You are currently viewing BTK Nedir? Ne İş Yapar?

BTK Nedir? Ne İş Yapar?

Teknolojik gelişimler sonucu ortaya çıkan ürünlerden ve sağladığı faydalarından toplumdaki tüm bireylerin faydalanması ve bu sebeple doğan risk ya da tehditlerden mümkün olan en yüksek korunmanın sağlanması amacı ile uluslararası, bölgesel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılması gerekli görülmektedir. Bu çerçevede BTK, bilgi teknolojileri alanında elinde tuttuğu görevleri tam ve doğru şekilde gerçekleştirmek üzere çalışmalarda bulunmaktadır.

BTK-nedir

BTK Nedir?

Yoğun rekabetin yaşandığı telekomünikasyon sektörünün düzenleme ve denetlenmesi ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu karar gerçekleştirme ve uygulamada tümden bağımsız bir kuruluştur. Kanunda düzenleyici ve denetleyici kurumlar içinde yerini alan BTK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olan bir hiyerarşik düzende yer almaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu başa olmak üzere elektronik haberleşme ve iletişim sektöründeki denetleme, düzenleme, uzlaştırma ve yetkilendirme faaliyetlerinden mesuldür. Hizmet birimleri; hukuk müşavirliği, daire başkanlıkları, müdürlükler şeklinde yapılanan ana hizmet, danışma, yardımcı hizmet birimlerine ait bölge müdürlükleri şeklinde yapılanan taşra teşkilatı birimlerinden oluşmaktadır.

BTK-acilimi-nedir

Tüketicinin yanında olmak adına bir çok çalışmalar yürüten BTK’nın kurum ve kuruluşlara yönelik gerçekleştirdiği denetim ve düzenleme prosedürlerinin yanı sıra bu firmalarla ilgili genel şikayetleri https://tuketici.btk.gov.tr/ adresi üzerinden kuruma bildirilmesine de olanak sağlanmaktadır. Bu sayfa üzerinden Tüketici Mevzuatları hakkında bilgi sahibi olunabileceği gibi kişi adına kayıtlı tüm teknolojik cihazlar hakkında da bilgi alımına olanak sağlanmaktadır.

Yeni nesil internet kullanıcılarına doğru mecralar ve doğru iletişim tonu aracılığıyla hitap etmeyi hedefleyen kurum https://internet.btk.gov.tr/ adresi üzerinden güvenli internet kullanımı ve Türkiye’de İnternet Hukukuna dair oldukça fazla sayıda kaynak sunmaktadır. Bu adres üzerinden hedeflenen sıradan internet kullanıcılarını bilinçlendirerek sağlıklı bir internet kullanım alışkanlığı yaratımıdır.

BTK-ankara-ek-binasi

Aile ve ebeveynlere yönelik sosyal medya kanalları ve arama motorları üzerindeki güvenlik ilkelerinin altını çizen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Güvenli İnternet Merkezi iş birliği ile yayınladığı tüm mecralara özel sosyal medya rehberine ulaşımı da kolaylıkla sağlamaktadır. Yukarıda bahsi geçen konu başlıklarında BTK ne iş yapar sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

BTK Açılımı Nedir?

Türkiye’de ilk sektörel düzenleyici kurum olma unvanını taşıyan kısaca BTK açılımı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak bilinmektedir. Kurum, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde telgraf, telefon, televizyon, radyo, bilgisayar ve internet gibi tüm geleneksel ve yeni nesil medya araçlarını içeren aynı zamanda telekomünikasyon alanın konusu olan başlıklarda hem düzenleyici hem de denetleyici yetkiye sahip bir kurumdur.

BTK-ne-is-yapar

BTK’ın Görevleri Nelerdir?

2000’li yılların sonrasında Bilgi ve İletişim teknolojileri alanında gözle görülür ivmelenme kat edilmektedir. Hayatı kolaylaştıran uygulamaların geliştirilmesi ve hizmetlerin topluma sunulması bir tarafta yerini alırken diğer ele alınması gereken konu da haberleşmenin ve mahremiyetinin korunması gibi kişinin özgürlüklerine yönelik riskler ve tehditlerin ortadan kaldırılmasını içermektedir. Buna bağlı olarak BTK görev ve yetkileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Tüketiciyi Koruma Görevi Kapsamında;
 • Son kullanıcının korunması,
 • Eşit hizmet alabilme hakkının sağlanması,
 • Şeffaflığın ve bilgilendirilmenin sağlanması,
 • Abonelik sözleşmeleri,
 • Hizmet kalitesi,

Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğin korunması konularında düzenleme yapma ve bu hususları gözetme görevi BTK’nındır.

BTK-web-sitesi

Elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulması ve elektronik haberleşme şebeke ağının sağlanmasını temin eden şirketlerin kurum özelinde kayıtlanmasıyla beraber şirketlere elektronik haberleşme hizmetlerine özel hak ve yükümlülükler verilmesi anlamına gelmektedir. Bakanlığın strateji ve politikalarını dikkatle süzerek, yetkilendirmeye ait gerekli düzenlemeleri yapmak ve buna ilişkin ikincil olan düzenlemeleri çıkarmak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun temel görevleri arasında yer almaktadır.

Sektörel Yetki Kapsamı dahilinde sektördeki oyuncu sayısının arttırılarak gerekli rekabet ortamının oluşturulması, gerekli güven ortamının yaratılması, yerli ve yabancı yatırımın teşvik edilmesi, sektörün fonksiyonel gelişiminin sağlanması, ülkeye ait tüm kaynakların etkin ve verimli kullanılması, gerekli hizmetlerin yaygınlaştırılması ve belirlenen kaliteye haiz hizmet sunumunun sağlanması konularını ele alarak gerekli adımları atmak BTK’nın temel yetkileri arasında sıralanmaktadır.

BTK-etkinlikleri

BTK Etkinlikleri

Tüm dünya çapında kendine geniş bir yer edinerek global arenada farklı yaklaşımların doğmasına sebebiyet veren yeni nesil teknolojik gelişmeleri ele almak ve alanında uzman kişileri buluşturmak amacıyla düzenlenen BTK etkinlikleri kapsamında robotik kodlama eğitimleri, Hackathon maratonları ve birbirinden farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Katılım sağlamak ve güncel etkinliklerden haberdar olmak için BTK web sitesini takip etmek gerekmektedir.

BTK Akademi Nedir?

Günümüzde hızla gelişen bilimsel ve teknolojik metodolojilere tümden bağlı kalarak içeriğini sürekli olarak yenilemeyi kendine ilke edinen eğitim anlayışı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, BTK Akademiyi hızla faaliyete geçirmiştir. BTK Akademi kurulduğu ilk günden bugüne kadar ülkeye katkı sağlamak adına alanında lider, bilinir ve güvenilir bir eğitim merkezi olarak yol gösterici rolünü üstlenmeyi hedeflemektedir.

BTK-akademi

BTK Akademi Başvurusu Nasıl Yapılır?

BTK Akademi, bilgi teknolojileri alanında sahip olduğu dijital eğitim platformuyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ulaşmayı amaç edinmektedir. Kullanıcılar www.btkakademi.gov.tr adresi üzerinden eğitim portalına giriş yapabilmekte ya da e-devlet üzerinden BTK Akademi’ye TC Kimlik numaralarına bağlı hesaplar üzerinden başvuruda bulunabilmektedir. Site üzerinde yer alan eğitim kataloğu sekmesinden tüm başlıklar kolaylıkla incelenebilmektedir. BTK başvuru hızlı ve kolayca gerçekleşmektedir.

BTK Akademi düzenlediği yerinde ve online eğitim alternatifleri ile kamu ve özel sektörde ihtiyaç duyulan kaliteli iş gücünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sertifikasyon eğitimleri ile sektörün ihtiyaç duyduğu yetkin çalışanlara erişimi kolaylaştırmaktadır. Sınıf içi, e-öğrenme ve program olmak üzere toplam üç farklı program kanalı yer almaktadır. Eğitim dili tercihe göre İngilizce ya da Türkçe olarak sunulmaktadır.

BTK-binasi

BTK Akademi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) alanında bulunan bilgiye erişimin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmak amacıyla birçok bilgiyi ücretsiz bir biçimde halka ulaştırmayı görev edinmektedir. BİT alanının bilinçli ve etkin olarak kullanımını amaçlayan planlamalar sayesinde BTK Akademi 16 yaşından büyük olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden herkesin başvuru ve katılımına açıktır.

Portal üzerinden kullanıcılar dilediği kategoride başlangıç, orta, ileri ya da herkes için olan eğitim seviyelerinden tercihi yönünde seçim gerçekleştirebilmektedir. PHP yazılım, PYTHON programlama, Javascript, SQL, Big Data, Blockchain, algoritma Tasarımı, 5G, siber güvenlik alanlarında bulunan birçok online eğitime erişim sağlamak mümkündür. Aynı zamanda yazılım dışında proje yönetimi ve liderlik konularında da farklı eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

BTK-nedir

Web sitesi üzerinden kullanıcıların erişim sağlayabileceği başlıklardan birkaçı Yurt Dışından Getirilen Cihazlar, Güvenli İnternet Kullanımı, Kayıp ve Çalıntı İşlemleri, Haberleşme Cihazları ve Sağlık, Kişisel Verilerin Korunması, Engelsiz Erişim ve Baz İstasyonları hakkında bilgi alımı olarak sıralanmaktadır. Her türlü soru ya da şikâyet için BTK Bilgi ve İhbar Merkezine 120 numaralı telefon kanalıyla ulaşabilmek mümkün kılınmaktadır.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. Mehmet Özçivit

  BTK ile ilgili bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Şahsıma ; toplum adına çalışmalarinizin devamı olmasını dilerim