projelerinin başarıya ulaşması için sistem tarafında iki önemli kriter vardır. Bunlarda biri projenin sunucu performansı bir diğer ise verilerin güvenliğidir. Bulut sunucu satın almak istediğinizde, sunucu hizmetinin hangi veri merkezinde barındığına mutlaka bakmalısınız. Veri merkezleri; donanımları, network alt yapısı, enerji alt yapısı ve iklimlendirme özelliklerine göre farklı kalite sertifikalarına sahiptir.

Cloud sunucu hizmetinizin kesintisiz ve yedekli enerji altyapısı, network omurgası, DDoS koruması ve son teknoloji iklimlendirme ve doğal felaketlere karşı koruma altında olmasını istiyorsanız TIER III Veri Merkezlerinde yer alan bulur sunucu servislerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Vargonen sunucu servisleri TIER III Veri Merkezi üzerinden servis sağlamaktadır.

Bir cevap yazın